CPU soketi yanan FX 8350 sisteme ne yapılmalı?

frikazoyd

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar anakartımın CPU güç soketi yanmış yetmemiş hatta PSU kablosu da yanmış sanırım. Yaşadığım yerde çokca elektrik kesintileri olmuştu o sırada olmuş olabilir.
Bilgisayardan çok fazla anlamıyorum bu sistemi 2014 yılında Vatan Bilgisayar'dan toplamıştım.
Sistemim:
AMD FX 8350 işlemci.
ASUS M5A99X EVO r2.0 anakart.
NVIDIA GeForce GTX 670 2,0 GB 1920 X 1080 ekran kartı.
Corsair 2x4 8 GB 1333 MHz RAM.
Cooler Master gx 750W 80+ Bronze.
ASUS VP228HE 21.5" 1ms (analog+HDMI) Full HD multimedia monitör.
Cooler Master HAF 912 advance 750W 80+ Bronze pencereli siyah mid Tower kasa (RC-912A-KWA750)

371449643_353068730530067_5339600628473737571_n.jpg

387642078_695872732487155_7014764968333162376_n.jpg

394036756_707343338120447_6543295096949414178_n.jpg

395948105_828639619044057_5798405687110416994_n.jpg

F9sNoshWYAAkTUV.jpg

Sormak istediğim anakart ve güç kaynağı kurtarılabilir mi? Yani yanan giriş değiştirilirse güç kaynağının diğer girişlerinden 1 tanesini kullanabilir miyim? Bu girişler sanırım anakartıma uymuyor sadece yanan girişler tam uyuyor söylediğim gibi pek anlamıyorum bu işlerden.
Eğer bu problemler düzeltilebilirse sistemime nasıl yükseltmeler yapabilirim?
Bu sistem ile birkaç kez oyun oynadım yani ekran kartı hiç zorlanmadı temiz olmalı ama sanırım günümüz de çok geri de kalıyor.
Peki yeni bir sistem kuracak olsam hangi parçalarımı kurtarabilir, kullanabilirim?
Malum ülkemizde döviz kuru çok ciddi artışlar gösterdi piyasa çok yüksek.
2K Ultra ayarlarda oyun oynamak gibi bir gayem ve bütçem yok maalesef.
Benim için 1080p olsun yeterli zaten çoğunlukla emülatör oyunları oynuyorum biraz da dizi, film izlemek için kullanıyorum ama bilgisayarımı da tamamen bir köşeye atıp yeni bir bilgisayar almak istemiyorum. Kıyamıyorum açıkçası.

Bence bu sistemi düzeltmeye harcayacağın parayla yeni bir ortalama düzey bilgisayar toplanır.

Anakart değişecek, eski teknoloji olduğu için bulduğun anakartın nasıl bir performansı olur, nereden bulursun o muammaz.

Soketi böyle yanan bir bilgisayarda işlemcinin de sağlam olmayacağını düşünüyorum. Bence orada da performans sıkıntıları yaşayabilir.

PSU alacaksın zaten. Onu alırken biraz bütçe arttırıp yeni bir anakart ve işlemci alıp, RAM+GPU+diskleri yeni sisteme aktarmanı tavsiye ederim.

Bu sistemi başka bir güç kaynağıyla çalıştırmayı denemek lazım. Çalışırsa güç kaynağını güncelleyip devam edersiniz.

Çalışmazsa geçmiş olsun.

Arkadaşlar anakartımın CPU güç soketi yanmış yetmemiş hatta PSU kablosu da yanmış sanırım. Yaşadığım yerde çokca elektrik kesintileri olmuştu o sırada olmuş olabilir.
Bilgisayardan çok fazla anlamıyorum bu sistemi 2014 yılında Vatan Bilgisayar'dan toplamıştım.
Sistemim:
AMD FX 8350 işlemci.
ASUS M5A99X EVO r2.0 anakart.
NVIDIA GeForce GTX 670 2,0 GB 1920 X 1080 ekran kartı.
Corsair 2x4 8 GB 1333 MHz RAM.
Cooler Master gx 750W 80+ Bronze.
ASUS VP228HE 21.5" 1ms (analog+HDMI) Full HD multimedia monitör.
Cooler Master HAF 912 advance 750W 80+ Bronze pencereli siyah mid Tower kasa (RC-912A-KWA750)

Eki Görüntüle 1996739

Eki Görüntüle 1996741

Eki Görüntüle 1996742

Eki Görüntüle 1996743

Eki Görüntüle 1996744

Sormak istediğim anakart ve güç kaynağı kurtarılabilir mi? Yani yanan giriş değiştirilirse güç kaynağının diğer girişlerinden 1 tanesini kullanabilir miyim? Bu girişler sanırım anakartıma uymuyor sadece yanan girişler tam uyuyor söylediğim gibi pek anlamıyorum bu işlerden.
Eğer bu problemler düzeltilebilirse sistemime nasıl yükseltmeler yapabilirim?
Bu sistem ile birkaç kez oyun oynadım yani ekran kartı hiç zorlanmadı temiz olmalı ama sanırım günümüz de çok geri de kalıyor.
Peki yeni bir sistem kuracak olsam hangi parçalarımı kurtarabilir, kullanabilirim?
Malum ülkemizde döviz kuru çok ciddi artışlar gösterdi piyasa çok yüksek.
2K Ultra ayarlarda oyun oynamak gibi bir gayem ve bütçem yok maalesef.
Benim için 1080p olsun yeterli zaten çoğunlukla emülatör oyunları oynuyorum biraz da dizi, film izlemek için kullanıyorum ama bilgisayarımı da tamamen bir köşeye atıp yeni bir bilgisayar almak istemiyorum. Kıyamıyorum açıkçası.
Anakartta bulunan yanıklar küçik bir alanı kaplamıyor. Kurtarılmaz aşırı zor gibi duruyor. PSU'da güç soketi ısıdan erimiş o tahminimce düzeltilebilir. Ramler eğer çalışır durumdaysa 1080p orta ayarlarda sizi idare edecek bir bilgisayar toplayabilirsiniz. Tamir masrafına yakın tutar diye düşünüyorum yeniden toplama. 2. el anakart + işlemci alabilirsin DDR3 1333 MHz uyumlu. Ekran kartı olarakta 1080p için RX 580 4G veya 8G tercih edilebilir. Bana göre hâlâ bütçe dostu. Ekran kartının bir sorunu yoksa nakite dönüştürün satın.

Bence bu sistemi düzeltmeye harcayacağın parayla yeni bir ortalama düzey bilgisayar toplanır.

Anakart değişecek, eski teknoloji olduğu için bulduğun anakartın nasıl bir performansı olur, nereden bulursun o muammaz.

Soketi böyle yanan bir bilgisayarda işlemcinin de sağlam olmayacağını düşünüyorum. Bence orada da performans sıkıntıları yaşayabilir.

PSU alacaksın zaten. Onu alırken biraz bütçe arttırıp yeni bir anakart ve işlemci alıp, RAM+GPU+diskleri yeni sisteme aktarmanı tavsiye ederim.
Bu anakartı kurtarsam bile üzerine sistem inşaa edemiyorum sanırım dediğinden anladığım kadarıyla.İşlemci yüksek ısı değerleri gösteriyor ama termal macun yenileyip denesek belki kurtarabiliriz diye düşünmüştüm. İşlemci üzerinde bakır boru soğutucu mevcut.Psu başlığı düzeltilebileceğini düşünüyorum ısıdan erime ihtimali olabilir diye. Ram mhzleri yeterli mi? ya da yanına aynı mhz değerinde ram mi eklemeliyim?
Bu sistemi başka bir güç kaynağıyla çalıştırmayı denemek lazım. Çalışırsa güç kaynağını güncelleyip devam edersiniz.

Çalışmazsa geçmiş olsun.
Malesef başka bir güç kaynağı elimde yok.
Anakartta bulunan yanıklar küçik bir alanı kaplamıyor. Kurtarılmaz aşırı zor gibi duruyor. PSU'da güç soketi ısıdan erimiş o tahminimce düzeltilebilir. Ramler eğer çalışır durumdaysa 1080p orta ayarlarda sizi idare edecek bir bilgisayar toplayabilirsiniz. Tamir masrafına yakın tutar diye düşünüyorum yeniden toplama. 2. el anakart + işlemci alabilirsin DDR3 1333 MHz uyumlu. Ekran kartı olarakta 1080p için RX 580 4G veya 8G tercih edilebilir. Bana göre hâlâ bütçe dostu. Ekran kartının bir sorunu yoksa nakite dönüştürün satın.
Psu kurtarabilirsek iyi ramler gayet iyi durumda fakat 8gb yeterli değil sanırım üzerine ekleme yapmalıyım peki o ramlerinde mhz değerleri aynı mı olmalı? Ekran kartı sağlam durum da fakat verim alamayacağım gibi görünüyor. 2nci el piyasasına pek sıcak bakmıyorum anakart ve işlemci sıfır ama bütçe dostu birşeyler bulunabilir mi?

Bu anakartı kurtarsam bile üzerine sistem inşaa edemiyorum sanırım dediğinden anladığım kadarıyla. İşlemci yüksek sıcaklık değerleri gösteriyor ama termal macun yenileyip denesek belki kurtarabiliriz diye düşünmüştüm. İşlemci üzerinde bakır boru soğutucu mevcut. PSU başlığı düzeltilebileceğini düşünüyorum ısıdan erime ihtimali olabilir diye. RAM MHz'leri yeterli mi? Ya da yanına aynı MHz değerinde RAM mi eklemeliyim?

O anakart üzerine hiçbir şey yapamazsın. Görüntüden de anlaşıldığı gibi %99 umudu kes.

RAM MHz'leri yeterli değil. Benim önerim "Benim için 1080p olsun yeterli zaten çoğunlukla emülatör oyunları oynuyorum biraz da dizi, film izlemek için kullanıyorum" dediğin için en basit çözümdü. İşlemciyi kurtarmak için ikinci el anakart alman gerekecek.(Öncelikle işlemcinin çalıştığından emin ol.) RAM eklemeye gelince de, o MHz'de eklesen de alacağın anakartın limiti kadar ekleyebileceksin. Bence hiç bunlarla uğraşma. 10K civarı bir bütçen varsa ekran kartı hariç güzel bir cihaz toplayabilirsin.

O anakart üzerine hiçbir şey yapamazsın. Görüntüden de anlaşıldığı gibi %99 umudu kes.

RAM MHz'leri yeterli değil. Benim önerim "Benim için 1080p olsun yeterli zaten çoğunlukla emülatör oyunları oynuyorum biraz da dizi, film izlemek için kullanıyorum" dediğin için en basit çözümdü. İşlemciyi kurtarmak için ikinci el anakart alman gerekecek.(Öncelikle işlemcinin çalıştığından emin ol.) RAM eklemeye gelince de, o MHz'de eklesen de alacağın anakartın limiti kadar ekleyebileceksin. Bence hiç bunlarla uğraşma. 10K civarı bir bütçen varsa ekran kartı hariç güzel bir cihaz toplayabilirsin.
Tabi öneriniz varsa sistem olarak yazabilirsiniz.
Ben birkaç parça belirlemiştim update için fikrinizi almak isterim.
Core i7 2600K 3.4GHz SR00C dört çekirdekli LGA 1155 CPU işlemci
Asus P8Z77-V LK masaüstü anakart Z77 soket LGA 1155 i3 i5 i7 DDR3 32G ATX
Kingston ValueRam 2x 4GB 1333MHz DDR3 Ram (KVR13N9S8/4)
Güç kaynağı kurtarabilirsem devam kurtaramazsam
PC güç kaynağı PSU 500W 110V 220V Bivolt ATX bilgisayar kasası oyun 120mm Fan 20/24PIN 12V bunu alacağım.
Ekran kartı Gtx 670
Soğutucu ve kasa da mevcut zaten.
Sadece anakart kasa montajı için uygun olur mu?
Güç kaynağı ile 4500 güç kaynağı olmadan 3 bin civarı.

Tabi öneriniz varsa sistem olarak yazabilirsiniz.
Ben birkaç parça belirlemiştim update için fikrinizi almak isterim.
Core i7 2600K 3.4GHz SR00C dört çekirdekli LGA 1155 CPU işlemci
Asus P8Z77-V LK masaüstü anakart Z77 soket LGA 1155 i3 i5 i7 DDR3 32G ATX
Kingston ValueRam 2x 4GB 1333MHz DDR3 Ram (KVR13N9S8/4)
Güç kaynağı kurtarabilirsem devam kurtaramazsam
PC güç kaynağı PSU 500W 110V 220V Bivolt ATX bilgisayar kasası oyun 120mm Fan 20/24PIN 12V bunu alacağım.
Ekran kartı Gtx 670
Soğutucu ve kasa da mevcut zaten.
Sadece anakart kasa montajı için uygun olur mu?
Güç kaynağı ile 4500 güç kaynağı olmadan 3 bin civarı.
Yazdığın PSU'ya 1500 lira mı vereceksin?

Geri
Yukarı