Rehber CRU ile özel çözünürlük oluşturma

CRU'yu buradan indirebilirsiniz.

Custom Resolution Utility (CRU), özel çözünürlük oluşturmak için kullanılan 3. parti bir yazılımdır. Ekran kartının yazılımı üzerinden özel çözünürlük oluşturamazsanız bu programı kullanabilirsiniz.

Programı ilk çalıştırdığınızda karşınıza bu arayüz gelecektir.

CRU.png

1. Yeşil olarak işaretlediğim kısımda sizin ekranınız olur. Orada "active" yazanı seçin. Diğerlerini silebilirsiniz.
  2. Kırmızı olarak işaretlediğim kısımda yani "Detailed Resolutions" kısmından özel çözünürlüklerinizi oluşturabilirsiniz. Orada 4 tane slot vardır. Programı ilk açtığınızda sadece 3 slot doludur. "Add..." butonuna tıkladığınızda karşınıza bu ekran gelir.
    detailedresolution.png
  3. Burada bir sürü değer karşınıza çıkacaktır. Özel çözünürlük oluşturmak için "Automatic - LCD standart" olarak ayarlayın "Timing" ayarını.
    lcdstandart.png
  4. Buradan istediğiniz çözünürlüğü girebilirsiniz. Girdikten sonra "OK" tuşuna basıp çıkın buradan. Detailed Resolution kısmına yeni bir çözünürlük eklendiğini göreceksiniz. Yine "OK" tuşuna basıp programdan çıkın.
  5. Programı geri açtığınızda ekranın yanındaki "active" yazısının "restart required" olduğunu göreceksiniz.
    restartrequired.png

Burada yapılması gereken sistemi yeniden başlatmak. Eğer kapatıp yeniden açarsanız sistemi işlem uygulanmaz.
  6. Sistemi yeniden başlattığınızda masaüstünüze sağ tıklayıp "Görüntü Ayarları" kısmına girin. Buradan oluşturduğunuz çözünürlüğü seçin.

Cru'yu buradan indirebilirsiniz.

Custom resolution Utility (cru), özel çözünürlük oluşturmak için kullanılan 3. parti bir yazılımdır. Ekran kartının yazılımı üzerinden özel çözünürlük oluşturamazsanız bu programı kullanabilirsiniz.

Eki Görüntüle 766854
  1. Yeşil olarak işaretlediğim kısımda sizin ekranınız olur. Orada "active" yazanı seçin. Diğerlerini silebilirsiniz.
  2. Kırmızı olarak işaretlediğim kısımda yani "detailed resolutions" kısmından özel çözünürlüklerinizi oluşturabilirsiniz. Orada 4 tane slot vardır. Programı ilk açtığınızda sadece 3 slot doludur. "add..." butonuna tıkladığınızda karşınıza bu ekran gelir.
    Eki Görüntüle 766855
  3. Burada bir sürü değer karşınıza çıkacaktır. Özel çözünürlük oluşturmak için "automatic - LCD standart" olarak ayarlayın "timing" ayarını.
    Eki Görüntüle 766856
  4. Buradan istediğiniz çözünürlüğü girebilirsiniz. Girdikten sonra "ok" tuşuna basıp çıkın buradan. Detailed resolution kısmına yeni bir çözünürlük eklendiğini göreceksiniz. Yine "ok" tuşuna basıp programdan çıkın.
  5. Programı geri açtığınızda ekranın yanındaki "active" yazısının "restart required" olduğunu göreceksiniz.
    Eki Görüntüle 766857
    Burada yapılması gereken sistemi yeniden başlatmak. Eğer kapatıp yeniden açarsanız sistemi işlem uygulanmaz.
  6. Sistemi yeniden başlattığınızda masaüstünüze sağ tıklayıp "görüntü ayarları" kısmına girin. Buradan oluşturduğunuz çözünürlüğü seçin.

Ben denedim bilgisayarı yeniden başlattım ama istediğim çözünürlüğü elde edemedim.

Cru'yu buradan indirebilirsiniz.

Custom resolution Utility (cru), özel çözünürlük oluşturmak için kullanılan 3. parti bir yazılımdır. Ekran kartının yazılımı üzerinden özel çözünürlük oluşturamazsanız bu programı kullanabilirsiniz.

Eki Görüntüle 766854
  2. Kırmızı olarak işaretlediğim kısımda yani "detailed resolutions" kısmından özel çözünürlüklerinizi oluşturabilirsiniz. Orada 4 tane slot vardır. Programı ilk açtığınızda sadece 3 slot doludur. "add..." butonuna tıkladığınızda karşınıza bu ekran gelir.
    Eki Görüntüle 766855
  3. Burada bir sürü değer karşınıza çıkacaktır. Özel çözünürlük oluşturmak için "automatic - LCD standart" olarak ayarlayın "timing" ayarını.
    Eki Görüntüle 766856
  4. Buradan istediğiniz çözünürlüğü girebilirsiniz. Girdikten sonra "ok" tuşuna basıp çıkın buradan. Detailed resolution kısmına yeni bir çözünürlük eklendiğini göreceksiniz. Yine "ok" tuşuna basıp programdan çıkın.
    Eki Görüntüle 766857
  6. Sistemi yeniden başlattığınızda masaüstünüze sağ tıklayıp "görüntü ayarları" kısmına girin. Buradan oluşturduğunuz çözünürlüğü seçin.

Merhaba automatic LCD standart özelliği gelmiyor çözümü biliyor musunuz acaba.

Öncelikle merhaba konu bayağı eski ben yeni denk geldim 1280x960 240Hz cekiyorum ben oyuna girdiğimde otomatik 144Hz alıyor kendi bununla alakalı bir bilgisi olan var mı acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı