Creality Ender 3 V2 Neo Yazıcının Baskısında Dalgalanma Oluyor

Lenogi

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Yakın zamanda Creality Ender 3 V2 Neo yazıcıyı kullanmaya başladım. Aldığım ilk baskıdan beri fotoğraflarda görünen dalgalanma hatasını almaktayım. Ama hata sadece baskının yazıcıya göre en arka kısımlarında mevcut oluyor. Bunun için kayışları biraz daha gerginleştirip öyle baskılar almaya çalıştım ama yine de bir işe yaramadı. Bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_3689.JPG
    IMG_3689.JPG
    170,7 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_3690.JPG
    IMG_3690.JPG
    114,7 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_3691.JPG
    IMG_3691.JPG
    183 KB · Görüntüleme: 43
Arkadaşlar merhaba. Yakın zamanda Creality Ender 3 V2 Neo yazıcıyı kullanmaya başladım. Aldığım ilk baskıdan beri fotoğraflarda görünen dalgalanma hatasını almaktayım. Ama hata sadece baskının yazıcıya göre en arka kısımlarında mevcut oluyor. Bunun için kayışları biraz daha gerginleştirip öyle baskılar almaya çalıştım ama yine de bir işe yaramadı. Bu konudaki yardımlarınızı bekliyorum.
Bunlar dalgalanma değil. Dikiş izleri. Cura kullanıyorsanız dikiş izlerini gizle ayarını açın. Elinden geleni yapacaktır.

@mr_hidir Hocam çok teşekkür ederim fakat nereden kapatabileceğimi bulamadım sadece konumlarını değiştirme seçeneklerini buldum. Cura kullanıyorum.

Dikişleri tamamen kaldıracak bir ayar yok, sadece pozisyonlarını değiştirebilir ya da baskı ayarlarıyla oynayarak daha az göze çarpar hale getirebilirsin.

Dikişleri keskin yüzeylere atma ayarı ile küp bassaydın köşe(lere) atardı dikişleri, ana yüzeylerde görmezdin. Ama tam silindirik parçalarda gizleme yeri olmadığı için böyle bir şansın yok, verdiğin koordinat ya da seçtiğin yöne göre aynı hizada dikiş attırabilirsin. Rafa koyacaksan bu tip baskıları, arka tarafa gelecek şekilde dikişleri ayarlarsın.

Yani:

1. parçan tam dairesel gibi duruyor, öyle ise yukarıda belirttiğim silindirik parçalardakiyle aynı durum geçerli. 2.'de Prusaslicer'da dikişleri(seam position:aligned) seçersen görseldeki beyaz çizgiler dikiş alanları olur. Cura'da arayüz İngilizceyse arama kutusunda seam yazarsan ilgili ayarlar çıkar, çıkmıyorsa onları aktive etmen gerekir preferences'dan. Cura yüklü olmadığı için görseli netten bulup ekledim.

66.JPG

55.JPG

Ayrıca dikiş noktaları kaba duruyor baskılarında, görseldeki bölgeleri yanlış görmüyorsam şişlikler var dikiş alanlarında, e-step ve retraction ayarlarına göz atmak iyi olabilir. Ondan sonra gerekiyorsa coasting ayarı kullanılabilir(simplify3D'de bulunan bir ayar, diğerlerinde var mı ya da nasıl tanımlanmış bilmiyorum.)

Son düzenleme:
@mr_hidir , @Siyah Martı Hocam ikinize de katkılarınız için çok teşekkür ederim. Yeni başladığım için dikişleri yazıcımın hatası zannediyordum üstelik hep aynı yerde oluyorlardı biraz araştırma yapınca normal olduklarını fakat gizleyebildiğimizi fark ettim. Yardımlarınız için tekrardan çok teşekkür ederim.

@mr_hidir , @Siyah Martı Hocam ikinize de katkılarınız için çok teşekkür ederim. Yeni başladığım için dikişleri yazıcımın hatası zannediyordum üstelik hep aynı yerde oluyorlardı biraz araştırma yapınca normal olduklarını fakat gizleyebildiğimizi fark ettim. Yardımlarınız için tekrardan çok teşekkür ederim.
Modelden modele değişir hocam dikiş izi gizleyebilme işi. Bir tık tecrübe ister bunu anlamak fakat evet kusursuz bir baskı alınabilir.

Bu videoyu incelebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer Erbil abinin ninni gibi sesinde uyumamayı becerirseniz vaktiniz varsa ve aksiyon arıyorsanız simplify3d anlatımını izleyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı