CPU Sıcaklık Kaç Derece Olmalı?

MSI Afterburner ile de aynı değerleri alıyor musunuz? Eğer öyleyse 86 derece biraz yüksek 5 dakika için. Sisteminizi de belirtir misiniz?
Evet aynı değerler, Ryzen 5 2600x ve rx 580
Şimdilik piyasadaki en iyi denilen Thermal Grizzy Krynout adlı termal macunu sipariş ettim, belki onun ile ilgilidir emin değilim, deniyeceğim.
Stok fan ile kullanıyorum bu arada

Bu değerler hiç yüksek değil. Benim i5-3337U işlemcim var. Masaüstünde ve Google falan açıkken 50 derece civarında. GTA 5, Battlefield 1 gibi oyunlarda ise 85 dereceye çıkıyor. Çok uzun zamandır böyle ve herhangi bir sorun yaşamadım. Endişelenmenize hiç gerek yok.
Google ve birkaç program açıkken işlemci sıcaklığı;
Ekran Görüntüsü (184).png

Bu değerler hiç yüksek değil. Benim i5-3337U işlemcim var. Masaüstünde ve Google falan açıkken 50 derece civarında. GTA 5, Battlefield 1 gibi oyunlarda ise 85 dereceye çıkıyor. Çok uzun zamandır böyle ve herhangi bir sorun yaşamadım. Endişelenmenize hiç gerek yok.
Google ve birkaç program açıkken işlemci sıcaklığı;
Eki Görüntüle 348305
Normal de boşta iken max 30-35 olması gerek diye biliyorum. Birde sıcaklaştıkça fanlar devir yükseltmek zorunda kalıyor buda sese sebep oluyor buda sinirimi bozuyor biraz.

Evet aynı değerler, Ryzen 5 2600x ve rx 580
Şimdilik piyasadaki en iyi denilen Thermal Grizzy Krynout adlı termal macunu sipariş ettim, belki onun ile ilgilidir emin değilim, deniyeceğim.
Stok fan ile kullanıyorum bu arada

Kullandığınız kasa nedir? Hava akışı iyi değilse, termal macun kalitesizse bu değerler normal. Yeni alacağınız macunun termal iletkenliği 12,5 ve bu da gayet iyi. Muhtemelen 5-10 derece düşürecektir.

Değerleriniz normal bence. Ryzen 1500X ile boşta 38-40 derece görüyorum. Max 60 dereceyi geçmiyor. Nadiren 65 civarı dolaşıyor. Az önce 2 saat Project CARS 2 girdim 52 derece görmüş en fazla.
*Kasada 6 fan var. İşlemcideki macun kendi macunu bu arada.

Kullandığınız kasa nedir? Hava akışı iyi değilse, termal macun kalitesizse bu değerler normal. Yeni alacağınız macunun termal iletkenliği 12,5 ve bu da gayet iyi. Muhtemelen 5-10 derece düşürecektir.
Msi Pylon kasam.
Değerleriniz normal bence. Ryzen 1500X ile boşta 38-40 derece görüyorum. Max 60 dereceyi geçmiyor. Nadiren 65 civarı dolaşıyor. Az önce 2 saat Project CARS 2 girdim 52 derece görmüş en fazla.
*Kasada 6 fan var. İşlemcideki macun kendi macunu bu arada.
Boşta iken bu değerleri aldığımda işkillendim, trackmania,pubg gibi oyunları girince 75 derece civarına çıkıyor bende.

Msi Pylon kasam.

Boşta iken bu değerleri aldığımda işkillendim, trackmania,pubg gibi oyunları girince 75 derece civarına çıkıyor bende.

Fan sayısı az ise veya kasa içi hava akışı yanlışsa o etki edebilir. Müdahale etmediyseniz yanlış olacağını sanmıyorum. Basitçe ısınan havayı yükseltip arkadan dışarı atmak gerekiyor.

Normal de boşta iken max 30-35 olması gerek diye biliyorum. Birde sıcaklaştıkça fanlar devir yükseltmek zorunda kalıyor buda sese sebep oluyor buda sinirimi bozuyor biraz.
Benim boşta max ne kadar sıcaklık olması gerektiği ile ilgili pek bilgim yok. Ancak uzun zamandır bu laptopu kullanıyorum ve boşta 45 (ortalama) derece ile sorun yaşamadım. Bu laptopta genelde işlemci daha yüksek derecelere ve kullanım oranına çıktığında fanlar çalışıyor. Zaten bu laptop. Maalesef fan konusunda yardımcı olabilecek bir fikrim yok :(

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı