Çözüldü CPU-Z ile RAM slotu bilgilerini öğrenme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Quintope

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, CPU-Z uygulamasını indirdim ram bilgilerini tam anlayamadım ama. Soruları ve fotoğrafları aşağıya koyuyorum cevaplarsanız sevinirim :

1- Kaç slot var ?
2- En fazla kaç GB ram alır slot başına ?
3- En fazla kaç mhz frekans alır slot başına ?
4- Hangi tür ram'leri destekliyor anakart'ım ?

(Bilgisayar All İn One'dır laptop değil)

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim 🙂

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    18,4 KB · Görüntüleme: 491
  • Ekran Alıntısı-2.PNG
    Ekran Alıntısı-2.PNG
    20,8 KB · Görüntüleme: 457
  • Ekran Alıntısı-3.PNG
    Ekran Alıntısı-3.PNG
    22,4 KB · Görüntüleme: 454
  • Ekran Alıntısı-4.PNG
    Ekran Alıntısı-4.PNG
    17,8 KB · Görüntüleme: 374
  • Ekran Alıntısı-5.PNG
    Ekran Alıntısı-5.PNG
    19,8 KB · Görüntüleme: 291
  • resim_2021-04-09_122637.png
    resim_2021-04-09_122637.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 361
Çözüm
Daha fazla resim yükledim orda yazmıyor mu? Hocam neyin model numarası anakartın mı?
Orada gözüken yalnızca anakart numarası, bilgisayarınki yok. Anakart numarası sorgulayınca birden fazla model çıkıyor. Anakart olarak bile üçe ayrılıyor. Bilgisayarın model numarasını söyleseniz daha iyi olur.

Türkiye'de bu olası anakartları içeren iki adet modelin satıldığını gördüm. Dahası da varsa ben göremedim. İkisi de i3-4005u işlemci gömülü olarak üretilmiş. Bu işlemci modeli Intel sitesinde çıkmıyor nedense. 4005m üzerinden hareketle 1333 veya 1600 MHz destekliyor olabileceğini söylemiştim.

Asus ET2231INK-BC020X
Asus ET2231IUK-BC031X

Asus'un kendi sitesinde dahi ne kadar bellek desteklediği yazmıyor. Doğru düzgün bilgi vermemişler. Bu bilgileri veren veya içini gösteren ürün incelemesi de yok. Bu verilerle yapılabilecek en doğru yükseltme içerisinde hali hazırda bulunan 4 GB DDR3 1600 MHz CL11 RAMden bir tane daha alıp takmak gibi gözüküyor.

Aşağıda benzer modelin kapak açımını gösteren video var. Son 30 saniyesine bakarsanız laptop anakartına çok benzediğini, 2 adet DDR3 laptop RAM yuvası olduğunu göreceksiniz. Ben verdiği desteğin slot başına 8 GB değerinden aşağı olacağını sanmıyorum. Garanti olsun diyorsanız yukarıda yazdığım özellikte 4 GB RAM alır toplamda 8 GB olarak kullanırsınız. Oyun oynamaya pek müsait olmadığından yeterli gelir diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
---
Intel'in kendi sitesinde çıkmayan işlemci şu sitede çıktı. Bu sitelerin verdiği performans kıyaslamaları yanlış yönlendirici olduğundan forumda yasaklı. Ancak ürün özellikleri hakkında bilgi vermek için bakınca 4005m ile aynı bellek desteği olduğu görülüyor. (DDR3L 1333/1600 MHz çift kanal)

Tek bilmediğimiz toplam ne kadar kapasitede takılacağı.
İstediğiniz bilgiler ve attığınız resimlerdeki bilgiler çok sınırlı.
Bilgisayarınızın özelliklikerini veya laptopunuzun modelini belirtirseniz daha kolay cevaplayabiliriz.

1- Bu bir laptop olduğu için %99 ihtimalle 2 slot var.
2- Bu anakartın ne kadar desteklediğine bağlı.
3- Anakart model numarasını sorgulayınca DDR3L veya LPDDR3 türünden 1333 MHz veya 1600 MHz desteği bulunuyor. (Şu an takılı olan 4 GB 1600 MHz)
4- DDR3L ve LPDDR3

CPU-Z, boş RAM slotlarını doğru göstermeyebiliyor. Bende B450M-S2H vardı eskiden, 4 RAM slotu var gösteriyordu CPU-Z ancak anakartta 2 RAM slotu vardı.
Benimki AIO bilgisayar kasalı değil bir fark olur mu?
1- Bu bir laptop olduğu için %99 ihtimalle 2 slot var.
2- Bu anakartın ne kadar desteklediğine bağlı.
3- Anakart model numarasını sorgulayınca DDR3L veya LPDDR3 türünden 1333 MHz veya 1600 MHz desteği bulunuyor.
4- DDR3L ve LPDDR3
Hocam laptop değil bu AIO

Daha fazla resim yükledim orda yazmıyor mu? Hocam neyin model numarası anakartın mı?
Orada gözüken yalnızca anakart numarası, bilgisayarınki yok. Anakart numarası sorgulayınca birden fazla model çıkıyor. Anakart olarak bile üçe ayrılıyor. Bilgisayarın model numarasını söyleseniz daha iyi olur.

Türkiye'de bu olası anakartları içeren iki adet modelin satıldığını gördüm. Dahası da varsa ben göremedim. İkisi de i3-4005u işlemci gömülü olarak üretilmiş. Bu işlemci modeli Intel sitesinde çıkmıyor nedense. 4005m üzerinden hareketle 1333 veya 1600 MHz destekliyor olabileceğini söylemiştim.

Asus ET2231INK-BC020X
Asus ET2231IUK-BC031X

Asus'un kendi sitesinde dahi ne kadar bellek desteklediği yazmıyor. Doğru düzgün bilgi vermemişler. Bu bilgileri veren veya içini gösteren ürün incelemesi de yok. Bu verilerle yapılabilecek en doğru yükseltme içerisinde hali hazırda bulunan 4 GB DDR3 1600 MHz CL11 RAMden bir tane daha alıp takmak gibi gözüküyor.

Aşağıda benzer modelin kapak açımını gösteren video var. Son 30 saniyesine bakarsanız laptop anakartına çok benzediğini, 2 adet DDR3 laptop RAM yuvası olduğunu göreceksiniz. Ben verdiği desteğin slot başına 8 GB değerinden aşağı olacağını sanmıyorum. Garanti olsun diyorsanız yukarıda yazdığım özellikte 4 GB RAM alır toplamda 8 GB olarak kullanırsınız. Oyun oynamaya pek müsait olmadığından yeterli gelir diye düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
---
Intel'in kendi sitesinde çıkmayan işlemci şu sitede çıktı. Bu sitelerin verdiği performans kıyaslamaları yanlış yönlendirici olduğundan forumda yasaklı. Ancak ürün özellikleri hakkında bilgi vermek için bakınca 4005m ile aynı bellek desteği olduğu görülüyor. (DDR3L 1333/1600 MHz çift kanal)

Tek bilmediğimiz toplam ne kadar kapasitede takılacağı.

Çözüm

Geri
Yukarı