CPU ve GPU ısınma sorunu

Isı normal değil ve şu anda Minecraft'ta NVIDIA'yı kullanmıyor fan sesi bu ısıda evet normal.
Kardeşimde MSI GL68 laptop bende de Lenovo Y5070 ve ondan önce Z570 laptop vardı. Uzun yıllar kullandık. İşlemci sıcaklığı bu saydığım laptoplarda oyun içerisinde 75-85 arasındaydı. Aşırı bir sıcaklık yok. Aşırı sıcaklık olduğunu bilgisayarı sentetik yük testine (Prime95 gibi) sokup HWINFO programı ile aşırı ısıdan dolayı thermal throttling denilen işlemci veya ekran kartının frekans düşürmesi yapıp yapmadığını gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Kaliteli bir termal macun ile mevcut macununuzu yenileyebilirsiniz. Sıcaklıklıklara olumlu yönde etkisi olur. Ayrıca bilgisayarın içini açtığınızda fanı da temizlemeyi unutmayın.

sistem boştayken ısı

Dosya Ekleri

• sdas.png
    sdas.png
    253,1 KB · Görüntüleme: 52
Ayrıca Minecraft'ın NVIDIA ekran kartını kullanabilmesi için bir yöntem vardır. Java ile filan başlattığınız içindi galiba tam hatırlamıyorum ancak biraz araştırma ile bulabilirsiniz.

Kardeşimde MSI GL68 laptop bende de Lenovo Y5070 ve ondan önce Z570 laptop vardı. Uzun yıllar kullandık. İşlemci sıcaklığı bu saydığım laptoplarda oyun içerisinde 75-85 arasındaydı. Aşırı bir sıcaklık yok. Aşırı sıcaklık olduğunu bilgisayar sentetik yük testine sokup hwınfo programı ile aşırı ısıdan dolayı thermal throttling denilen işlemci veya ekran kartının frekans düşürmesi yapıp yapmadığını gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Kaliteli bir termal macun ile mevcut macununuzu yenileyebilirsiniz. Sıcaklıklıklara olumlu yönde etkisi olur. Ayrıca bilgisayarın içini açtığınızda fanı da temizlemeyi unutmayın.

Kullandığım bilgisayar ASUS N550JW zaten ben ısı çok anormal demiyorum ama 5 yıldır 85 derecenin üstüne fazla çıkmamışken şimdi 95'ten aşağı inmemesi garip ama ısı umrumda değil GHz hep 3'te kullanıyor oyunlarda ve aşırı fan sesi geliyor eskiden 85 derecede ısıda hiç fan sesi yoktu.
Ayrıca Minecraft'ın NVIDIA ekran kartını kullanabilmesi için bir yöntem vardır. Java ile filan başlattığınız içindi galiba tam hatırlamıyorum ancak biraz araştırma ile bulabilirsiniz.
biliyorum yöntemi ama gene bir şey farketmicek

Temiz bir format atın. Belki arka planda çalışan başka bir program vardır. Çünkü sistem boştayken ısı yüksek görünüyor.
Kullandığınız termal macunun markası nedir?

Temiz bir format atın. Belki arka planda çalışan başka bir program vardır. Çünkü sistem boştayken ısı yüksek görünüyor.

Windows 8.1'den Windows 10A çevirdiğimde düzelmedi diye bir daha atmıştım yani formatla düzelmez zaten format attıktan sonra trojan silinmedi Bitdefender'da silmdi kendimm Bitdefender'in gösterdiği yerden sildim arka planda çalışan bir uygulama yok her şeyi kapatmıştım dediğim gibi ısı normal değil. Cooler Master kullandım

BIOS'a ya da HDD'ye girmiş bir virüs olabilir mi acaba?

Ayrıca sıcaklıkla alakasız fakat NVIDIA denetim masasında tüm programlarda bilgisayarınız yüksek performanslı NVIDIA'yı mı kullanıyor? O seçenek seçili mi?

Düzgün atılmış her format, her türlü trojan, solucan ya da diğer virüsleri temizler. Bulunan virüsü sizden ziyade program kaldırsın.
Bilgisayarı Malwarebytes ile de tarayın ve programa temizletin.

Peki laptobunuzun içi bilhassa fanın ve bakır ısı tahliyesinin olduğu kısım temiz mi?
Macunu doğru sürememiş olabilirsiniz.

Ayrıca sıcaklıkla alakasız fakat NVIDIA denetim masasında tüm programlarda bilgisayarınız yüksek performanslı NVIDIA'yı mı kullanıyor? O seçenek seçili mi?

Düzgün atılmış her format, her türlü trojan, solucan ya da diğer virüsleri temizler. Bulunan virüsü sizden ziyade program kaldırsın.
Bilgisayarı malwarebytes ile de tarayın ve programa temizletin.

Peki laptobunuzun içi bilhassa fanın ve bakır ısı tahliyesinin olduğu kısım temiz mi?

Yüksek performans seçili evet ve formatı düzgün atmadım diye düşünüp bir kere daha attım ve yazdığım gibi 10 tane virüs programı kullandım malwarebytes da kullandım adwcleaner da ve evet temiz her yeri yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı