Creality Slicer ve Ultimaker Cura GCode

Kenntacho

Hectopat
Yer
Random.
Daha fazla  
Merhaba.
Yeni bir yazıcı almıştım, aldığımdan beri kendi programı olan Creality Slicer 4.8.2 versiyonunu kullanıyorum.
Ultimaker Cura kullanmamamın sebebi de yazıcımın hazır profilinin orada bulunmaması fakat ben Ultimaker Cura kullanmak istiyorum.

Şimdi Creality Slicer programındaki Printer kısmındaki Start ve End G-code kısımlarını ve Extruder 0 yazan yerdeki Extruder Start ve End G-code kısımlarını kopyalasam, Ultimake Cura'da Custom Printer ekleme kısmından printer oluştursam, bu kodları oraya kopyalasam ve üst kısımlarındaki diğer ayarları da aynı şekilde girsem ve printerı oluştursam, Ultimaker Cura'da da Creality Slicer programındaki gibi dilimleme, düzenleme vs. yapsam herhangi bir sıkıntı çıkarır mı? Çalışır mı yani.

En basit şekilde soracak olursam, Görsel 1'i Görsel 2'ye kopyalasam, Ultimaker Cura'da cihazım sıkıntısız çalışır mı?

Görsel 1-Creality Slicer
Creality Slicer.PNG

Görsel 2-Ultimaker Cura
Ultimaker Cura.PNG

@Siyah Martı Hocam belki siz anlarsınız diye etiketledim.

Son düzenleme:
Custom profile dair kapsamlı bilgim yok ama Cura giriş yapmaya izin veriyor.

Bendeki V2 için Pro profili kullanılabiliyor. Oradaki başlangıç ve bitiş Gcodeları makineye dair specleri içermiyor. Yani sen de sırf o bilgilerle makinene ait özelliklerin tümünü aktarmış olmazsın.

Zaten Gcode'u kopyalayıp text dosyasına yapıştırırsan genelde komutların yanında neye dair olduğuna dair not bırakılır, oradan da anlarsın.

Mesela bu bendekinin başlangıç Gcode'u:

; Ender 3 Custom Start G-code
G92 E0 ; Reset Extruder
G28 ; Home all axes
G1 Z2.0 F3000 ; Move Z Axis up little to prevent scratching of Heat Bed
G1 X0.1 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move to start position
G1 X0.1 Y200.0 Z0.3 F1500.0 E15 ; Draw the first line
G1 X0.4 Y200.0 Z0.3 F5000.0 ; Move to side a little
G1 X0.4 Y20 Z0.3 F1500.0 E30 ; Draw the second line
G92 E0 ; Reset Extruder
G1 X5 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move over to prevent blob squish

Ama profili ismen oluşturup sonrasında Cura içinde profil ayarlarına baskı hızı vb. değerleri birer birer girebilirsin.

Başka bir modelde Cura'nın bir versiyonu iş görürken sonraki versiyonunda sorun çıktığına dair yazılara rastlamıştım dolayısıyla birebir uyumlu olur mu, sorun çıkarır mı fikrim yok.

Son düzenleme:
Custom profile dair kapsamlı bilgim yok ama Cura giriş yapmaya izin veriyor.

Bendeki V2 için Pro profili kullanılabiliyor. Oradaki başlangıç ve bitiş Gcodeları makineye dair specleri içermiyor. Yani sen de sırf o bilgilerle makinene ait özelliklerin tümünü aktarmış olmazsın.

Zaten Gcode'u kopyalayıp text dosyasına yapıştırırsan genelde komutların yanında neye dair olduğuna dair not bırakılır, oradan da anlarsın.

Mesela bu bendekinin başlangıç Gcode'u:

; Ender 3 Custom Start G-code
G92 E0 ; Reset Extruder
G28 ; Home all axes
G1 X0.1 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move to start position
G1 X0.1 Y200.0 Z0.3 F1500.0 E15 ; Draw the first line
G1 X0.4 Y200.0 Z0.3 F5000.0 ; Move to side a little
G1 X0.4 Y20 Z0.3 F1500.0 E30 ; Draw the second line
G92 E0 ; Reset Extruder
G1 X5 Y20 Z0.3 F5000.0 ; Move over to prevent blob squish

Ama profili ismen oluşturup sonrasında Cura içinde profil ayarlarına baskı hızı vb. değerleri birer birer girebilirsin.

Başka bir modelde Cura'nın bir versiyonu iş görürken sonraki versiyonunda sorun çıktığına dair yazılara rastlamıştım dolayısıyla birebir uyumlu olur mu, sorun çıkarır mı fikrim yok.
Bende Extruder ve Printer Gcode'larını atsam, üst kısımda da ayarlarını yapsam olabilir gibi düşünmüştüm. Sizin de tam bilginiz yokmuş.

Makineye dair specleri içermiyor demişsiniz mesela, onu üst kısımda ki Printer Settings, Printhead Settings kısmından tamamlayabiliriz bence.

Ama anlatmak istediğinizi anladım.

En iyisi ben bir bu şekilde ufak baskıdan büyüğe doğru denemeler yapayım. Tutarsa devam ederim artık.

Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı