Crack'ler nasıl piyasaya çıkıyor?

ForAnAngeL

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
30
Yer
Hell
Öncelikle SKIDROW'un kendi resmi sitesi yok. Bu gruplar oyunları şan şöhret için kırarlar. SKIDROW'un adına açılmış olan siteleri kendileri açmadı.

Soruna gelince, Crackfix de sorunlu imiş. Crackfix.Repack çıktı, onu kullanman gerek ;)

Merakımdan soruyorum. Resmi bir sitesi yoksa nasıl dağıtıyorlar crack'i ?

Gruplar oyunu kırıp IP adresleri ve şifresi her gün değişen TOP Site'lara yükler. TOP Site'lara erişimi olan bazı kişiler bu dosyaları buradan indirip Dumpsite'lara aktarır. Dumpsite'lardan da Torrent'e düşer. Release gruplarına göre Torrent çöplüktür. Torren'ten dosya indirenleri ise "çöplükte cebelleşen zavallılar" olarak tanımlarlar. Bu konuyla ilgili uzun bir yazı yolda...

Ekleme: Bu Crack'leri oyun firmaları çıkarıyor diyen bazı arkadaşlar görüyorum bazen. Bu tamamen konuyla ilgili yeteri kadar bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanıyor. Böyle bir şey yok.. FBI baskınlarından anlayabilirsiniz zaten bunu...

Orasını biliyoruz zaten. Ben nasıl çıkış tarihinden önce eline geçtiklerini ve nasıl kırıldığını öğrenmek istiyorum.

Crack gruplarının dağıtım ağlarında elemanları vardır. Büyük perakende mağazalarda çalışan bazı anahtar çalışanları bulup onlardan oyunu temin ederler. Karşılığında hızlı download sunucusu gibi bazı şeyler sunarlar bu kişilere.

Crack grubu oyunun EXE dosyasına Disassembler'lar ve Debugger'lar ile dalar. Assembly, makine dilidir. Crack grupları EXE dosyasının kaynak koduna ulaşamadığı için dosyayı ancak makine dilinde inceleyebilirler. Bu iş için IDA Pro gibi yazılımlar kullanılır. Grup, EXE dosyasındaki StarForce gibi korumaları kaldırır ve Exe'yi tabiri caizse kılçıklarından ayırır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı