Öncelikle bu rehber konusunun tüm monitörlerde/panellerde işe yaramadığını belirtmeliyim.

Adımların uygulandığı cihaz:
Acer Nitro 5 AN515-54

Nedir bu CRU?​

Açılımı Custom Resolution Utility olan CRU programı aracılığıyla, eğer ki paneliniz destekliyorsa monitörünüzün hertz değerini yükseltebiliyorsunuz. Bu rehberde bu işlemin nasıl yapılacağından, ve cihaza zarar verip vermeyeceğinden bahsedeceğim.

Acer Nitro 5 AN515-54 cihazındaki 60 hertz paneli, CRU programı ile yaklaşık 5 aydır 90 hertz değerinde kullanıyorum. Kişisel deneyimime göre şu ana kadar herhangi bir soruna rastlamadım. Elbette ki bu işlemin sonucunda çeşitli riskler olabilir. Fakat panelin bir yere kadar desteklediği hertz değerine ulaşabiliyoruz. Bazı monitörlerde aşırtma değeri daha yüksek veya daha az olabilir. Şimdi kısaca bu işlemin nasıl yapıldığına geçmeden önce, özetle risklerinden bahsedeceğim.

Olası Riskler:
  • Yüksek yenileme hızı panele ekstra yük bindireceği için ömrünün kısalmasına yol açabilir.
  • Aynı şekilde, yine bu ekstra yük bindirme sonucunda panel daha çok ısınabilir.
Anormal bir durum tespit ettiğinizde (panelin çok ısınması) gibi, monitörü eski hertz değerinde kullanmaya devam etmenizi öneririm. Bende şu ana kadar bu tarz bir sorun yaşanmadı. Fakat bu sizde de yaşanmayacağı anlamına gelmiyor.

CRU ile monitör hertzini artırın!​

Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan CRU programını indirmemiz gerekiyor:

.zip uzantılı dosya yüklendikten sonra, masaüstüne klasöre çıkartıyoruz. İşlemlerimizi "CRU.exe" dosyası üzerinden gerçekleştireceğiz. CRU.exe yürütülebilir dosyasını açıyoruz. Sonrasında bizi programın arayüzü karşılayacak:

1706749371529.png

"Detailed resolutions (2 slots left)" yazan kısım, daha önce CRU programı üzerinde bir değişiklik yapmadıysanız sizde boş görünecek veya kendi monitörünüzün çözünürlüğü bulunacak. Bu sekmenin altındaki "Add..." butonuna tıklıyoruz, sonrasında bizi aşağıdaki gibi bir pencere karşılayacak:

1706749428219.png

Burası önemli olan kısım, seçenek eklerken kesinlikle kendi hertz değerinizin de bu seçenekler arasında olması gerekiyor. 60 hertz bir monitöre sahipseniz 75 hertz seçeneğini ekleyerek başlayabilirsiniz. 75 hertz seçeneğini ekledikten sonra, 80-85-90-95 gibi seçenekler daha ekleyin. Zaten seçeneklerin eklenebileceği maksimum bir sınır olacak. 4 tane ekleyebiliyorsunuz. Burada deneme yanılma yoluyla panelimizin en çok kaç hertze aşırtılabildiğini bulacağız. Ben daha öncesinde deneyerek monitörümün en çok 90'a yükseltilebildiğini bulmuştum.

Şahsi önerim 60 hertz bir monitöre sahipseniz:
60-75-85-90
Seçeneklerini eklemeniz. Neden 60 hertz eklemenizi öneriyorum: Çünkü, görüntü ayarlarında sadece buraya eklediğimiz seçenekler görünecek. Eğer 60'ı eklemezsek, diğer çözünürlükler de panele uyumsuzsa sistemde tutarsızlık meydana gelmesini istemeyiz.

120 hertz bir monitöre sahipseniz:
120-144-155-165
Seçeneklerini eklemeniz. Üstte 60'ı eklediğimiz gibi bunda da 120'yi kesinlikle ekliyoruz, yani kısaca kendi hertz değeriniz kesinlikle seçenekler arasında olmalı.

Bu seçeneklerin tümünü ekledikten sonra, sistemimizi yeniden başlatmamız gerekiyor. Ben CRU üzerinden 90, 75, 89 ve 100 seçeneklerini ekledim. Sonrasında sistemimi yeniden başlatıyorum.

1706750132867.png

Sistem yeniden başladıktan sonra görüntü ayarlarına girmemiz gerekiyor. Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın, görüntü ayarlarına gidin. Gelişmiş görüntü ayarları seçeneğine tıklayın. Sonrasında yenileme hızı kısmındaki seçeneklere bakın, şimdi örneklemeyle açıklayacağım:

1706750425742.png

Görselden de görüldüğü üzere, eklemiş olduğum 100 hertz değeri görünmüyor. Sebebi çok basit, panelim o kadarına aşırtmayı desteklemiyor. Böylelikle maksimum 90'a aşırtabildiğimi buluyorum. Görüntü ayarlarından 90 hertz değerini seçip monitörümü çözünürlükten kaybetmeden 90 hertz değerinde kullanmaya başlayabiliyorum.

CS 2'de yenileme hızı seçeneği:​

1706750982292.png

Gördüğünüz gibi, CRU üzerinden eklediğimiz bu hertz değerleri CS 2 üzerinde de görünüyor. 60 ve 75 hertz arasında akıcılık anlamında çok fark olduğunu söyleyemem, fakat 60 ile 90 arasında bana göre çok fark var.

Aşırtma sonrasında "aralık dışında, out of range, no signal" gibi ekranlarda kaldı:
Bazen yaşanabiliyor, bu durumda bilgisayarımızı kapatıp, güvenli modda başlatıyoruz. Güvenli modda başlattıktan sonra CRU klasörü içerisindeki reset-all.exe dosyasını çalıştırıp, ardından restart64.exe dosyasını çalıştırırsanız monitör eski ayarına geri dönecek ve bu hata da çözülecektir.

Bu rehber buraya kadardı, sorularınız olursa çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi Sosyaller.

Son düzenleme:
Öncelikle bu rehber konusunun tüm monitörlerde/panellerde işe yaramadığını belirtmeliyim.

Adımların uygulandığı cihaz:
Acer Nitro 5 AN515-54

nedir bu CRU?​

Açılımı Custom resolution Utility olan CRU programı aracılığıyla, eğer ki paneliniz destekliyorsa monitörünüzün Hertz değerini yükseltebiliyorsunuz. Bu rehberde bu işlemin nasıl yapılacağından, ve cihaza zarar verip vermeyeceğinden bahsedeceğim.

Acer Nitro 5 AN515-54 cihazındaki 60 Hertz paneli, CRU programı ile yaklaşık 5 aydır 90 Hertz değerinde kullanıyorum. Kişisel deneyimime göre şu ana kadar herhangi bir soruna rastlamadım. Elbette ki bu işlemin sonucunda çeşitli riskler olabilir. Fakat panelin bir yere kadar desteklediği Hertz değerine ulaşabiliyoruz. Bazı monitörlerde aşırtma değeri daha yüksek veya daha az olabilir. Şimdi kısaca bu işlemin nasıl yapıldığına geçmeden önce, özetle risklerinden bahsedeceğim.

olası riskler:
  • Yüksek yenileme hızı panele ekstra yük bindireceği için ömrünün kısalmasına yol açabilir.
  • Aynı şekilde, yine bu ekstra yük bindirme sonucunda panel daha çok ısınabilir.
Anormal bir durum tespit ettiğinizde (panelin çok ısınması) gibi, monitörü eski Hertz değerinde kullanmaya devam etmenizi öneririm. Bende şu ana kadar bu tarz bir sorun yaşanmadı. Fakat bu sizde de yaşanmayacağı anlamına gelmiyor.

CRU ile monitör Hertz'ini artırın!​

Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan CRU programını indirmemiz gerekiyor:

.ZIP uzantılı dosya yüklendikten sonra, masaüstüne klasöre çıkartıyoruz. İşlemlerimizi "CRU.exe" dosyası üzerinden gerçekleştireceğiz. CRU.exe yürütülebilir dosyasını açıyoruz. Sonrasında bizi programın arayüzü karşılayacak:

Eki Görüntüle 2103920

"Detailed resolutions (2 slots left)" yazan kısım, daha önce CRU programı üzerinde bir değişiklik yapmadıysanız sizde boş görünecek veya kendi monitörünüzün çözünürlüğü bulunacak. Bu sekmenin altındaki "add..." butonuna tıklıyoruz, sonrasında bizi aşağıdaki gibi bir pencere karşılayacak:

Eki Görüntüle 2103921

Burası önemli olan kısım, seçenek eklerken kesinlikle kendi Hertz değerinizin de bu seçenekler arasında olması gerekiyor. 60 Hertz bir monitöre sahipseniz 75 Hertz seçeneğini ekleyerek başlayabilirsiniz. 75 Hertz seçeneğini ekledikten sonra, 80-85-90-95 gibi seçenekler daha ekleyin. Zaten seçeneklerin eklenebileceği maksimum bir sınır olacak. 4 tane ekleyebiliyorsunuz. Burada deneme yanılma yoluyla panelimizin en çok kaç Hertz'e aşırtılabildiğini bulacağız. Ben daha öncesinde deneyerek monitörümün en çok 90'a yükseltilebildiğini bulmuştum.

Şahsi önerim 60 Hertz bir monitöre sahipseniz:
60-75-85-90
Seçeneklerini eklemeniz. neden 60 Hertz eklemenizi öneriyorum: Çünkü, görüntü ayarlarında sadece buraya eklediğimiz seçenekler görünecek. Eğer 60'ı eklemezsek, diğer çözünürlükler de panele uyumsuzsa sistemde tutarsızlık meydana gelmesini istemeyiz.

120 Hertz bir monitöre sahipseniz:
120-144-155-165
Seçeneklerini eklemeniz. üstte 60'ı eklediğimiz gibi bunda da 120'yi kesinlikle ekliyoruz, yani kısaca kendi Hertz değeriniz kesinlikle seçenekler arasında olmalı.

Bu seçeneklerin tümünü ekledikten sonra, sistemimizi yeniden başlatmamız gerekiyor. Ben CRU üzerinden 90, 75, 89 ve 100 seçeneklerini ekledim. Sonrasında sistemimi yeniden başlatıyorum.

Eki Görüntüle 2103923

Sistem yeniden başladıktan sonra görüntü ayarlarına girmemiz gerekiyor. Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın, görüntü ayarlarına gidin. Gelişmiş görüntü ayarları seçeneğine tıklayın. Sonrasında yenileme hızı kısmındaki seçeneklere bakın, şimdi örneklemeyle açıklayacağım:

Eki Görüntüle 2103924

Görselden de görüldüğü üzere, eklemiş olduğum 100 Hertz değeri görünmüyor. Sebebi çok basit, panelim o kadarına aşırtmayı desteklemiyor. Böylelikle maksimum 90'a aşırtabildiğimi buluyorum. Görüntü ayarlarından 90 Hertz değerini seçip monitörümü çözünürlükten kaybetmeden 90 Hertz değerinde kullanmaya başlayabiliyorum.

CS 2'de yenileme hızı seçeneği:​

Gördüğünüz gibi, CRU üzerinden eklediğimiz bu Hertz değerleri CS 2 üzerinde de görünüyor. 60 ve 75 Hertz arasında akıcılık anlamında çok fark olduğunu söyleyemem, fakat 60 ile 90 arasında bana göre çok fark var.

aşırtma sonrasında "aralık dışında, out of range, no signal" gibi ekranlarda kaldı:
Bazen yaşanabiliyor, bu durumda bilgisayarımızı kapatıp, güvenli modda başlatıyoruz. Güvenli modda başlattıktan sonra CRU klasörü içerisindeki reset-all.exe dosyasını çalıştırıp, ardından restart64.exe dosyasını çalıştırırsanız monitör eski ayarına geri dönecek ve bu hata da çözülecektir.

Bu rehber buraya kadardı, sorularınız olursa çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller.

240 Hz bir monitörü 360 Hz yapabilir miyiz?

Bilgisayarı kapatıp, tekrar açtığınızda ne oluyor?

Bilemiyorum, bu kadar aşırtma yapılabilirse bile zararlı olabilir.

Hocam 1 saat önce yaşadım bu olayı direkt PC'yi kapadım şimdi dışardayım eve gelince size geri dönüş yapacağım.

Dediğiniz gibi yaptım fakat yenileme seçenekleri görünmüyor bile, 61 falan denedim o bile görünmüyor. Desteklememesinden ötürü mü böyle? Cihaz laptop bu ara ama panel o kadar da kötü değil yani desteklemeyeceğini sanmıyorum aslında.
1707041123529.png

Dediğiniz gibi yaptım fakat yenileme seçenekleri görünmüyor bile, 61 falan denedim o bile görünmüyor. Desteklememesinden ötürü mü böyle? Cihaz laptop bu ara ama panel o kadar da kötü değil yani desteklemeyeceğini sanmıyorum aslında. Eki Görüntüle 2106827

Evet, desteklemediğinden ötürü böyle. Yoksa görünürdü.

Rehber biraz eksik olmuş. Ben bir ekleme yapayım.

Monitörün Hz'ini yükseltiyorsunuz ancak bu kare atlamasına (Frame skipping) neden olursa görüntüde takılma hissiyatına neden olabilir. Bu da daha kötü görüntüye neden olur.

O.C yapanlar sitedeki talimatlara göre kare atlama testi yapıp kontrol edebilirler:

Bende şöyle bir range limits var sanırım 65 Hz'nin üstünde değerler girince sorun yaratıyor, ekran titreyip yeşil pembe renk oluyor. Bunun bir çözümü var mı yoksa direkt monitörün gücü mü yetersiz.

Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 82KU00VNTX Ryzen 7 5700U1707159240331.png

Yeni konular

Geri
Yukarı