CRT monitör overclock için öneriler

obelisk

Kilopat
Elimde eski bir tüplü monitör var, markası ve modeli Samsung SyncMaster 793S. Internette arastirdigima göre tüplü monitörler iyi overclock oluyormuş (120Hz), zarar görmesi falan umrumda değil zaten baska monitör kullanıyorum. Iyi CRT overclock icin taktik var mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
CRT monitörü overclock etmeden önce monitörünüzün Kaç KHz desteklediğine bakmanız gerekmektedir ortalama 17 inçlik crtler 71khz destekler iken 19" luk crtler 96 ve 110khz arasında değişebilir. benim 19" luk crt monitörüm ise 96KHz desteklemekte. bu monitörü 140+ hz üzerinde çalıştırabilmem için 800x600 çözünürlüğe inmem gerekiyor. bu yüzden hem masaüstü çözünürlüğü hemde oyunlar için farklı çözünürlükler kullanıyorum crt de. mesela OC örneği bırakıyorum 800x600 de 145hz çalıştırabilirim çünkü 96khz'lik monitörümde 95khz kullanmış olacağım. veya çözünürlüğü 640x480 yaparak khz yi düşürebilirim bu sayede Hz değerine daha da abanabilirim 640x480 de ise 165Hz 'ye kadar çıkabilmekteyim. veya masaüstünde gezinecek isem 1920x1440 64Hz yapabiliyorum bu da 95KHz ye tekabül etmekte fark ettiyseniz daha düşük Hz ile çok yüksek çözünürlüklere çıkabilmekteyim. Fakat önemli kısım ise crtler 60hz de bile mükemmel çalışır giriş gecikmesi olmadığından 60hz de bile ghosting vs yaşamazsınız lcdler 60hz de 16.7ms gecikme yaparken crt de bu değer yine 0 dır.
1712853113474.png

CRT monitörü overclock etmeden önce monitörünüzün Kaç KHz desteklediğine bakmanız gerekmektedir ortalama 17 inçlik crtler 71khz destekler iken 19" luk crtler 96 ve 110khz arasında değişebilir. benim 19" luk crt monitörüm ise 96KHz desteklemekte. bu monitörü 140+ hz üzerinde çalıştırabilmem için 800x600 çözünürlüğe inmem gerekiyor. bu yüzden hem masaüstü çözünürlüğü hemde oyunlar için farklı çözünürlükler kullanıyorum crt de. mesela OC örneği bırakıyorum 800x600 de 145hz çalıştırabilirim çünkü 96khz'lik monitörümde 95khz kullanmış olacağım. veya çözünürlüğü 640x480 yaparak khz yi düşürebilirim bu sayede Hz değerine daha da abanabilirim 640x480 de ise 165Hz 'ye kadar çıkabilmekteyim. veya masaüstünde gezinecek isem 1920x1440 64Hz yapabiliyorum bu da 95KHz ye tekabül etmekte fark ettiyseniz daha düşük Hz ile çok yüksek çözünürlüklere çıkabilmekteyim. Fakat önemli kısım ise crtler 60hz de bile mükemmel çalışır giriş gecikmesi olmadığından 60hz de bile ghosting vs yaşamazsınız lcdler 60hz de 16.7ms gecikme yaparken crt de bu değer yine 0 dır.Eki Görüntüle 2165600
Merhabalar. Köyde 2 tane kullanılmayan crt monitör var. Birisi küçük birisi büyük. Bir tanesini getirip overclock ile uğraşmak istiyorum. Ekran kartımda 3 dp 1 hdmi var ancak hdmi nedense çalışmıyor. Hdmi kabloyu 4k televizyona bağladığımda 15 dakikada bir görüntü gidiyordu ve tak çıkar yaptığımda düzeliyordu. Ama Msi monitöre taktığımda sorunsuz çalışıyordu. Bir gün televizyondan bir şey izlerken görüntü gitti ve tak çıkar yapmama rağmen geri gelmedi. Msi monitörde de durum aynıydı. Ama HD 7350'ye taktığımda her ikisinde de sıkıntısız çalışıyordu. Günlerden bir gün kasayı hdmi ile televizyona bağladım ve görüntü verir gibi bir şey oldu. Mavi ekranda windows başlatılamadı gibi bir şey diyordu. Donanımsal mı yazılımsal mı? Gelelim ana konuya. Tüplü televizyonlar dvi girişli. Ben dvi to hdmi mi / dvi to dp mi alayım?

Merhabalar. Köyde 2 tane kullanılmayan crt monitör var. Birisi küçük birisi büyük. Bir tanesini getirip overclock ile uğraşmak istiyorum. Ekran kartımda 3 dp 1 hdmi var ancak hdmi nedense çalışmıyor. Hdmi kabloyu 4k televizyona bağladığımda 15 dakikada bir görüntü gidiyordu ve tak çıkar yaptığımda düzeliyordu. Ama Msi monitöre taktığımda sorunsuz çalışıyordu. Bir gün televizyondan bir şey izlerken görüntü gitti ve tak çıkar yapmama rağmen geri gelmedi. Msi monitörde de durum aynıydı. Ama HD 7350'ye taktığımda her ikisinde de sıkıntısız çalışıyordu. Günlerden bir gün kasayı hdmi ile televizyona bağladım ve görüntü verir gibi bir şey oldu. Mavi ekranda windows başlatılamadı gibi bir şey diyordu. Donanımsal mı yazılımsal mı? Gelelim ana konuya. Tüplü televizyonlar dvi girişli. Ben dvi to hdmi mi / dvi to dp mi alayım?
Merhaba,

CRT Monitörlerde oc ile uğraşılması zevklidir, soruna gelirsek

ilk tvye bağladığın gpu neydi? her kartın hdmi sürümü farklı olabiliyor ve hdmi sürümlerine göre bant genişlikleri oluyor 4k tv yüksek bant genişliği istiyordur kullandığın kablo belki kalitesiz ise ondan da bu sorun olmuş olabilir kaliteli bir hdmi kablosu ile deneyebilirsin.

Msi monitörde hdmi ile dahi görüntü gittiği zaman displayport ile bağlamayı denedin mi oradan görüntü vermeye devam ediyor muydu?

mavi ekran vermeye başladığı zaman hangi gpu takılıydı yine HD7350 mi bağlıydı yoksa tekrar eski gpu ile mi deneyip mavi ekran almaya başladın? genelde hdmi bozuk olsa dahi mavi ekran hatasını porttan dolayı alman düşük ihtimal displayport ile görüntü alıp kartı stress testine sokmayı dene stabil çalışıyorsa belki hdmi portunda sorun olabilir

Tüplü televizyon yada monitörler analog girişe sahip olurlar vga ya da dvi, bunlardan en sağlıklı görüntü alman için daha eski bir gpu kullanman lazım, ve genelde onlarda dual link diye tabir edilen DVI-I portuna sahiptir. senin tüplü tv'nin dvi girişi varsa doğrudan o şekilde bağlamayı deneyebilirsin vga var ise dvi-to vga da yapabilirsin crt monitörler için. fakat dönüştürücü kullanmak istersen hdmi to dvi öneririm dp den daha iyi olur.
1712872861165.png

Merhaba,

CRT monitörlerde OC ile uğraşılması zevklidir, soruna gelirsek.

İlk TV'ye bağladığın GPU neydi? Her kartın HDMI sürümü farklı olabiliyor ve HDMI sürümlerine göre bant genişlikleri oluyor 4K TV yüksek bant genişliği istiyordur kullandığın kablo belki kalitesiz ise ondan da bu sorun olmuş olabilir kaliteli bir HDMI kablosu ile deneyebilirsin.

MSI monitörde HDMI ile dahi görüntü gittiği zaman DisplayPort ile bağlamayı denedin mi oradan görüntü vermeye devam ediyor muydu?

Mavi ekran vermeye başladığı zaman hangi GPU takılıydı yine HD7350 mi bağlıydı yoksa tekrar eski GPU ile mi deneyip mavi ekran almaya başladın? Genelde HDMI bozuk olsa dahi mavi ekran hatasını porttan dolayı alman düşük ihtimal DisplayPort ile görüntü alıp kartı stress testine sokmayı dene stabil çalışıyorsa belki HDMI portunda sorun olabilir.

Tüplü televizyon ya da monitörler analog girişe sahip olurlar VGA'ya da DVI, bunlardan en sağlıklı görüntü alman için daha eski bir GPU kullanman lazım, ve genelde onlarda Dual link diye tabir edilen DVI-ı portuna sahiptir. Senin tüplü TV'nin DVI girişi varsa doğrudan o şekilde bağlamayı deneyebilirsin VGA var ise DVI-to VGA da yapabilirsin CRT monitörler için. Fakat dönüştürücü kullanmak istersen HDMI to DVI öneririm DP'den daha iyi olur.Eki Görüntüle 2165921

GPU RX 6650 XT. Televizyon 50ua9600. HDMI kablo SLX 280. DP kablom var şu an o sıkıntısız çalışıyor MSI monitöre bağladığımda. İlk önce canım büyük ekrandan anime izlemek istedi HD 7350 ile izledim. Sonra şansımı denedim belki düzelmiştir diye ve galiba açılıştaki Gigabyte anakart yazısı geldi ama sonra dediğim gibi Windows başlatılamadı dedi. Şimdi televizyona bağlamayı tekrar deneyip fotoğraf atacağım. Ayrıca dün HDMI kabloyu MSI monitör ve RX 6650XT'ye bağladım ses seda yoktu.

Merhaba,

CRT monitörlerde OC ile uğraşılması zevklidir, soruna gelirsek.

İlk TV'ye bağladığın GPU neydi? Her kartın HDMI sürümü farklı olabiliyor ve HDMI sürümlerine göre bant genişlikleri oluyor 4K TV yüksek bant genişliği istiyordur kullandığın kablo belki kalitesiz ise ondan da bu sorun olmuş olabilir kaliteli bir HDMI kablosu ile deneyebilirsin.

MSI monitörde HDMI ile dahi görüntü gittiği zaman DisplayPort ile bağlamayı denedin mi oradan görüntü vermeye devam ediyor muydu?

Mavi ekran vermeye başladığı zaman hangi GPU takılıydı yine HD7350 mi bağlıydı yoksa tekrar eski GPU ile mi deneyip mavi ekran almaya başladın? Genelde HDMI bozuk olsa dahi mavi ekran hatasını porttan dolayı alman düşük ihtimal DisplayPort ile görüntü alıp kartı stress testine sokmayı dene stabil çalışıyorsa belki HDMI portunda sorun olabilir.

Tüplü televizyon ya da monitörler analog girişe sahip olurlar VGA'ya da DVI, bunlardan en sağlıklı görüntü alman için daha eski bir GPU kullanman lazım, ve genelde onlarda Dual link diye tabir edilen DVI-ı portuna sahiptir. Senin tüplü TV'nin DVI girişi varsa doğrudan o şekilde bağlamayı deneyebilirsin VGA var ise DVI-to VGA da yapabilirsin CRT monitörler için. Fakat dönüştürücü kullanmak istersen HDMI to DVI öneririm DP'den daha iyi olur.Eki Görüntüle 2165921

Şu an köydeyim ve bir tane tüplü televizyon var. Arçelik 3355s. Yanılıyormuşum SCART girişi varmış. Bende diyorum DVI bu kadar küçük müydü diye. SCART to DisplayPort nasıl olur?

Fg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı