Crucial DDR5 Pro XMP mi, EXPO mu açılmalı?

madsea25

Decipat
Daha fazla  
Yeni DDR5 sisteme geçtim ancak RAM'ler 4800 MHz stokta çalışıyor. Ayarlarda hem EXPO hem XMP var hangisini açmalıyım? Bir de ikisini de denedim fakat hızı yükselmedi sorun nedir acaba?

Sistemim:
i5 12400F
MSI Pro H610M-E D5
Crucial DDR5 Pro 5600MHz CL46

Dosya Ekleri

• IMG_9464.jpeg
    IMG_9464.jpeg
    239,4 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_9463.jpeg
    IMG_9463.jpeg
    249,7 KB · Görüntüleme: 27
Önerileriniz için teşekkür ederim fakat iki işlemci de bütçemi çok aşıyor. Daha uygun olacağını düşünmüştüm. 4800 MHz de kullanmaya devam edeceğim mecbur.

Zaten sırf RAM frekansı için işlemci değiştirmek saçma olur. Konu sahibinin şu anda kullandığı işlemci de F serisi, demekki harici grafik kartı da var, bu yüzden dahili grafik işlemcisini kriter olarak belirlemek saçma olur, o fiyata çıkacaksa zaten de bunu alsın.
F serisinde dahili grafik işlemcisi bulunmaz. Şu an kullandığında da yok. Attığınız 14600KF ile 13600K arasında önbellek farkı da yok. Dahili grafik bulunanı seçmek daha iyi olur.

Önerileriniz için teşekkür ederim fakat iki işlemci de bütçemi çok aşıyor. Daha uygun olacağını düşünmüştüm. 4800 MHz de kullanmaya devam edeceğim mecbur.
4800 MHz gayet iyi. Hayırlı olsun sisteminiz.

F serisinde dahili grafik işlemcisi bulunmaz. Şu an kullandığında da yok. Attığınız 14600KF ile 13600K arasında önbellek farkı da yok. Dahili grafik bulunanı seçmek daha iyi olur.
Biliyorum F serisinde dahili grafik işlemcisi olmadığını, zaten ben de öyle dedim. Konu sahibi harici grafik işlemcisine sahip olduğu için dahili grafik işlemcisini kullanmayacak zaten, neden dahili grafik işlemcili alsından bahsediyorum, onun yerine daha yüksek GHz'li, IAO destekli ve son nesil işlemci alması daha mantıklı olurdu, eğer alacak olsaydı ama almayacakmış zaten gerek de yoktu.

4800 ile 5600 MHz arası çok bir fark olmazdı zaten, bu yüzden işlemci değiştirmeye de gerek yok, sıkıntı yok yani 4800'de iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı