Creality K1C Filament Akmıyor

Ravhexy

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Garfik Tasarım ve Fotoğrafçılık
Arkadaşlar geçen hafta Creality K1C 3D yazıcı aldım baştaki baskılarda hiçbir sorun yoktu. Şu an baskı alırken bir süre normal ve düzgün şekilde baskı ilerliyor fakat bir süre sonra kafadaki motor filamenti çekemiyor. Baskı alırken kafadaki motorun arkasında bulunan vida tık tık tık sesleri ile ters yöne boşa düşer gibi oluyor sürekli. Sorunu çözemiyorum, yardımcı olabilecek var mı?

Arkadaşlar geçen hafta creality k1C 3D yazıcı aldım baştaki baskılarda hiçbir sorun yoktu. Şu an baskı alırken bir süre normal ve düzgün şekilde baskı ilerliyor fakat bir süre sonra kafadaki motor filamenti çekemiyor. Baskı alırken kafadaki motorun arkasında bulunan vida tık tık tık sesleri ile ters yöne boşa düşer gibi oluyor sürekli. Sorunu çözemiyorum, yardımcı olabilecek var mı?

Nozzle'ın tıkanmış, filamenti itemediği için motor öyle ses yapıyor.

Arkadaşlar geçen hafta Creality K1C 3D yazıcı aldım baştaki baskılarda hiçbir sorun yoktu. Şu an baskı alırken bir süre normal ve düzgün şekilde baskı ilerliyor fakat bir süre sonra kafadaki motor filamenti çekemiyor. Baskı alırken kafadaki motorun arkasında bulunan vida tık tık tık sesleri ile ters yöne boşa düşer gibi oluyor sürekli. Sorunu çözemiyorum, yardımcı olabilecek var mı?
Güncelleme: Yazıcının stock ayarları ile bir test baskısı aldım, eski (creality) hyper pla filamentimden 1 parça vardı ve onu yeni (samm martket) filamentin ucuna ekleyerek yaptım nihayetinde gördüm ki aldığım test baskısı eski filament bittikten sonra parça parça ve düzensiz. Yani filamentin kalitesizliğinden baskılarım param parça çıkıyormuş, Prusa Slicer ayarlarına rağmen. Fakat takıldığım nokta filament ne kadar kalitesiz olursa olsun yazıcı kafasındaki motorun filamenti akıtamamasına ya da çekememesine neden olabilir mi? Gözümle kontrol ettiğimde kalınlık farkı göremiyorum, filamentlerin kendi bilgilerinde aynı çapta tabi.

Nozzle'ın tıkanmış, filamenti itemediği için motor öyle ses yapıyor.
Hocam kontrol ettim defalarca tıkanıklık yok temiz.

Güncelleme: Yazıcının stock ayarları ile bir test baskısı aldım, eski (creality) hyper pla filamentimden 1 parça vardı ve onu yeni (samm martket) filamentin ucuna ekleyerek yaptım nihayetinde gördüm ki aldığım test baskısı eski filament bittikten sonra parça parça ve düzensiz. Yani filamentin kalitesizliğinden baskılarım param parça çıkıyormuş, Prusa ayarlarına rağmen. Fakat takıldığım nokta filament ne kadar kalitesiz olursa olsun yazıcı kafasındaki motorun filamenti akıtamamasına ya da çekememesine neden olabilir mi? Gözümle kontrol ettiğimde kalınlık farkı göremiyorum, kendi bilgilerinde aynı çapta tabi.
Normal olabilir, eğerki çapta değişiklikler varsa onunla alakalı. Gözünle anlayamazsın tabi 1,75 ve 3mm lik şeyin arasındaki farkı nasıl anlayacaksın :D

Normal olabilir, eğerki çapta değişiklikler varsa onunla alakalı. Gözünle anlayamazsın tabi 1,75 ve 3mm lik şeyin arasındaki farkı nasıl anlayacaksın :D
Evet evet o yüzden kumpas sipariş ettim ama gözümle fark edemediğim kadar bir kalınlık farkı yazıcının bir süre düzgün basım yapıp sonra 3-5 mm'lik değişimlerden ötürü bu sorunu yaşamam mümkün mü? Bilmediğim için sormak istedim.

Evet hocam mümkün.
Hocam şimdi bir deneme yaptım 20 mm/s'de, sorun yok gibi duruyor. Şu an devam ediyor gerçi baskı ama sorun olmayacak gibi. İlk katmanlar iyi gidiyor. Elimde başka filament kalmadığı için SAMM Market'ten yazıcımı satın aldığımda gelen bu hediye filamente muhtaç kaldım. :D Bir daha almayı düşünmüyorum açıkçası. Şimdi Porima sipariş ettim Creality'nin kendi gönderdiği 200gr'lık Hyper PLA harikaydı ama bitti tabi. Bu arada teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı