CPU-Z programı 16 GB RAM görüyor ama BIOS 8 GB görüyor

Shansur

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, Gigabyte Z490 GAMING X anakartı kullanıyorum. İşlemci olarak i5 10600K mevcut. Dün akşam hiçbir problem yoktu, bugün termal macunu yeniledim bir güzel sistemi taktım ancak sistemde takılı olan 8 GB X2 Dual RAM'ler ile bilgisayar görüntü vermiyor. Sadece 1. ve 2. slottan tek RAM ile görüntü alabiliyorum. İşlemciyi çıkartıp pinlere tek tek baktım herhangi bir kırılma yamulma söz konusu bile değil. Eski BIOS kurdum çalıştırdım yeni kurdum çalıştırdım bir şey değişmedi. 1. ve 3., 2. ve 4., 3. ve 4. olarak her türlü slotu Dual olarak denetim sonuç yok. 1. ve 2. slota Dual RAM takınca da açılıyor ancak 2. ve 4. slota takın diyor.
Daha sonra BIOS üzerinden yaptığım bir değişiklikle bilgisayarı açabildim 2 RAM ile, ancak şimdi de fotoğrafta göründüğü gibi oldu.

Kısacası sorunum bu şekilde. Yardımlarınızı bekliyorum, iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• 4CF8F45F-4E84-4ABA-876C-381E65338CE3.jpeg
    4CF8F45F-4E84-4ABA-876C-381E65338CE3.jpeg
    311,5 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerimizi ve BIOS pilimizi çıkarıyoruz sonrasında RAM'lerin sarı uçlarını yumuşak silgiyle siliyoruz 5dakika bekledikten sonra RAM'leri sonrasında da BIOS pilini takıyoruz ve ta da problem düzeldi.

RAM'leri 2. ve 4.slota takın.

RAM'lerimizi ve BIOS pilimizi çıkarıyoruz sonrasında RAM'lerin sarı uçlarını yumuşak silgiyle siliyoruz 5dakika bekledikten sonra RAM'leri sonrasında da BIOS pilini takıyoruz ve ta da problem düzeldi.

Yorum için teşekkürler, dediğiniz gibi değil farklı bir şekilde çözdüm ama yinede elinize fikrinize sağlık :)

Yorum için teşekkürler, dediğiniz gibi değil farklı bir şekilde çözdüm ama yine de elinize fikrinize sağlık :)

Sorunu nasıl çözdün aynı problemi ben de yaşıyorum da.

maalesef bende düzelmedi :(

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı