CPU yükü nasıl azaltılabilir?

İşletim sistemi
Windows 10

Eyüp Köse

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8 GB (4x2) 1333MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO 500 GB ve Toshiba 1 TB 7200RPM
Ekran kartı
MSI Gaming X GTX 1050
Anakart
760GM P23 (FX)
İşlemci
AMD FX-4320 4.2GHz
Yakın zamanda ekran kartımı yükselttim ve herhangi bir problemim yok kartım çok güzel bir şekilde çalışıyor. İşlemcim ise AMD FX-4320 ve 4.2GHz ve 1.24v sabit olarak çalışıyor. Şimdi GT 420'den GTX 1050 ekran kartıma yükseltince yeni oyunlar oynamaya başladım ve CPU kullanımı ciddi anlamda yükseldi. CPU yükünü azaltma yolları aramaya başladım.

Daha önceden işlecime overclock denedim ama istediğim doğru voltajları hiçbir zaman alamadım düşük voltaj alıyordum. Şu anda 4.2GHz stabil olarak çalışıyor 4.3GHz yaptığım anda stabilite kalmıyor mavi ekran yemeye başlıyorum. Bunun üstüne PSU bile satın aldım (Aerocool VX Plus 400W). Ama bunun sebebini ise anakartıma yordum. MOSFET soğutucusu olmadığı için ya da farklı bir sebebi altında yatıyordur bilemem.

İşletim sistemim Windows 10 Pro 22H2 sürümünde yapabileceğim ayarlar neler işletim sisteminden nelere ayar yapabilirim? NVIDIA Denetim Masası'ndan CPU yükünü azaltabilir miyim? FSR ya da NIS kullansam CPU yükü azalma ihtimali var mı? Tek çözümüm DDR4 bir sisteme geçmekmiş gibi geliyor ya da en ucuz yoldan işlemci veya anakart değiştirmek. Mümkün olursa para harcamak istemiyorum.

Son düzenleme:
Hafifletilmiş modlu Windows sürümlerini deneyebilirsiniz. Ben oyun için windows 10 Ghost spectre superlite kullanıyorum.

Çözünürlüğü yüksek tutmak gerekir. Düştükçe maalesef CPU yükü artar.

Hafifletilmiş modlu Windows sürümlerini deneyebilirsiniz. Ben oyun için Windows 10 Ghost Spectre superlite kullanıyorum.

Eğer orijinal Windows sürümlerindeki gibi stabilite, yazılımlara ve programlara erişimde, Update desteği gibi konularda eksiklik olmaz ise düşünebilirim.

Çözünürlüğü yüksek tutmak gerekir. Düştükçe maalesef CPU yükü artar.

Zaten her oyunu 1080p açıyorum. Anladığım kadarıyla upscale teknolojileri benim dezavantajıma olacak. Aslında aklıma gelen konu şuydu upscale yaparken işlemci düşük boyutta doku paketleri vs. işleyeceği için işlemci yükü azalır mı diye düşünmüştüm.

Bu sefer de GPU yükü artıyor. Ek olarak CPU yükünün azalmasının sebebi GPU'nun daha az frame vermesi ile alakalı. Bilmeyen biri yanlış anlayabilir bu cümleyi.
Yanlış bir durum yok. İşlemci odaklı durumlar hariç zayıf islemci ise kullanımı fazla olur. Zaten GPU'nun fazla kullanılması daha iyi daha iyi. Kötü bir şey değil. Çoğu sistemde böyle. Rekabetçi oyunlarda genelde düşük grafik tercih edildiği ve islemci odaklı olduğu için fazla gözükebilir. Fakat islemci daha zayıf ve rekabetci oyun oynanirsa durum daha da çekilmez oluyor. Zaten konu sahibi arkadaş da bunun farkında. Bir ümitle yol arıyor.

Eğer orijinal Windows sürümlerindeki gibi stabilite, yazılımlara ve programlara erişimde, Update desteği gibi konularda eksiklik olmaz ise düşünebilirim.

Zaten her oyunu 1080p açıyorum. Anladığım kadarıyla upscale teknolojileri benim dezavantajıma olacak. Aslında aklıma gelen konu şuydu upscale yaparken işlemci düşük boyutta doku paketleri vs. işleyeceği için işlemci yükü azalır mı diye düşünmüştüm.
Dual boot yaptım. Normal kullanım için W11 kullanıyorum. Ghost spectre'yi de sadece oyun için kullanıyorum. Böyle deneyebilirsiniz.

Bu sisteme ne kurulursa kurulsun işlemcinin tekli çekirdek gücü belli.

CPU yükünün azalmasının sebebi GPU'nun daha az frame vermesi ile alakalı.

Bu benim için gerçekten değerli ve güzel bir bilgi teşekkür ederim.

Yanlış bir durum yok. İşlemci odaklı durumlar hariç zayıf islemci ise kullanımı fazla olur. Zaten GPU'nun fazla kullanılması daha iyi daha iyi. Kötü bir şey değil. Çoğu sistemde böyle. Rekabetçi oyunlarda genelde düşük grafik tercih edildiği ve islemci odaklı olduğu için fazla gözükebilir. Fakat islemci daha zayıf ve rekabetci oyun oynanirsa durum daha da çekilmez oluyor. Zaten konu sahibi arkadaş da bunun farkında. Bir ümitle yol arıyor.

Kesinlikle öyle yani yapabileceğim bir şey var mı? Çünkü gerçekten bu sisteme daha fazla harcama yapmak ölü yatırım gibi geliyor. İşlemci yükseltmek vs. havaya para atmak gibi bir şey benim için. DDR4 sistem benim aklımda var ama düşük bütçelerle yapılacak bir şey değil onunda farkındayım. Yazılımsal olarak performansımı artırma peşindeyim.

Yanlış var demedim zaten. Açıklama getirdim. CPU ve GPU yükü frame başına gelir. Eğer GPU yavaş kalıyor ise frame zamanını çoğunda CPU boşta bekler. O nedenle kullanımı az olur. Tam tersi de geçerli. Buna netlik kazandırdım sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı