CPU soğutucu diğer bileşenlerin sıcaklıklarını etkiler mi?

kgxu

Yoctopat
Daha fazla  
Şu anda stock Intel soğutucusu olan i5 9400F işlemcime bu soğutucuyu takmayı düşünüyorum. Aklıma takılan şey ise şu: CPU'mun soğuması diğer bileşenlerin de daha az ısınarak çalışmasını sağlar mı? Örneğin 970 EVO Plus SSD'imin de sıcaklığı görece düşer mi sizce?

Hocam CPU soğutucunuz diğer parçalar çok etkilemez onları en çok etkileyen ferah bir kasa içi ve kasaya takılan ekstra fanlar.

Stok soğutucular tasarım gereği sıcak havayı anakarta verdiği için bir tık ısınma durumları olabilir, özellikle soğutucu çevresinde bulunan bileşenler (MOSFET'ler, RAM, M.2 SSD) çıkan sıcak havadan etkilenebilir. Bu durumu minimuma indirmek için kule tipi soğutucu tercih edilebilir, kule tipi soğutucular havayı direkt egzoz fana verdiği için anakart havadan etkilenmez. Tahliye fanları takarsaniz sıcak hava içeride fazla kalmadan direkt atılabilir. Bu durum işlemcinin sıcak çalıştığı durumlar için geçerli, serin çalışıyorsa zaten sıcak hava çıkmayacağı için bileşenlere bir etkisi olmaz.

SSD'yi etkilemez, çok az da olsa RAM'i etkileyebilir. Gelen havanın bir kısmı RAM'lere değeceğinden.

Hocam CPU soğutucunuz diğer parçalar çok etkilemez onları en çok etkileyen ferah bir kasa içi ve kasaya takılan ekstra fanlar.

Hocam benim Frisby bir kasam var PC hakkında pek bir şey bilmezken almıştım. Tüm fanlar Frisby marka ve hava akışı o kadar iyi değil. Yeni kasa için bütçem olmadığından egzoz fanına Arctic F14 taksam iş görür mü sizce.

Kendimden örnek vereyim.
Mini ATX anakarta kocaman kasa kullanıyorum diye dalga geçiyorlar benimle.
Ben sanki bilmiyorum hangi anakarta nasıl kasa kullanılacağını.
Ama benim amacım kasanın içerisini kablolardan arındırmak ve hava akışı olarak ferah tutmaktı.
Dark'ın 250W TDP'ye kadar soğutabilen çift fanlı kule soğutucusunu kullanıyorum.
RAM'ler tarafındaki fan, RAM'lerin soğutucusundaki ısıyı çekip egzoza gönderiyor. Bu da az da olsa termal olarak RAM'lerin daha soğuk çalışmasını sağlıyor. CPU soğutucunun, RAM'ler hariç diğer bileşenlere hiçbir etkisi olmadığını söyleyebilirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20230524_011638.jpg
    IMG_20230524_011638.jpg
    190 KB · Görüntüleme: 20
Hocam benim Frisby bir kasam var PC hakkında pek bir şey bilmezken almıştım. Tüm fanlar Frisby marka ve hava akışı o kadar iyi değil. Yeni kasa için bütçem olmadığından egzoz fanına Arctic F14 taksam iş görür mü sizce.

Hocam egzoz fanınız ne kadar iyi olursa olsun kasanın içinde önden ferah bir hava girmedikten sonra arkadan atılan havanın kalitesi çok önemli değil zaten öyle olsa arkayada 3 fan koyar kasa üreticileri ancak ön tarafa yoğunluk veriliyor çünkü hava oradan girip arkadan rahat çıksın diye mesela bende önde 2 fanlı Dark N10 kasa var bunu 4 yıl önce almıştım hala içindeki fanlar orijinal fanı ve kasanın içi çok ferah olduğu için soğuk, bu ara yeni kasaya geçecektim ama maşallah kasalar 1500'den başlıyor. Eğer zorunlu değilseniz ve kasa içi çok kötü durumda değil ise kaliteli ön ve egzoz fanlar için alırsanız bir nebze etkili olur. Sıfır kasaya vereceğiniz parayı da gidip başka ekipmanlara harcayabilirsiniz.

Kendimden örnek vereyim.
Mini ATX anakarta kocaman kasa kullanıyorum diye dalga geçiyorlar benimle.
Ben sanki bilmiyorum hangi anakarta nasıl kasa kullanılacağını.
Ama benim amacım kasanın içerisini kablolardan arındırmak ve hava akışı olarak ferah tutmaktı.
Dark'ın 250W TDP'ye kadar soğutabilen çift fanlı kule soğutucusunu kullanıyorum.
RAM'ler tarafındaki fan, RAM'lerin soğutucusundaki ısıyı çekip egzoza gönderiyor. Bu da az da olsa termal olarak RAM'lerin daha soğuk çalışmasını sağlıyor. CPU soğutucunun, RAM'ler hariç diğer bileşenlere hiçbir etkisi olmadığını söyleyebilirim.

Bende sizin gibi düşünüyorum ATX anakartım var ancak bende büyük bir kasa kullanıyorum ve çok fazla dar olmadığı için hava akışı çok iyi oluyor bu da diğer parçaların serin çalışmasını sağlıyor. Bu arada sizin ön panel mesh değil sanırsam oralardan hava alıyor mu?

@ptnblg Bu arada sıfır fanlara o kadar para vermiyeyim derseniz Outlet | Teknobiyotik burada testlerde kullanılan fanları uygun fiyatlı veriyorlar. Bakmanızı tavsiye ederim. Geçen hafta sıfırı 600 küsur tutan fan fiyatına hiç hasarı olmayan ürünü 300 TL'ye aldım :D

Ön panel mesh değil sanırsam oralardan hava alıyor mu?

Ön panel ızgaralı ve hava filtreli. Evet ön panelde 2 tane 120 mmlik fanlar var. Ön panelden havayı alıp, direk CPU soğutucu ve ekran kartına hava verecek şekilde taktım. 2 fanın birisi kule soğutucuya, diğeri ekran kartına üflüyor.

Geri
Yukarı