"Critical procces died" mavi ekran hatasi

Furkan karaer

Centipat
Dün akşam bilgisayari kapattım sabah açayım dedim. Bilgisayar acilirken anakartin marka modeli geliyor ve geldikten hemen 2 saniye sonra mavi ekran veriyor critical procces died hatası veriyor sistemi sifirlayamiyorum hata ile karsilasti diyor geriye aldim sistemi o da olmadı onarim yapayım dedim. Oda onarılamıyor hatasi verdi kasadan 2 dakida da bir tık tık tık sesi geliyor, 3 defa. Tahminimce SSD bozuldu. Her ne denediysem olmadı diyor ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyleki o SSD'deki bilgileri format atmadan kurtaramazsın. Bir Win 10 kurulum USB'si oluştur. Win 10 yükleme ekranında diskler karşına gelecek nereye yükleneceğine karar vermek için. Burada kesinlikle hiç bir disk bölümünü silmeden yada sıfırlamadan/biçimlendirmeden direk En yüksek kapasiteye sahip diski seçiyorusn. Mesela aşağıdaki gibi ise:

0 diski 1. bölüm 500 MB
0 diski 2. bölüm 100 MB
0 diski 3. bölüm 234 GB
0 diski 4. bölüm 200 MB

gibi bölümler çıkacak. Bu bölümlerden en yüksek kapasite yani örnekteki 234 olanı seçeceksin mesela. Sende SSD ve HDD varsa eğer, HDD 1 TB ise ve SSD 120 GB ise o bölüm 118 GB civarı olacak. Sonra sana önceki Windows'ta ki bilgilerin dosyaların windows.old diye bir klasöre aktarılacağını söyleyecek evet tıklayacaksın ve kurulum başlayacak. Sistem formattan sonra açıldığında C:'ye girdiğinde windows.old adlı klasörde tüm masaüstün ve C'de bulunan her şey duruyor olacak.

Windows işletim sistemi, yalnızca yetkili uygulamaların belirli verilere ve sistemin parçalarına erişebilmesini sağlar. Windows’un önemli bir bileşeni, verileri için yetkisiz bir değişiklik algıladığında, Kritik Süreç Ölümü hatası (Critical Process Died error) hatasının gerçekleşmesine neden olarak hemen devreye girer.

Şöyleki o SSD'deki bilgileri format atmadan kurtaramazsın. Bir Win 10 kurulum USB'si oluştur. Win 10 yükleme ekranında diskler karşına gelecek nereye yükleneceğine karar vermek için. Burada kesinlikle hiçbir disk bölümünü silmeden ya da sıfırlamadan/biçimlendirmeden direkt en yüksek kapasiteye sahip diski seçiyorusn. Mesela aşağıdaki gibi ise:

0 Diski 1. bölüm 500 MB.
0 Diski 2. bölüm 100 MB.
0 Diski 3. bölüm 234 GB
0 Diski 4. bölüm 200 MB.

Gibi bölümler çıkacak. Bu bölümlerden en yüksek kapasite yani örnekteki 234 olanı seçeceksin mesela. Sende SSD ve HDD varsa eğer, HDD 1 TB ise ve SSD 120 GB ise o bölüm 118 GB civarı olacak. Sonra sana önceki Windows'ta ki bilgilerin dosyaların windows.old diye bir klasöre aktarılacağını söyleyecek evet tıklayacaksın ve kurulum başlayacak. Sistem formattan sonra açıldığında C:'Ye girdiğinde windows.old adlı klasörde tüm masaüstün ve C'de bulunan her şey duruyor olacak.

Bende sadece SSD var 480GB tamam bu dediginizi micrasoftdan Windows 10 Pro'yu indirip deneyeceğim müsait olunca sizde sddimde sıkıntı var mı arastirmama gore bu olayi yasayanların yazımına gore tık tık sesleri onlarada geliyormus sonra bir anda mavi ekran vermis ben SSD'min duzgun calistigini nasil anlarim ona gore cihaz daha 5 aylık Vatan'dan alınma faturası falan var verebilirim yani hiç kurcalamadan.
SSD'i bir arkadaşının bilgisayarına tak sonra Boot et. Tahminimce işlemcide veya başka bir şeyle alakalı.
Suan onu yapacak bilgisayarim yok.

Bende sadece SSD var 480GB tamam bu dediginizi micrasoftdan Windows 10 Pro'yu indirip deneyeceğim müsait olunca sizde sddimde sıkıntı var mı arastirmama gore bu olayi yasayanların yazımına gore tık tık sesleri onlarada geliyormus sonra bir anda mavi ekran vermis ben SSD'min duzgun calistigini nasil anlarim ona gore cihaz daha 5 aylık Vatan'dan alınma faturası falan var verebilirim yani hiç kurcalamadan.

Suan onu yapacak bilgisayarim yok.
Benim dediğim yöntem ile format atmayı bir deneyin. Bu garanti dışı bırakmaz. Baktınız olmadı direk garantiye yollayın.

Geri
Yukarı