Crucial BX500 480GB SSD alınır mı?

2 senelik sorunsuz memnun kaldığım JD kullanımım ardından arkadaşıma hediye ettim. Yeni SSD arayışına başladım, Crucial SSD'leri araştırırken çok ısındığı ve sektörlerinin erken ömrünün bittiğiyle ilgili çok yazı okudum. Hem bütçe olarak aşmayacak hem de hız konusunda 3D NAND desteği sağlayacak F/P ürünü olarak Sandisk 3D Ultra 250GB SSD'yi buldum. Fiyat olarak çok kampanyalı. Ucuz aldığımı düşünüyorum (239₺). 2 haftadır kullanıyorum ve çok memnunum. Fiyatları satın alımım sonrası arttı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum AMD’nin sorunlu serisiyle SSD karşılaştırmayalım. Karşılaştıracak olursak Crucial ile aynı kategoriye girecek Samsung, Kingston ve XPG SX serisini ele alalım. Bahsettiğim markalardan hiçbirinin bu denli forumda konusu açılmadı. Ortada bir sorun olduğu aşikar. Fakat bu sorunu seri üretime bağlamak hoş değil bence. Garantiye verme konusunda hak veriyorum fakat firmanın ayıplı mal satması da etik değil. Eğer üretimde dediğin gibi örneğin 1000 SSD’den 1-2 tane arızalı çıkıyorsa Crucial’ın bunu başta fark edip müdahele etmesi gerekir bence. Ben kimsenin buraya gelip Samsung veya XPG’nin SX serisi ile ilgili konu açtığını görmedim. Her neyse uzatmaya gerek yok. İyi forumlar :) .

Dostum AMD’nin sorunlu serisiyle SSD karşılaştırmayalım.
Karşılaştırma yapmadım örneklendirme yaptım zaten ;) Samsung ve XPG markalarında da şikayetler var. Sadece bu forumda az veya yok. Bunu da üretim kalitesi ve fiyat bandının yüksek olmasından kaynaklı Türkiye'deki satış sayısının az olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Düşük bütçeli ürünlerde satış sayısı fazla ve üretim kalitesi daha düşük. Hatalı olma ihtimali de aynı şekilde daha yüksek.

Bir ürünün fiyatının düşük tutulması için kalitesinden ödün verince RX 5xx serisinde rastladığımız durumlar ortaya çıkıyor. Bahsettiğimiz marka Crucial. Adata, JD veya o tarz bir marka değil. Adata bile XPG serisinde neredeyse kusursuzluğu yakalamışken F/P anlamında, Crucial’ın biraz daha iyi olmasını bekliyor insan. Teknoloji şans işidir deyip işin içinden sıyrılalım bence yoksa muhabbet gereksiz uzar :)

Peki SSD'yi aldım diyelim, hangi kablolara ihtiyacım var?

M.2 SSD alırsanız M.2 vidası. SATA alırsanız SATA bağlantı kablosu. Güç kaynağınızdan gelen güç kablosu bir de.

Ben 240 GB olan modelini aldım. 1 ay sorunsuz kullandım. 1 ay sonunda SSD sağlığı %2 düştü. 1 TB yazmıştı. Hiç sorun yaşamayanlar da var. Biraz da şans işi bu. Hâlâ performansta sorun yok fakat %95 seviyelerine düşmesinden korkuyorum. Sıcaklık sorunu da var.

Geri
Yukarı