CRİTİCAL PROCESS DİED mavi ekran hatası

Yusuf1234

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bu isimde bir mavi ekran hatası alıyorum. Ardından PC kendi kendine kapanıp açıldıktan sonra resmen SSD kendini sıfırlamış gibi reboot{Boot ekranıda olabilir tam emin değilim; siyah ekran arkasında beyaz yazılar reboot falan yazıyor] ekranı geliyor ve Windows açılmıyor. Ama PC'yi fişten kapatıp sonra tekrar açınca Windows açılıyor. Bu arada birkaç aydır mining yapan biriyim RX 5700XT kartımile fakat sürekli açık bırakmıyorum. Ekran kartıyla ilgili bir sıkıntıya işaret olabilir mi bu şey? Artıdan minidump dosyaysı boş mavi ekran aldım fakat PC kaydetmemiş.

Dosyayı görmeden sadece tahmin yürütebiliriz. CCleaner gibi bir program varsa kaldırın ki eğer oluşuyorsa dosyayı silmesin.

Ayrıca açık değilse döküm oluşturma ayrını aktif hale getirin. Bu rehberde var.

Bu hata kodu kritik bir işlemin ölmesi durumunda olur (sistem dosyaları, önemli veri dosyaları vb...).

@KojiroHyuga04 hocamın dediği gibi minidump paylaşmanız daha sağlıklı olacaktır.

Fakat, sizlere liste olarak vereceğim yöntemleri denerseniz belli bir miktar içinde yardımcı olabilirim.
  • HDD varsa HDD sentinel ile tarayın "Quick Scan" kutucuğunu kapatın.
  • SSD varsa CrystalDiskİnfo ile sonuçlarını atın.
  • Son olarak sisteme müdahale etme yetkisi olan programları kaldırın.

Hocam paylaşılır ama dosyayı yüksek ihtimalle silen bir program var. Çünkü arkadaş oluştuğunu ama klasörün boş olduğunu söylüyor. Yüksek ihtimalle dediğim gibi Dump dosyasını silen bir program var.

Sisteme müdahele eden programlar genel olarak bu soruna sebebiyet veriyor.
Bazense, hatalı bir disk sektörüne veri yazılması.

Bir hatanının pek çok nedeni olabilir arkadaş döküm atmadığı sürece bir şey diyemem ama bu liste içinde istediklerim eğer hatalı bir veri yazımı varsa veya sisteme müdahale eden program varsa anlamak için.

SSD içinde tarama yapabilir elbet.

Bir hatanının pek çok nedeni olabilir arkadaş döküm atmadığı sürece bir şey diyemem ama bu liste içinde istediklerim eğer hatalı bir veri yazımı varsa veya sisteme müdahale eden program varsa anlamak için.

İlk önce ikinizinde ilgisine teşşekür ediyorum. Ben bugün direkt format attım pcye herhangi bir sıkıntı çıkmadı format esnasında fakat formattan 2 veya 3 saat sonra tekrar aynı hatayı aldım eve gelince minidump oluşturduysa buraya atayım.
Dosyayı görmeden sadece tahmin yürütebiliriz. CCleaner gibi bir program varsa kaldırın ki eğer oluşuyorsa dosyayı silmesin.

Ayrıca açık değilse döküm oluşturma ayrını aktif hale getirin. Bu rehberde var.
bu arada format attıktan sonra bile minidump dosyası oluşmadı mavi ekran almama rağmen bence ssdlik bir sıkıntı var. Bugün veya yarın tekrar format atacağım fakat bu sefer hddye windows kuracağım bakalım o zaman bir sıkıntı olmazsa demekki ssd ölmüş.Aslında kaliteli bir ssdye sahibim samsung evo 860 500gb var alalıda 1 yıl oldu olmadı ama nasip sanırsam.

Ben şuan badsector olmasından şüpheleniyorum çünkü formattan 2 3 saat sonra sıkıntı çıkınca acaba drivlerı falan o badsectorlü alana mı kurdu PC . Sizce böyle bir sıkıntı olabilir mi ? Ve şunuda ekliyim dün biraz yanık kokusu gelmişti fakat nerden geldiğini algılayamamıştım pcde acaba SSDnin bir bölümü çok küçük yandımıda böyle oldu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı