CPU, TPU ve QPU Nedir?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
QPU Kavramları Nelerdir

Bu yazımızda, CPU, TPU ve QPU terimlerini ele alıyoruz. Delikli kartların ve hesap makinesinin icadıyla beraber, insanoğlunun tarihinde makinelerle işlem yapmanın tarihi de başladı. Elektronik sıçrama, transistörün icadı ve yarı iletken cihazlardaki üstün gelişmeler, insanoğlunun veri işleme gücünü inanılmaz oranda artırdı. Şimdi ise insanoğlunun önünde, mevcut veri işlem gücünü inanılmaz bir şekilde katlama potansiyeline sahip bir […]

Devamı: CPU, TPU ve QPU Nedir?
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Türkiye'de Quantum bilgisayarlar var mıdır acaba? Yani herhangi bir yönetim biriminde?

Sabancı Üniversitesi'nde Nano Teknoloji Araştırma Merkezi'nde, quantum bilgisayar olmasa da bir sistem vardı. 0 Kelvin'e yakın bir sıcaklıkta çalıştırılan bir sistem vardı, yanlış hatırlamıyorsam quantum kapılarla falan alakalıydı. Yani o işlemcilerin gateleri üzerine bir çalışmaydı sanırım. Bİrkaç kere gittiğimde görmüştüm. Ama tam hatırlayamadım. @bitwise a da sormak lazım.

Onun dışında, üniversitelerin ve Tübitak'ın böyle gateler üzerine çalışmaları var. Ancak Google veya Amazon ölçeğinde olduğunu zannetmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı