Çözüldü CPU-Z verileri doğru mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eray Efe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Herkese iyi günler...
Bilgisayarım (laptop) için RAM düşünüyordum fakat slot sayısı hakkında bir bilgim yoktu. İnternetten araştırdığımda CPU-Z ve Windows görev yöneticisiyle öğrenilebileceği yazıyordu. Daha önce BIOS sıfırlamak için içini açmıştım. Hatırladığım kadarıyla iki slot vardı fakat görev yöneticisinde ve CPU-Z'de 4 slot, ikisinin dolu olduğu yazıyor.
->1. soruma geleyim; CPU-Z'deki bilgiler tamamen doğru mudur?
2. olarak da görev yöneticisinde RAM hızı (MHz olan ben anlamıyorum) 1600 MHz yazıyor CPU-Z'de iste iki RAM içinde 800 yazıyor. Yani görev yöneticisindeki toplam mı oluyor yoksa yanlış mı?

Adsız.png

adsız2.PNG

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı2.PNG

İkisine de cevap verirseniz sevinirim. İyi forumlar.
Bilgisi olan var mı acaba?

Son düzenleme:
Çözüm
1. Yazılım doğru gösteriyor.
2. Görev yöneticisinde RAM MHz değeri direk yazabilir. Yarısıda yazabilir (800 MHz) 800 MHz yazdığında RAM 800 MHz de çalışıyor sanmayın çalışması gereken 1600 MHz de çalışıyor. Ayrıca 1. ve 3. slot dolu yani RAM yükseltmesi yapabilmeniz için anakart desteğinizi öğrenmeli ve destekliyor ise tek slot RAM almanız gerekir.
@nih Üst seviye oyuncu cihazlar hariç tüm laptoplar 2 slot ( 1 kullanımda 1 boş veya 2 slotta kullanımda olarak piyasaya sürülür) Hatta bazı Asus marka cihazlarda RAM anakarta entegredir anakart üzerinde 1 slot vardır. Arkadaşın cihazında 2 slot var 2 slotta dolu.
1. Yazılım doğru gösteriyor.
2. Görev yöneticisinde RAM MHz değeri direk yazabilir. Yarısıda yazabilir (800 MHz) 800 MHz yazdığında RAM 800 MHz de çalışıyor sanmayın çalışması gereken 1600 MHz de çalışıyor. Ayrıca 1. ve 3. slot dolu yani RAM yükseltmesi yapabilmeniz için anakart desteğinizi öğrenmeli ve destekliyor ise tek slot RAM almanız gerekir.
@nih Üst seviye oyuncu cihazlar hariç tüm laptoplar 2 slot ( 1 kullanımda 1 boş veya 2 slotta kullanımda olarak piyasaya sürülür) Hatta bazı Asus marka cihazlarda RAM anakarta entegredir anakart üzerinde 1 slot vardır. Arkadaşın cihazında 2 slot var 2 slotta dolu.

Çözüm

Geri
Yukarı