CRC Hatası sorun yaratır mı?

Shinrai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Bir süredir bağlantı sorunları yaşıyorum. Son iki gündür sorunum azaldı. Normal DSL bağlantım en fazla 2 saat dayanırdı. Şimdilik iki gündür direniyor. İç tesisatı yeniledim. Sanırım sonuç verdi. Ama sürekli artan CRC hatalarına anlam veremiyorum. Bu hatalar neden kaynaklanıyor olabilir? Bağlantı sorunları ile alakası var mı?

CRC Hatası.png

CRC.png

@Cleante

Çözüm
Bu tip durumlarda genelde Default Gateway adresine 300-500 kadar ping atarız tek komutla; ICMP protokolü içerisinde de 16Bit CRC alanı bulunuyor yanılmıyorsam; kayıp veya hatalı gönderimde modemin arayüzüne işleyecektir kayıtlar. SNR veya zayıflama değerlerin gayet güzel, bir problem görünmüyor; buna karşılık 2 resim arası 3 saatlik zaman diliminde 600-700CRC işlenmiş arayüze.

Wi-Fi adaptörün - dahili Wireless ağ adaptörün varsa kablosuz olarak bağlanıp CRC değerlerini öyle kontrol et. Ona göre telefon hattı veya ISP altyapısından şüphelenmeye başlayabilirsin. Gateway'e kadar olan yol temiz mi anlamış olursun.
Ek yerlerini gözden geçirmenizi öneririm. bağlantı kaliteniz çok iyi fakat anlamsız derecede CRC hatası oluşmuş. Yada modeme takılan RJ-11 jakı da gözden geçirin derim.

Bu tip durumlarda genelde Default Gateway adresine 300-500 kadar ping atarız tek komutla; ICMP protokolü içerisinde de 16Bit CRC alanı bulunuyor yanılmıyorsam; kayıp veya hatalı gönderimde modemin arayüzüne işleyecektir kayıtlar. SNR veya zayıflama değerlerin gayet güzel, bir problem görünmüyor; buna karşılık 2 resim arası 3 saatlik zaman diliminde 600-700CRC işlenmiş arayüze.

Wi-Fi adaptörün - dahili Wireless ağ adaptörün varsa kablosuz olarak bağlanıp CRC değerlerini öyle kontrol et. Ona göre telefon hattı veya ISP altyapısından şüphelenmeye başlayabilirsin. Gateway'e kadar olan yol temiz mi anlamış olursun.

Çözüm
Öncelikle cevabınız için saolun. Çok fazla teknik terim kullandığınız için tam olarak anlamadım. Daha basit bir şekilde açıklama şansınız var mı?
Tam olarak sorunun neden kaynaklandığını nasıl bulabilirim? Bunun yanında sorunu nasıl çözebilirim?

@BilgisayarKurdu

Eve geçeyim detaylıca yardımcı olacağım size. Sorunun kaynağını bulup; gerekirse ISP firmasıyla iletişime geçmeni sağlarız.
Daha basit bir şekilde açıklama şansınız var mı?@BilgisayarKurdu
Siz kişisel bilgisayarınızdan dış dünyadaki bir IP ile iletişime geçmek istediğinizde bu veri paketleri birçok kapıdan geçer, hatta IP'miz değişir ve statik-dinamik olarak yönlendirile yönlendirile ISP altyapısı üzerinden hedef IP'ye kadar ulaşır. CRC hataları ise genelde; ISP'nin telefon hattımıza IP ataması yaptığı, bağlantı yaptığımız ilk ISP bazlı Router'a kadar olan mesafe içerisinde gerçekleşir. Daha ileri süreçte yaşanan kopukluklar bölgesel çaplı problemlere yol açar zaten.

Bizler de bu kapıların IP adresini öğrenebildiğimiz için yakın kapıdan uzak kapıya doğru test paketleri yollamayı deneyebilir; hangi kapıya ne oranda sorunsuz gönderim sağlayıp sağlayamadığımıza bakabiliriz.

Aşağıdaki 192.168.2.1 IP'si Default Gateway yani modem adresim oluyor. Buradan telefon hattı aracılığı ile ISP firmanızın router kutularına ilerler, Public IP ile internete açılırız. Aşağıda da benim isteğimin İnkılap Mahallesi tarafından Acıbadem'e ve oradan da Gayrettepe üzerinden Technopat web sunucusunun ayakta tutulduğu server'a iletildiğini görüyorum.
22.jpg

Windows arama çubuğuna CMD yazıp yönetici olarak çalıştırın, admin hesap kullanıyorsanız direkt olarak açabilirsiniz. "ipconfig" komutu ile Gateway adresimizi öğrenelim. 192.168.2.1 veya 1.1 gibi.

2.jpg

Daha sonra " ping 'Gateway adresi' -n 200 " komutu ile ICMP paketleri yollamaya başlayalım.
Bittiğinde başarı raporu sunacaktır. Erken bitirmek isterseniz "Ctrl + Shift + C" kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
3.jpg

Bu işlemden önce modem arayüzünden CRC sayısını sıfırlayabilir veya aklınızda tutabilirsiniz. İşlemin ardından CRC değerinin ne kadar arttığına göz atacağız. Bu esnada farklı cihazlardan indirme - yükleme yapmayın bağlı bulunduğunuz ağa.

Bu işlemi özellikle; problem yaşadığınız zamanlarda yapın. Modeme kadar bir problem var mı görelim. Yoksa telefon hattını da dahil edeceğiz teste. Telefon hattında da sorun yoksa ISP (İnternet Servis Sağlayıcı) ile görüşmeniz gerekecek.

Son düzenleme:
İşlemden önce CRC sayısını sıfırladım. Sanırım bu hatanın hiç olmaması mümkün değil. Sadece çok abartılı sayılara ulaşmaması gerekiyor.
@BilgisayarKurdu

Adsız4.png

Adsız.png

Adsız2.png

adsız 3.png

İlk başta paylaştığın CRC ekranı testten sonra alındı sanırım? 0 CRC görüyorum çünkü.
Testten sonrasına ait değilse CRC değerinde değişme olup olmadığını aktar bana.

Aynı testi "www.google.com" adresi için de tekrarla rakamı 500 yap. Kaç adet CRC yakalıyor bir görelim. Yüksek çıkarsa modemden sonraki ilk ISP yönlendiricisine IP atarız, telefon hattını da kontrol etmiş oluruz.

CRC'nin 0 olması elbette mümkün ancak senin kontrolün altında olmayan bir alt yapı üzerinden iletiliyor veri paketleri, aynı şekilde karşıdaki sunucu da senin kontrolün altında değil. Dolayısıyla paketin sağlıklı ulaşıp ulaşmaması büyük oranda; nereden veri çektiğine ve kendi binanızın alt yapı sağlamlığına bağlı. Başarısız denemeler elbet olur ancak bunun sayısı önemli, bir problem varsa sayı direkt olarak artar zaten.

Son olarak bağlantı kopuklukları yaşıyor musunuz hala? Veya gündelik hayatta sizi mağdur eden bir problem yaşıyor musunuz? Lütfen tek tek cevaplayın.

Günlük kullanımda sorun yaşatıyor. Hala sık sık bağlantı kopma sorunu yaşıyorum.
İlk yaptığımda 5 saat içerisinde 1000 adet CRC hatası aldım.
Şu an 1 saatlik stabil bağlantı içerisinde 2558 adet CRC hatası var.

Adsız.png

Kod:
tracert "IP" -n 500
Bu komut ile 192.168.1.1 adresinin altındaki adrese paket yollar mısın? Aynı şekilde CRC tablosunu sıfırla ve o esnada farklı cihazlar ile ağa bağlanmayın.

1.jpg

Kod:
tracert "IP" -n 500
Bu komut ile 192.168.1.1 adresinin altındaki adrese paket yollar mısın? Aynı şekilde CRC tablosunu sıfırla ve o esnada farklı cihazlar ile ağa bağlanmayın.

Eki Görüntüle 390327

Komuttaki IP kısmına ne yazmam gerekiyor?
Gateway ya da IPv4 olduğunu düşünüyorum. Ama Emin değilim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı