CPU soğutucu bakır borularının işlevi nedir?

cartel.exe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Los Angeles
Merhabalar, ben stok soğutucu kullanıyorum ve işlemcim için Artic Freezer 34 e-Sports Duo almayı düşünüyorum. Fakat bakır borular ne işe yarar? Mesela işlemci sıcaklığını hızlıca buhara dönüştürmesi gibi mi?

Borular sayesinde ısı dağıtılır ve fanlar ile soğutulur.

1612520319786.png

Merhabalar, ben stok soğutucu kullanıyorum ve işlemcim için Artics Freezer 34 e-Sports Duo almayı düşünüyorum. Fakat bakır borular ne işe yarar? Mesela işlemci sıcaklığını hızlıca buhara dönüştürmesi gibi mi?

İşlemciden alınan sıcaklık bakır borular sayesinde yukarı taşınır. Fanlar sayesinde yukarıya taşınan ısı soğutulur ve işlemci soğuk kalmış olur.

Merhabalar, ben stok soğutucu kullanıyorum ve işlemcim için Artic Freezer 34 e-Sports Duo almayı düşünüyorum. Fakat bakır borular ne işe yarar? Mesela işlemci sıcaklığını hızlıca buhara dönüştürmesi gibi mi?
Bakır borular, içi özel bir gazla doludur. Hem bakırın hem bu gazın etkisiyle ısıyı katbekat iyi iletir. Bu sayede soğutucuya eklenen her yüzeye ısı daha iyi gider. Alt taraf 100 dereceyken üst taraf 30 derece olmaz.

Peki CPU soğutucusunun altında ki kısım, (Cpu ile fan arasında kalan yerden bahsediyorum tam ismini bilmiyorum) suyla yıkanarak temizlenir mi? Youtube da bunu yapan ve tavsiye edenlere rastladım ama hiç emin olamadım.

Peki CPU soğutucusunun altında ki kısım, (Cpu ile fan arasında kalan yerden bahsediyorum tam ismini bilmiyorum) suyla yıkanarak temizlenir mi? Youtube da bunu yapan ve tavsiye edenlere rastladım ama hiç emin olamadım.
Suyla temizlenir fakat çok iyi kurutmanız lazım. Soğutucu blok onun adı.

Geri
Yukarı