CPU ve GPU ısınma sorunu

Sıcaklık macun veya fanın sisteme düzgünce dışarıdan hava alamamasından dolayı yükselir. Macunu düzgün sürememiş olabilirsiniz.

Ayrıca attığınız ekran görüntüsünde CS GO'da NVIDIA ekran kartı kullanılmadığı görünüyor. Ya da Afterburner düzgün göstermiyor.
Yukarıda bahsettiğim şekilde NVIDIA denetim masasında programlar sekmesinde "Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi" seçili olsun. FPS'niz bu yüzden düşük olabilir.

Son düzenleme:
Şöyle anlatayım. CPU veya GPU yüke bindiğinde sıcaklığı artar. Artan sıcaklığı düşürmek için soğutma sistemini (fanı) devreye sokar. Soğutma sisteminin amacı GPU veya CPU'nun belli bir derece üstüne çıkmamasını sağlamaktır.
Yani sistemin her zaman yük altına girecektir. Bu 100% de olabilir %20 de olabilir. Önemli olan soğutma sisteminin ortaya çıkan sıcaklığı absorbe etmesidir. O yüzden normalden fazla sıcaklık macundan, tozlanmadan veya laptobunuzun alttan rahat hava alamamasından kaynaklanıyor olabilir.

Şöyle anlatayım. CPU veya GPU yüke bindiğinde sıcaklığı artar. Artan sıcaklığı düşürmek için soğutma sistemini (fanı) devreye sokar. Soğutma sisteminin amacı GPU veya CPU'nun belli bir derece üstüne çıkmamasını sağlamaktır.
Yani sistemin her zaman yük altına girecektir. Bu 100% de olabilir %20 de olabilir. Önemli olan soğutma sisteminin ortaya çıkan sıcaklığı absorbe etmesidir. O yüzden normalden fazla sıcaklık macundan, tozlanmadan veya laptobunuzun alttan rahat hava alamamasından kaynaklanıyor olabilir.
bir kere daha bakıcam o zaman açıp laptopu ama şöyle bir sıkıntı var vidalar aşırı yalama yapmış durumda geçen lastik koyup sağlamlaştırarak açtım ama şu an açılmıyor süpürgeyi deliklerden tutsam iş görür mü

İş göreceğini düşünmüyorum. Çünkü ara yerlerde çok fazla tozlanma oluyor. En son macun değiştirdiğinizde içini temizlemediniz mi? Özellikle fanı ve sıcaklığın tahliye edildiği ince bakır kısmı.

Yüksek performans seçili evet ve formatı düzgün atmadım diye düşünüp bir kere daha attım ve yazdığım gibi 10 tane virüs programı kullandım malwarebytes da kullandım adwcleaner da ve evet temiz her yeri yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Aynı sorunu ben de son 1-2 aydır yaşıyorum. Ben de sizin gibi sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Bu kanıya da çevremdeki insanlara sorarak vardım. Onların da bilgisayarlarında son zamanlarda normalden fazla ısınma (boştayken de dahil) olup olmadığını sordum. Geri dönüşler yazılımdan kaynaklanma düşüncemi destekler nitelikteydi.
Yanılmıyorsam Mayıs ayında toplu ve fazla boyutlu bir güncelleme almıştım. O dönemden sonra bu ısınma problemi nüksetmeye başladı.
Hatta 4-5 gün önce de 'microcode' güncellemesi aldım. Microsoft/Intel yazılımsal bir hatayı onarmaya çalışıyor gibi geldi bana. Bu gibi sorunların önceki zamanlarda da tüm kullanıcılarda değilde belli kısım kullanıcılarda görüldüğüne şahit olmuştum.
SSD de kurulu olan işletim sistemimi temiz kurulumla tekrar yüklemeyi düşünüyorum. Umarım çözülür.

Aynı sorunu ben de son 1-2 aydır yaşıyorum. Ben de sizin gibi sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Bu kanıya da çevremdeki insanlara sorarak vardım. Onların da bilgisayarlarında son zamanlarda normalden fazla ısınma (boştayken de dahil) olup olmadığını sordum. Geri dönüşler yazılımdan kaynaklanma düşüncemi destekler nitelikteydi.
Yanılmıyorsam mayıs ayında toplu ve fazla boyutlu bir güncelleme almıştım. O dönemden sonra bu ısınma problemi nüksetmeye başladı.
Hatta 4-5 gün önce de 'microcode' güncellemesi aldım. Microsoft/Intel yazılımsal bir hatayı onarmaya çalışıyor gibi geldi bana. Bu gibi sorunların önceki zamanlarda da tüm kullanıcılarda değil de belli kısım kullanıcılarda görüldüğüne şahit olmuştum.
SSD'de kurulu olan işletim sistemimi temiz kurulumla tekrar yüklemeyi düşünüyorum. Umarım çözülür.

Ben 3 kere format attım düzelmedi ve şu an da hiçbir oyun oynayamıyorum size tavsiyem yeni SSD alın yoksa düzelmez.

Geri
Yukarı