CPU sıcaklık değerlerim normal mi?

Hocam kokonat versiyonu sıvı metal içeriyor. Fakat soğutucu bloğuna zarar verebiliyormuş. Açıkçası ona ihtiyaç duyacak kadar yüksek sıcaklıklara çıkmıyorum. Ama olunca da macun formatında en iyisi olsun dedim. Piyasadaki en iyi işlemcilerden birini kullanıyoruz. Zaten gram hesabı yaparsak extreme olmayan versiyonu ile aynı fiyata denk geliyor. Gelsin göreceğiz bakalım :) Hayırlı olsun.
Sıvı metal laptop için mükemmel olur ama pc için dediğin gibi zararından ötürü gereksiz. Şuan sistemim boşta 43 derece ısıda. Buraya not edeyim sonuçlarla karşılaştırma yaparım. Teşekkür ederim, Size de hayırlı olsun :)

GÜNCELLEME
biraz önce son sama sekilde görev yöneticisi nde gözüme çarpan bir olay olay. İşlemcim boşta bile 4.34ghz bandında geziniyordu. İnternette araştırma sonucunda biostan core performance boost auto yerine disabled yaptım. Sonuçlar eklediğim görsellerde mevcut. Termal macun değişimi yine yapıp sonuçları merak ediyorum ama muhtelemen 1 ay sonra yapacağım. Konumu kısayol olarak yerimlerime ekledim muhakkak rabbim nasip ederse güncelleceğim. Sistemim boşta iken 37-44 arasında. Yükte en fazla 60 gördüm. Olur da birisi konumu okursa belki fayda sağlar diye bu güncellemeyi yapıyorum.

Screenshot 1 - Forza Horizon 5 oyunu oynarken
Screenshot 2 - Furmark ile GPU stress testi
Screenshot 3 - bunu ne için çektim bilmiyorum
Screenshot 4 - Prime95 ile stress testi
Screenshot 5 - Boşta

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    162,6 KB · Görüntüleme: 22
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    133,3 KB · Görüntüleme: 16
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    144,2 KB · Görüntüleme: 31
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    154,7 KB · Görüntüleme: 20
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    50,9 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Sıvı metal laptop için mükemmel olur ama pc için dediğin gibi zararından ötürü gereksiz. Şuan sistemim boşta 43 derece ısıda. Buraya not edeyim sonuçlarla karşılaştırma yaparım. Teşekkür ederim, Size de hayırlı olsun :)

GÜNCELLEME
biraz önce son sama sekilde görev yöneticisi nde gözüme çarpan bir olay olay. İşlemcim boşta bile 4.34ghz bandında geziniyordu. İnternette araştırma sonucunda biostan core performance boost auto yerine disabled yaptım. Sonuçlar eklediğim görsellerde mevcut. Termal macun değişimi yine yapıp sonuçları merak ediyorum ama muhtelemen 1 ay sonra yapacağım. Konumu kısayol olarak yerimlerime ekledim muhakkak rabbim nasip ederse güncelleceğim. Sistemim boşta iken 37-44 arasında. Yükte en fazla 60 gördüm. Olur da birisi konumu okursa belki fayda sağlar diye bu güncellemeyi yapıyorum.

Screenshot 1 - Forza Horizon 5 oyunu oynarken
Screenshot 2 - Furmark ile GPU stress testi
Screenshot 3 - bunu ne için çektim bilmiyorum
Screenshot 4 - Prime95 ile stress testi
Screenshot 5 - Boşta
Turbo boost kapatarak %30 a yakin performans kaybini goze aliyorsan kullanabilirsin.

Turbo boost kapatarak %30 a yakin performans kaybini goze aliyorsan kullanabilirsin.
En hızlı cekirdeklerin 4.9? A boostlamiyor kendini. Hepsi varsayılan frekansta calisiyor 3.4?

Anlaman için şu grafiği bırakayım. Kırmızı çerçeve Turbo boost açıkken çıkabileceği maximum frekans Yeşil çerçeve ise core performance boost kapattıktan sonra çalışacağı frekans. Umarın anlamışsındır.

1658127774410.png

Edit -

Dosya Ekleri

• 1658127857785.png
    1658127857785.png
    70,7 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
En hızlı cekirdeklerin 4.9? A boostlamiyor kendini. Hepsi varsayılan frekansta calisiyor 3.4?

Anlaman için şu grafiği bırakayım. Kırmızı çerçeve Turbo boost açıkken çıkabileceği maximum frekans Yeşil çerçeve ise core performance boost kapattıktan sonra çalışacağı frekans. Umarın anlamışsındır.

Eki Görüntüle 1454843

Edit -
Böyle bir kaybın farkındayım ama benim demek istediğim hissettiğim bir kayıp yok. Oyunlarda FPS kaybım yok veya biraz önce yüklü bir render attım. Gecikme vs birşey olmadı.

ürünü toplarken bende bu mantıkta ilerlemiştim. Her şeyi çok dikkatlice seçip almıştım. Kasa bile EATX. Umarım beni ilerilere kadar götürür.

Thermal Grizzly Kryonaut Extreme 2gr 14.2W Multilingual (VPE 50) Yüksek Performanslı Termal Macun

hocam sahte çıkma olasılığı var mıdır ?
Hocam ürün dün ulaştı. Paketinden çıkan kodu Thermal Grizzly | Check Certificate of Origin adresinde sorgulattığımda orijinal yanıtı aldım.

Ben 2 gün önce Arctic Freezer Esport tek fanlı kule tipi soğutucu alıp taktım ve termal macun da yine arctic mx4 kullandım. Boşta iken 44 45 derece civarı fakat COD Warzone oynarken 80-85 arası gidip geliyor. Mersinde yaşıyorum hava çok sıcak ve kasa kapağı açık kullanıyorum.

Ben 2 gün önce Arctic Freezer Esport tek fanlı kule tipi soğutucu alıp taktım ve termal macun da yine arctic mx4 kullandım. Boşta iken 44 45 derece civarı fakat COD Warzone oynarken 80-85 arası gidip geliyor. Mersinde yaşıyorum hava çok sıcak ve kasa kapağı açık kullanıyorum.

OC varsa soğutucu yetersiz kalıyor olabilir. MX 4 kötü bir macun değil hocam. Bir de kasanın hava akışı iyiyse bence kapalı kullanılmalı.

Geri
Yukarı