Crucial BX500 test sonuçları

• Konuyu başlatan JONx
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 45
  • Görüntüleme 4B
Değerlerin gayet iyi. Kötü bir SSD değil kardeşim. Ben hem Samsung, hem XPG, hem de Crucial SSD'ler kullandım.

BX serisi Crucial'ın giriş seviyesi DRAM'siz bir model(bu fiyatlarda hiç birinde yok). 3 yıl garantili. JD, Hi-Level ve Samsung SSD Plus gibi içinden rastgele markalarda çipler çıkan SSD'ler alacağınıza Crucial'a güvenin. Tamam sağlık konusunda konu açanlar olmuş %1-%2 azaldı diye ama daha hiç bozulan görmedim. Aksine JD alıp çalıştıramayan, uyum sorunu yaşayan, aşırı yavaş diyen bir sürü insan görüdm.

Alacaklar alternatif isterlerse TLC 3D yongalı ADATA SU650 serisini öneririm. Güle güle kullan, kafanı takma yazılıp çizilenlere ;)
Herkes şikayetçi, eli klavyeye giden ısınıyor diyor.
Tamam kabul ısınıyor.
Hangi şartlarda çalıştırdığını nasıl bir kasa kargaşası var.
Kasada kablolar içinde yüzdüğünü kaç fana sahip olduğunu kasa içi sıcaklık değerlerini hiç paylaşmıyor.
Zaten SSD'de dediğiniz gibi DRAM bellek yok sanal olarak hallediyor o işi. Bozulan da yok. Ya sistem diski olarak kullanmayacaksın, önemli bilgilerini atmayacaksın, atsan da yedeğin olacak. Bu kadar basit bence.

Alacaklar alternatif isterlerse TLC 3D yongalı ADATA SU650 serisini öneririm. Güle güle kullan, kafanı takma yazılıp çizilenlere ;)
Kesinlikle Adata SU6XX serisine bulaşmayın arkadaşlar. Klavye başında çeşit çeşit SSD önermek kolay ama iş probleme gelince konu açtığınız zaman önerenlerden bir tane yardım eden olmaz. Bizzat Adata SU650 120 GB modelinden ağzı yanmış birisi olarak kesinlikle önermiyorum. Zaten ben artık Samsung dan başka kolay kolay SSD önermiyorum. He Samsung'a bütçem yok derseniz şu anlık kullandığım ve nispeten memnun olduğum(En azından sıcaklık sorunu, ani hız düşmesi gibi sorunlar yaşamadığım) Gigabyte 120 GB modelini önerebilirim. Ama tekrardan söyleyeyim bu işin ehli Samsung'tur.

Ve eklemeyi unuttum bir SSD'nin sadece CrystalDiskMark testine bakarak sağlıklı çalıştığını anlayamazsınız. Aldığınız SSD'yi mutlaka HD Tune Pro(Ve ya benzeri) ile Benchmark testine sokun. Örneğin benim Adata da CrystalDiskMark'a göre sorun yok görünüyordu ama gel gelelim HD Tune Pro da saniyede 0.5 MB/s'e kadar okuma hızı düştüğünü gördüm. Buda sistemde 3-4 saniyelik sinir bozucu donmalara sebep oluyordu.

Herkes şikayetçi, eli klavyeye giden ısınıyor diyor.
Tamam kabul ısınıyor.
Hangi şartlarda çalıştırdığını nasıl bir kasa kargaşası var.
Kasada kablolar içinde yüzdüğünü kaç fana sahip olduğunu kasa içi sıcaklık değerlerini hiç paylaşmıyor.
Zaten SSD'de dediğiniz gibi DRAM bellek yok sanal olarak hallediyor o işi. Bozulan da yok. Ya sistem diski olarak kullanmayacaksın, önemli bilgilerini atmayacaksın, atsan da yedeğin olacak. Bu kadar basit bence.

Valla ben aylarca sistem diski olarak kullandım BX500'ü bir sorun olmadı :) Bu fiyatlara fazla alternatif yok zaten, ne JD'ye ne Sandisk SSD Plus'a ne de Hi-Level'a bulaşılmaz.

Parası olan Samsung EVO alsın ama olmayan ne yapacak? Mecbur adam yani. BX500'de kötünün iyisi. Parasına göre güzel ve hızlı bir SSD.

Kesinlikle Adata SU6XX serisine bulaşmayın arkadaşlar. Klavye başında çeşit çeşit SSD önermek kolay ama iş probleme gelince konu açtığınız zaman önerenlerden bir tane yardım eden olmaz. Bizzat Adata SU650 120 GB modelinden ağzı yanmış birisi olarak kesinlikle önermiyorum. Zaten ben artık Samsung dan başka kolay kolay SSD önermiyorum. He Samsung'a bütçem yok derseniz şu anlık kullandığım ve nispeten memnun olduğum(En azından sıcaklık sorunu, ani hız düşmesi gibi sorunlar yaşamadığım) Gigabyte 120 GB modelini önerebilirim. Ama tekrardan söyleyeyim bu işin ehli Samsung'tur.

Ve eklemeyi unuttum bir SSD'nin sadece CrystalDiskMark testine bakarak sağlıklı çalıştığını anlayamazsınız. Aldığınız SSD'yi mutlaka HD Tune Pro(Ve ya benzeri) ile Benchmark testine sokun. Örneğin benim Adata da CrystalDiskMark'a göre sorun yok görünüyordu ama gel gelelim HD Tune Pro da saniyede 0.5 MB/s'e kadar okuma hızı düştüğünü gördüm. Buda sistemde 3-4 saniyelik sinir bozucu donmalara sebep oluyordu.

SU serisinde bir ara sorunlar olduğu konuşuluyordu ama kronik mi bilemem. Geçmiş olsun. ADATA SU serisini yeniledi, yenilerin kutuları farklı ve birçok hazır sistemde de kullanılıyor. Biraz da şans işte.

Her markada sorun çıkabiliyor.

Crystal Disk Mark'a zaten sağlığı için bakan yok. Okuma - Yazma performansı için bakıyorlar. Gigabyte da ne olduğu belli olmayan SSD'lerden, İçerisindeki bellekler ve kontrolcüsü ile ilgili bir bilgi yok. Nerede hangi firmaya yaptırıldığı belli değil. Gigabyte SSD üreticisi değil. Samsung, Toshiba, Micron gibi üreten değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı