CPU ve GPU %100 kullanılmıyor

138233

Hectopat
Oyunlarda CPU kullanımı %50-70 arası GPU kullanımı ise hep %0-20 arası geziyor. Bu yüzden düşük FPS alıyorum.
Q8400 3.2 GHz (Overclocksuz da aynı.)
HD 6790
500W PSU
8GB 800MHz RAM

Darboğaz durumu muhtemelen senin olayın
İşlemciyi %100 kullanmıyor ki. Hem 3.2 GHz işlemci ile nasıl darboğaz oluyor ekran kartı o kadar iyi değil ki?
CS:GO, eski bir oyun olduğundan dolayı işlemci odaklı diyebiliriz. İşlemcin de pek eski. Ayrıca RAM'in çok yetersiz. RAM yükseltmesi yapmalısın.
GTA 5, Valorant gibi oyunlarda da aynı. RAM 8GB ve 667MHz RAM'li sistemimde böyle sorun yaşamıyorum.
Büyük bir ihtimalle DDR2 ramleri ve bunun için anakart değişmesi lazım o işlemicinin soketine uygun anakart sonrasında yeni RAM masraf.
Anakartım COMBO DDR3'de taktım 1600MHz sorun aynı.
Arkadaşlar sistem yetersiz değil direkt sistemi kullanamıyorum. Bilgisi olmayan arkadaşlar rica ediyorum yorum yapmasın.

İşlemciyi %100 kullanmıyor ki. Hem 3.2 GHz işlemci ile nasıl darboğaz oluyor ekran kartı o kadar iyi değil ki?
Dengeli sistem toplanmaz ise yada uyumlu parçaları toplamazsa bu tarz sorunların çıkması normal arkadaşın sorunu düşük fps alması.Sorun var yani burada ( Oynadığı oyunların optimizasyon sorunu da olabilir bunu da atlamamak lazım)

HD 6790
500W PSU
8GB 800MHz RAM

işlemci AMD olsa daha performans verir yada ekran kartı Nvidia olsa.Şu olayı atlıyorsunuz intele - nvidia kart AMD ye AMD kart tercih etmenizi öneririm.

Dengeli sistem toplanmaz ise yada uyumlu parçaları toplamazsa bu tarz sorunların çıkması normal arkadaşın sorunu düşük fps alması.Sorun var yani burada ( Oynadığı oyunların optimizasyon sorunu da olabilir bunu da atlamamak lazım)

HD 6790
500W PSU
8GB 800MHz RAM

işlemci AMD olsa daha performans verir yada ekran kartı Nvidia olsa.Şu olayı atlıyorsunuz intele - nvidia kart AMD ye AMD kart tercih etmenizi öneririm.
Yani Q8400 + HD 6790 ile 30FPS almak normal diyorsun?

Son düzenleyen: Moderatör:
HD 60 serisini 4 çekirdek bir işlemci rahatlıkla besler. GPU'da bir takım sorunlar olabilir.

GPU'da olan sorunu nasıl bulurum. FurMark testlerinde rahat rahat 70-80 FPS alıyordu ve GPU kullanımı %100'e kadar çıkıyordu.
CPU frekansını normalin altına düşürünce düzeldi. Artık CS:GO'da 200FPS' kadar alabiliyor ama GTA 5 gibi oyunlarda darboğaz yaşıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı