Çözüldü CPU VID voltajı yükselmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Biosss

Hectopat
Ryzen 5 1400 işlemcime overclock yaparken voltajı BIOS'tan arttırmama rağmen HWMonitor Ryzen Master gibi uygulamalarda yükselmediğini fark ettim. Bunun sebebi ne olabilir? Sorun CPU vcore voltaj ayarladığım değere gelirken vid voltajın gelmemesi. Bu durum işlemci de sıkıntı oluşturur mu?
IMG_20201204_003232.jpg

Son düzenleme:
Çözüm
VID: Voltage Identifier'ın kısaltması. Fabrika tarafından ayarlanmış varsayılan voltaj seviyeleri oluyor. VCore auto'da olduğunda işlemci VID'e göre talep ediyor votajı. C State gibi güç tasarrufu modlarıyla azalıp artar. OC sırasında pek de önemli değildir.

~Shimada Sensei
VID: Voltage Identifier'ın kısaltması. Fabrika tarafından ayarlanmış varsayılan voltaj seviyeleri oluyor. VCore auto'da olduğunda işlemci VID'e göre talep ediyor votajı. C State gibi güç tasarrufu modlarıyla azalıp artar. OC sırasında pek de önemli değildir.

~Shimada Sensei

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Benim internetten baktığım OC işlemlerin de VID voltajı da diğer voltaj ile birlikte yükseliyordu o yüzden şüphelenmiştim. Ryzen 5 1400 işlemcime 1.35V 3.8 HZ hızlarda çalıştırmak istiyorum netten baktığımda herkes bu ayarlarda stabil çalıştırıyor pcleri. Yani ben voltajı 1.35V'a çektiğimde VID voltajlar 1.25V'ta kalsa bile sorun olmuyor değil mi işin özeti? Önemli olan Vcore voltaj yani.

Geri
Yukarı