CRITICAL_PROCESS_DIED mavi ekran hatası

GravediggerDemon

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kingston renegade
Ekran kartı
3070 eagle oc
Anakart
Msi carbon B650
İşlemci
Amd 7 7700X
Merhaba, birkaç gündür stop code critical… hatası alıyorum dünki okuduğum bir teknoloji kanalı haberinde ise Windows 11'e gelen son güncellemede bazı mavi ekranlar kendi kendine kapanmalar yapıyormuş, biraz araştırıp komut sisteminde deneme yaptım ve şu an hiç açılmıyor. Format denedim dün, disk bozukmuş tekrar yükleyip tekrar deneyeceğim ama eğer çözümü bilen bir arkadaş var ise yardımcı olabilirseniz sevinirim.
@claus

Bu şekil.

Dosya Ekleri

• AAB7CD92-1402-42F8-80F6-935B13E1C7B3.jpeg
    AAB7CD92-1402-42F8-80F6-935B13E1C7B3.jpeg
    152,3 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:
Disk alma şimdilik arkadaşından yada bir bilgisayarcıdan ödünç al sistemine tak ve o disk format atmayı dene memtest sonrası.
Zaten yetmiyordu bu 1tb, 2tb daha alacaktım daha sonra şimdi alırım, çok arkadaşım yok onlarda da pc de disk de gezmez maalesef, bilgisayarcı da çok tanıdığım yok

Disk alma şimdilik arkadaşından yada bir bilgisayarcıdan ödünç al sistemine tak ve o disk format atmayı dene memtest sonrası.
Bana sorun ram gibi geliyor daha çok

Farklı disk taktığında sorun yaşamıyorsan eski diskte sorun var demektir zaten.
Gelişme: 2 hdd disk buldum onları sırasıyla taktım birkaç kez denememe rağmen bios da da görmüyor format ekranında da görmüyor, kendi diskimi tekrar taktım o da bazen görüyor bazen görmüyor
F3436763-CAB1-455A-90E1-EF393A185131.jpeg

Zaten yetmiyordu bu 1tb, 2tb daha alacaktım daha sonra şimdi alırım, çok arkadaşım yok onlarda da pc de disk de gezmez maalesef, bilgisayarcı da çok tanıdığım yok

Bana sorun ram gibi geliyor daha çok

Gelişme: 2 hdd disk buldum onları sırasıyla taktım birkaç kez denememe rağmen bios da da görmüyor format ekranında da görmüyor, kendi diskimi tekrar taktım o da bazen görüyor bazen görmüyor
F3436763-CAB1-455A-90E1-EF393A185131.jpeg
Memtest86 yaptım yaklaşık 3 buçuk saatlik sonuçda 0 error, var mı bi fikriniz hocam? Bana hâlen diskim arızalı gibi geliyor
B6804A56-7469-42EE-8207-B0F93EC3E41A.jpeg

Son düzenleme:
Detaylı araştırmalarım sonucunda bende aynı hatayı alıyorum sistem hiçbir şekilde minidump oluşturmuyor livekernelreports da sadece hata veriyor oynadığım oyun War Thunder oyunda 2-3 dakika sonra pat donuyor ve critcalprocces died hatası verip restart atıyor DDU sürücü kaldır yükle yaptım yok olmuyor Prime95+furmak açtım ilk seferde direkt kapandı sonra yine denedim sorunsuz her ikisi de %100 de kullanıyordu dedim oyuna gireyim oyuna girdim 5 dakika sonra yine aynı güç kaynağından kaynaklı sorun olabileceğini düşünüyorum ama bu sorun bir anda olmaya başladı henüz format atmadım ancak ekran kartında da bir sorun olabilir mi acaba?
Sistem: Ryzen 5 5600.
ASRock B550M Phantom Gaming 4
PowerColor RX 7800 XT Red Devil.
Corsair CS750M PSU 750W.
Düşünceleriniz nedir?

Dosya Ekleri

• IMG_6511.png
    IMG_6511.png
    179,9 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
BIOS update edip dener misin ? Update sonrası restorde defaults save yap.
Bios 11.2023 (beta hariç en günceli), msi m480 pro 2 tb satın aldım dün taktım win attım, uefi legacy hatası verdi, uefi için secure boot açık mı olmalı kapalı mı?
5C0CBA9C-10CA-41E3-92B6-76BD0804B3C2.jpeg

Detaylı araştırmalarım sonucunda bende aynı hatayı alıyorum sistem hiçbir şekilde minidump oluşturmuyor livekernelreports da sadece hata veriyor oynadığım oyun War Thunder oyunda 2-3 dakika sonra pat donuyor ve critcalprocces died hatası verip restart atıyor DDU sürücü kaldır yükle yaptım yok olmuyor Prime95+furmak açtım ilk seferde direkt kapandı sonra yine denedim sorunsuz her ikisi de %100 de kullanıyordu dedim oyuna gireyim oyuna girdim 5 dakika sonra yine aynı güç kaynağından kaynaklı sorun olabileceğini düşünüyorum ama bu sorun bir anda olmaya başladı henüz format atmadım ancak ekran kartında da bir sorun olabilir mi acaba?
Sistem: Ryzen 5 5600.
ASRock B550M Phantom Gaming 4
PowerColor RX 7800 XT Red Devil.
Corsair CS750M PSU 750W.
Düşünceleriniz nedir?
Anakartda arıza ışıkları var ise nasıl tepki verdiğini de paylaşırsan güzel olur knk, benim critical hatası gitti şuan mavi ekran yemiyorum ufak bi sorun var onu da hâlledersem düzelecek inş, kendi sorunum diskten kaynaklıymış

BIOS update edip dener misin ? Update sonrası restorde defaults save yap.
Hocam yanlış birşey var mı burada, kaç defa yaptım.
image.jpg

Son düzenleme:
Beta BIOS'a Update et yani en güncel sürüme. Sonra BIOS'a gir restore defaults save yap. Ek olarak bu işlemler sonrası tüm BIOS ayarlarnı yolla görsel olarak.

Orijinal BIOS gelmiş. Yeni PC bulamadığım için öncelikle elimdeki yeni tamirden gelen ve test edilip sapasağlam sonucu verilen ASUS ROG B650E-F anakartı montajladım ve açılmadı. Mavi ekran yine yiyormuşum bu arada yeni diskle de. Şu an tekrar MSI Carbon'u taktım ve BIOS'u güncelledim, açıldı bilgisayar ve kullanarak test ediyorum. BIOS'tan sadece RAM'leri 6000'e overclockladım.

5A65B05D-B888-4059-B918-0BFA3EFFF7C5.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı