Rehber Steam Cross-Platform Cloud Save Windows / Linux / macOS

Öncelikle herkese merhabalar. Bugün size Steam'de platformlar arası Cloud Save aktarmayı ve kullanmayı göstereceğim. İyi okumalar.

Cloud nedir?

Cloud, internet aracılığıyla erişilebilen ve bilgi depolama, veri işleme ve diğer bilişim hizmetlerinin sağlandığı uzaktaki sunucularda saklama sistemidir. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise bu sistem hakkında "Herkes oraya bir şey atıyor, gelen oradan işine yarayanı alıyor kullanıyor. Ben böyle anlıyorum, belki farklı bir şeydir." şeklinde bir yorumda bulunmuştur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Steam Cloud Nedir?

Steam Cloud; oyuncuların oyun ilerlemeleri, oyun ayarları ve diğer verileri Steam sunucularında saklamalarını sağlar. Böylece oyuncular, farklı bilgisayarlarda aynı oyunu oynadıklarında kaldıkları yerden devam edebilirler ve oyun ayarlarını aynı şekilde kullanabilirler. Steam Cloud, oyun deneyimini daha taşınabilir hale getirir ve kullanıcılara oyun verilerini yedekleme ve senkronize etme kolaylığı sağlar.

Cross-Platform nedir?

Cross-Platform, farklı işletim sistemleri veya cihazlar arasında uyumlu çalışabilen bir yazılım veya teknolojiyi ifade eder. Örneğin cross-platform oyunlar Windows, macOS ve Linux gibi farklı işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde oynanabilir.

Cross-Platform Cloud Save nedir?

Cross-Platform Cloud Save, oyuncuların farklı platformlarda oyun ilerlemelerini ve kayıtlarını senkronize etmelerini sağlayan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde, aynı oyunu farklı cihazlarda oynayan oyuncular, ilerlemelerini o cihazlara taşımak için kullanabilirler. Örneğin bir oyuncu Windows cihazında bir oyunu oynamaya başlayabilir ve sonra aynı oyunu macOS veya Linux üzerinde devam ettirebilir, bunu yaparken de oyun içi tüm ilerlemeleri ve ayarları otomatik olarak senkronize edilir. Bu özellik, oyuncuların oyun deneyimlerini farklı platformlar arasında kesintisiz bir şekilde devam ettirmelerini sağlar.

Steam'de Cross-Platform Cloud Save var mı?

Bazı oyunlarda var, bazı oyunlarda yok. Oynadığınız oyunun Linux için Proton, macOS için Crossover ile oynuyorsanız vardır. Eğer native yani doğrudan herhangi bir istemciye ihtiyaç duymadan oynuyorsanız olmama ihtimali çok yüksektir. Hangi oyunun native olarak çalıştığını anlamak için Steam'de oyunun mağaza sayfasına girmeniz lazım. The Witcher, The Witcher 2 ve The Witcher 3 üzerinden örnek göstereceğim.

1712481556604.png

Bunun için fiyatın gözüktüğü kutucuğun sağ üstünde bulunan simgelere bakmamız gerek. Buradan bu oyunun Windows ve macOS native çalıştığını görebiliyorsunuz. Yani yalnızca Windows-Linux arası Cloud Save vardır. Bu Cloud Save'leri macOS'a aktarmanın yolunu bir sonraki adımda anlattım.

1712481039470.png

Steam simgesi Linux'u temsil eder. Bu oyun ise Windows, macOS ve Linux native çalışmakta. Yani 3 platform arası Cloud Save bulunmaz. Bu üçü arasında Cloud Save aktarmanın yolunu bir sonraki adımda anlattım.

1712480959405.png

Bu oyun sadece Windows native çalışmakta. Yani 3 platform arası Cloud Save vardır. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Cloud Save aktarma

İlk önce buraya girin ve istediğiniz oyunu bulun ve Dosyaları Göster seçeneğine tıklayın. Mesela ben Hotline Miami için yapacağım.
1712483760346.png

Sonra buradan yüklemek istediğiniz save dosyasını veya dosyalarını İndir tuşuna basarak indirin.
1712483404921.png

Şimdi indirdiğiniz dosyayı ya da dosyaları oyunun save klasörüne atmalısınız. Eğer save klasörünün nerede olduğunu bilmiyorsanız bu siteden oyunu aratın ve biraz aşağıda bulunan Save game data location kısmından save klasörünün nerede olduğunu öğrenin.
1712484559750.png

Oyunu dosya konumuna attıktan sonra oyunu başlatın. Oyununuz yeni save dosyasıyla başlayacak. Eğer o oyun için cihazınızda kaydedilmiş başka bir Cloud Save dosyanız varsa uyarı verecek. O uyarı gelirse bu yüklediğiniz Cloud Save'i seçerek oyunu başlatın.
1712484915470.png

Böylece Cloud Save aktarma işlemi sona erdi. Ayrıca yukarıda gördüğünü üzere aktardığımız dosyalar da artık Steam sunucusuna aktarıldı. Eğer bu rehber sizin için faydalı olduysa beğenebilirsiniz. Bir sorunuz ya da sorununuz varsa çekinmeden yazın. Hepinize şimdiden keyifli oyunlar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı