CPU sıcaklığı mı yoksa kullanımı mı önemli?

Daha fazla  
Arkadaşlar işlemcimin ve ekrankratımın voltajını düşürdüm ömürlerinin uzaması için sıcaklıklar yüzde 80-90 yük altında 55 derece CPU 60 derece GPU şeklinde. Fakat GTA 5 oynarken FPS sınırlama koydum çünkü koymayınca işlemci şehir içinde %100'den aşağı inmiyor. Sıcaklık mı kullanım mı önemlidir? Bu arada sormuşken bu normal mi? Format mı atmalıyım (6 ay önce bu kadar kullanmıyordu)

Arkadaşlar işlemcimin ve ekrankratımın voltajını düşürdüm ömürlerinin uzaması için sıcaklıklar yüzde 80-90 yük altında 55 derece CPU 60 derece GPU şeklinde. Fakat GTA 5 oynarken FPS sınırlama koydum çünkü koymayınca işlemci şehir içinde %100'den aşağı inmiyor. Sıcaklık mı kullanım mı önemlidir? Bu arada sormuşken bu normal mi? Format mı atmalıyım (6 ay önce bu kadar kullanmıyordu)

İkisi de önemlidir kullanım düşükse sıkıntılıdır (GPU) %100 kullanım eğer işlemciniz ekran kartınız besleyecek güçte değilse normaldir sıcaklık 90'dan yüksek olmamalıdır her durumda. Ama işlemciniz ekran kartınızı besleyebiliyorsa o zaman bir şeyler yanlıştır. Sistemi belirtirseniz ve nasıl bir undervolt yaptığınızı eklersiniz sevinirim.

İkisi de önemlidir kullanım düşükse sıkıntılıdır (GPU) %100 kullanım eğer işlemciniz ekran kartınız besleyecek güçte değilse normaldir sıcaklık 90'dan yüksek olmamalıdır her durumda. Ama işlemciniz ekran kartınızı besleyebiliyorsa o zaman bir şeyler yanlıştır.

Ekran kartını almadan önce sordum çok kolay besler dediler ve bu kadar çok kullanmaya başlayalı 3-4 ay oldu virüs mü bulaşmıştır acaba.

RX 570.
i5 7400.
8 GB DDR 4
- %15 undervolt (ikisinede)
Öncekine göre oyunlarda FPS sıkıntım yok.

Hocam normal şimdi şöyle yapın. RX 570 çok ısınan bir kart değil ve i5 7400 de öyle. Siz bütün undervolt işlemlerini geriye çekip stok ayarlar ile kullanın ekran kartınızı %100 kullanacak bir test veya oyun açıp oyun içinden MSI Afterburner değerlerinizi atın internete baktığım zaman testlerde i5 7400 %100 civarı kullanılıyor 4c/4t olduğu için normaldir.

Hocam normal şimdi şöyle yapın. RX 570 çok ısınan bir kart değil ve i5 7400 de öyle. Siz bütün undervolt işlemlerini geriye çekip stok ayarlar ile kullanın ekran kartınızı %100 kullanacak bir test veya oyun açıp oyun içinden MSI Afterburner değerlerinizi atın internete baktığım zaman testlerde i5 7400 %100 civarı kullanılıyor 4c/4t olduğu için normaldir.

Ben her oyuna girdiğimde MSI Afterburner'i açarım undervolt önceki değerler: Max işlemci sıcaklığı 70 derece (genelde) Max GPU sıcaklığı 75 derece.

Ben her oyuna girdiğimde MSI Afterburner'i açarım undervolt önceki değerler: Max işlemci sıcaklığı 70 derece (genelde) Max GPU sıcaklığı 75 derece.

UV'ye gerek yok. MSI Afterburner içinden azaltılıyorsa Power limiti %90'a çekin öyle oyuna girin. FPS değerlerinde değişme olmadığı zaman öyle kullanın sıcaklığı 5-6 derece düşürür.

Geri
Yukarı