CPU sıcaklık testi nasıl yapılır?

ucserin

Hectopat
Yaz yaklaştığı için bilgisayarımı temizlemek amacıyla söktüm ve sonra işlemciyi tekrar takarken elimdeki termal macun tam yetmedi gibi hissettim yani az sürmüşüm gibi geldi. CPU'nun yük altındaki sıcaklığını nasıl ölçebilirim ve hangi değerler çıkarsa normal sayılır?

Not: İşlemcim R5 5600 ve stok fan kullanıyorum.

AIDA64'ya da Prime95. ikisi de işini görür. Ayrıca Cinebench R23'te kullanabilirsin.

Hocam yaklaşık 5 dakikadır Prime 95 açık ve Core Temp uygulamasından sıcaklık değerlerine baktığımda şu an 81 derece ve maksimum sıcaklık olarak da 86 dereceyi görmüş. Sizce yeni termal macun alıp düzeltmeme gerek var mı?

Hocam yaklaşık 5 dakikadır Prime 95 açık ve Core Temp uygulamasından sıcaklık değerlerine baktığımda şu an 81 derece ve maksimum sıcaklık olarak da 86 dereceyi görmüş. Sizce yeni termal macun alıp düzeltmeme gerek var mı?

Ekleme yapıyorum Chrome vs bütün uygulamaları kapattıp sadece Prime 95 açtığımda 89 dereceyi gördü sanırım normal değil.

Ekleme yapıyorum Chrome vs bütün uygulamaları kapattıp sadece Prime 95 açtığımda 89 dereceyi gördü sanırım normal değil.

Bir işlemci için 90 derece üst sınırdır aldığınız değerler hiç normal değil. Termal macun değişimi ve kasanın havalandırmasına katkı olması için fan ekleme veya daha güçlü fanlar kullanma sorunu çözebilir. İşlemci için stok soğutucular genel olarak yeterli olabiliyor. Ayrıyeten sistem boştayken 40-60 arası sıcaklıklar normal kabul edilebilir.

Bir işlemci için 90 derece üst sınırdır aldığınız değerler hiç normal değil. Termal macun değişimi ve kasanın havalandırmasına katkı olması için fan ekleme veya daha güçlü fanlar kullanma sorunu çözebilir. İşlemci için stok soğutucular genel olarak yeterli olabiliyor. Ayrıyeten sistem boştayken 40-60 arası sıcaklıklar normal kabul edilebilir.

Hocam thermal Grizzy'nin 1 grlık termal macununu almıştım bir önceki kasamda 1 defa kullanmıştım ben hala yeterince var sanıyordum ama işlemciyi söktükten sonra az olduğunu fark ettim. Olduğu kadar sürüp denemek istemiştim. Değiştirmeden önceki sıcaklık değerlerini bilmiyorum açıkçası hiç bakmamıştım ama yeni termal macun alıp deneyeceğim öncelikle. Teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı