CPU-Z'de RAM frekans değeri çok düşük görünüyor

yrnflame

Hectopat
Katılım
31 Ağustos 2019
Mesajlar
59
Yeni laptop aldım ama CPU-Z'de frekans değerleri çok düşük gözüküyor, sebebi nedir? Laptopta DDR5 5500 MHz var fakat CPU-Z'de neden böyle gözüküyor?

Laptop: 15-FC0060NT (8M1t2EA)
 

Dosya Ekleri

  • cpu-z.png
    cpu-z.png
    349,1 KB · Görüntüleme: 65
  • görev.png
    görev.png
    233,4 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
O kısımda zaten MHz değerinin yarısı kadar gözükür, 2 ile çarpacaksınız. Fakat sizin sorunuz değerin 274.0 yazması sanırım, CPU Z ile ilgili bir sorun gibi geldi bana. SPD kısmından da kontrol edin. Görev yöneticisinde zaten bir problem yok. CMD'ye wmic memorychip get speed komutunu yazarak da RAM'lerin hangi frekansta çalıştığını öğrenebilirsiniz. Komuttan sorguladığınızda 5500 çıkıyor ise CPU Z'yi kafanıza takmaya gerek yok.
 
Problem olduğunu sanmıyorum, 5500 MHz çalışmadığını düşünüyorsanız MSI Afterburner gösterge ayarlarından Bellek Hızı göstergesini aktif ederek herhangi bir oyunda kontrol ederek emin olabilirsiniz. Onun dışında AIDA 64 ile deneyin bir de SPD kısmını görmeyi:

Daha önce şöyle bir konu açılmış; SPD Slotlarının Gözükmemesi. RAM'lerin anakarta lehimli olmasından kaynaklanıyormuş sanırım, bu konuda hakkında net bir bilgim yok. Daha önce başıma gelmedi. Dediğim gibi MSI Afterburner ile oyunda test edip görmeniz sizi rahatlatacaktır, RAM'lerde sorun olmadığına emin olabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Bellekler lehimli olduğu için tam değerlerine ulaşamıyorsun bu programlardan. Aygıt yöneticisinde gördüğün MHz değerine itikat edebilirsin.


RAMExpert üzerinden bakmayı da deneyebilirsin ayrıca, lehimli RAM'lere ait bilgileri gösteriyor diye biliyorum.
 
Son düzenleme:
Bende gösteriyor kardeşim. Sende bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum veya program kullandığın RAM'leri tanımıyor olabilir.
1701411719949.png

1701411763586.png
 

Geri
Yukarı