Creative 5+1 hoparlör az ses çıkma sorunu

basaralife

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Eski bir Creative 5+1 ses sistemim var. Bunu Yeni aldığım PC'ye bağlamak istiyorum. Anakartım bu: GA-Z170X-Gaming G1.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5478#ov

Bağladım da ama sol ön ve sağ ön hoparlörlerden çok yüksek ses çıkıyor fakat sağ, sol ve ön hoparlörlerden çok az ses çıkıyor. Bas zaten olması gerektiği gibi çalışıyor.

Anakartın arkasında renkler yok. Altın kaplama sadece simgeler var dolayısı ile anlayamıyorum ne hangi renk.
5+1 sisteminde ise 3 giriş var. Yeşil, siyah, pembe.

Pc de SoundBlaster Recon3Di yazılımı var onunla ayarlamaya çalışıyorum ama sesleri yükseltemedim yoksa hepsinden ses çıkıyor.

Ayarlarım: Screenshot Uploader

Son düzenleyen: Moderatör:
Detaylıca açıklayalım, öncelikle 5+1 ses sisteminin ne anlam ifade ettiğinden başlayalım.
5+1 demek 5 kolon + bir sub demek değildir. 5 farklı veri kanalı demektir.
Örneğin 2+1'de 2 kanal vardır ve sağ - sol olarak 2 farklı yönü yansıtır.

Birde çalıştırdığın verinin, dosyanın özellikleri vardır. Örneğin bir MP3 dosyası 2 veya tek kanaldır. Dolayısıyla sen 5+1 olarak ayarlanmış ve montajı yapılmış bir sistemde dinlemeye kalktığında arka uydular ve center hoparlörden ses alamazsın. İnternetten indirdiğin film dosyaları genelde hep 2 kanaldır.
Sen eğer 5+1 ayarlı ve montajlı sistemde tüm kanallardan ses almak istiyorsan çalıştırdığın verinin de 5 kanal olması gerekir.
Yani sen 5 kanal ses sisteminde 2 kanal veri çalıştırıyor olabilirsin. Bu yüzden 2 arka uydu ve 1 center hoparlöründen ses gelmiyordur.

Senden ricam güncel bir oyuna girip ses ayarını 5+1 olarak ayarlaman ve öyle test etmen. Crysis3 gibi bir oyunda test edebilirsin, 5+1 kanal olarak belirle ki uyumlu olsun.

Ben MP3 dinlerken tüm kanallardan ses almak istiyorum dersen de montajı 2+1 biçiminde yapacaksın. Yanında çevirici gelmiş olması gerekir.
5+1 ses sistemini bir hevesle almış olabilirsin ancak pek işine yarayacağını söyleyemem. Ben gibi 2 kanal kullanabilirsin. @basaralife

Yorumunuz için teşekkürler lakin benim sorunum ses alamamak değildi. Yukarıda da bahsettiğim gibi,

Bağladım da ama sol ön ve sağ ön hoparlörlerden çok yüksek ses çıkıyor fakat sağ, sol ve ön hoparlörlerden çok az ses çıkıyor.

ile ilgiliydi. GTA V üzerinde deniyorum. Girişlerden birisini hatalı takmışım sorunum düzeldi. Şimdi hepsinden yüksek seviyede ses geliyor. Teşekkür ederim yinede.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı