CPU'ya UV yapmak sakıncalı mıdır?

ÇeleRkez

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle selam. Forumlarda sürekli Ryzen 3 3100 3.6GHz olan işlemci sıcaklığım yüzünden konu açtım fakat yeterli düzeyde performans sağlayamadım çünkü stok fan kullanıyorum. İlk defa UV yapmaya çalıştım sistemde.
UV yapmadan önce PUBG'de 76 78 dereceleri görmüştüm hatta 1 2 saat yük altında kaldığında 83 derece gördüğümü hatırlıyorum.

20210702180403_1.jpg

OC ayaları nasıl yaptığıma gelirsek MHz'yi 4000'e sabitledim. Voltajı ise 1.300'den azaltarak test ettim ve 1.175'e kadar indim daha gerisini de denemedim.
Gerçekten sıcaklığın bu kadar ineceğini düşünmemiştim PUBG'de 60 derece üzerisini 1 saat içerisinde hiç görmedim. Hem sıcaklık düştü hem de 75 FPS stabil performans kaybetmedim. (vsycn açık)

Adsız.png

Not: 1 saatlik stres testinde Max 78 gördü.
Şimdi sorum şu ki bu işlemin sistemime yakın veya uzun vadede bir zararı olur mu? Düşündüğümün aksine performans düşmüş müdür?
Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
AMD işlemcilerde hemen hemen herkesin uyguladığı bir yöntemdir. Voltaj hususunda sapıtıp yüksek sıcaklıklara çıkabilen yapıları var. Siz düşük voltajla aynı-yüksek değerleri alıyorsanız ne güzel. Performansta da bir kayıp yoksa işlem tamamdır.

4000MHz'ye sabitledim. Bu sisteme yeter mi acaba yoksa daha çok yükseltmek gereksizmi olur?

4000MHz'ye sabitledim. Bu sisteme yeter mi acaba yoksa daha çok yükseltmek gereksiz mi olur?
Bu işlemcinin Max Boost değeri 3.9 Ghz. Siz zaten 4.0 Ghz'i görmüşsünüz. Kararlı olmuş, hata vermemiş. Bunun üstü stok fan ve anakart için ne kadar bir baskı yapar bilemem.

Bende de Ryzen 3 3100 işlemci var. Bilgisayarı altıktan sonra ilk olarak Battlefield V oynadım ve 90 dereceye kadar çıktığını gördüm. Bu işte bir anormallik var dedim ve ilk kez yapacak olmama rağmen epey araştırdım undervolt olayını. Çok fark yarattı. AMD işlemciler öğrendiğim kadarıyla stok ayarlarda voltaj olayını biraz abartıyorlar. Bu nedenle voltajı bir miktar kısmak performansa gözle görülür bir etki yaratmıyor. Aksine parçanın ömrünü bile uzatıyoruz aslında. Sorun yok ayarların oturduysa böyle devam :)

Ryzen 3 3100 UV yapacak arkadaşlara not: Voltajı 1.125 e kadar düşürdüm ısı 5 6 derece daha azaldı 4000 mhzde hiç bir sorun yok. Cevaplar için herkese teşekkürler.

Geri
Yukarı