AMD DDR5 EXPO geç açılıyor

AlihanŞahin

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
3D Artist
Merhaba,
Birkaç gün önce bir sistem toplayıp; montajını yaptırdım. Fakat bazı problemlerim var, çözümlerini bulmakta güçlük çekiyorum. Maddeler halinde bahsetmek istiyorum.
Sistem bileşenlerim:
  • CPU: Ryzen 9 7950X.
  • RAM: 6000MHz CL30 DDR5 1.35v AMD EXPO 4x16 GB.
  • Anakart: X670e Extreme.
  • SSD: 980 Pro

*Bilgisayarı başlattığımda, yaklaşık 2-3 dk boyunca anakart üzerinde birçok hata kodu görünüyor. Bazıları birkaç saniye sürmek üzere; yaklaşık 12-14 farklı kod görüyorum.
* BIOS ekranında görüntü alamıyorum. Monitörü fiziksel tuştan açıp kapatarak; masaüstü görüntüsüne erişebiliyorum. PG32uq monitör modelim ve DP ile bağlanıyorum. Windows 10 Pro kullanırken görüntü alamıyordum fakat; Windows 11 yükledim az önce ve BIOS'a girebilmeyi başardım. Yine de herhangi bir ayara dokunmadım pek bilgim olmadığı için.

Bilgisayarın açılışının neden bu kadar uzun sürdüğünü bilemiyorum. Tüm sürücüleri güncelledim. Problemim düzelmedi.
İstediğiniz bir bilgi ekranının görüntüsünü paylaşabilirim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sürümünüz nedir şu anda?

Merhaba, 05-29-2023 tarihinde çıkan 7D75V16 sürümü kullanıyormuşum. Hazır bakmışken yeni sürüm çıkmışmı diye kontrol ettim ve 08-11-2023 tarihli 7D75V17 sürümünü görünce indirdim ve güncelledim. Herhangi bir değişiklik olmadı. 66 saniye açılma süresi gözüküyor.

CPU: Ryzen 5 7600X.
Anakart: Gigabyte B650M DS3H. 6400 MHz (OC)
RAM: Kingston Fury Renegade RGB 6400MHz CL 32. 16x16
SSD: Samsung 980 Pro M.2

Benım sıstemımde de aynı sıkıntı var. PC çok geç açılıyor. PC açılırken 2 defa PC kendını kapatıp açıyor. Her defasında benı BIOS'a yonlendırıyor. BIOS ayarlarını yapıp F10 tıkladığımda ıse yıne ıkı defa reset atıp sonra PC kendını açıyor. RAM'leri AMD EXPO aldım. PC açıldığında kullanırken donanımsal sıkıntı çıkarmıyor fakat açılışta resmen işkence. BIOS en güncel surum yuklediğimde ise bu sefer de RAM'leri 4800MHz ustune alınca PC hiç açılmıyor ya da açılsa bıle 4800MHz uzerınde açılıyor. Resmen Paradox.

Bu yuzden BIOS surumunu Gigabyte B650M DS3H de F8a surumune gerı yukledım. Bu surumde daha stabıl hiç olmazsa XMP de 6400 MHz'lerı gorebılıyorum.

Sorunun BIOS guncelleştırmelerınle çözülebileceğini pek zannetmıyorum.

Çözüm için ASUS'un yeni BIOS güncellemesini bekleyeceğiz mecbur. Yeni çıkan donanımlar için bu tarz durumlar normal. Beklenen bir durum yani.
Aslında AMD'nin BIOS kodunu güncelleyip ASUS'a vermesi gerekiyor gibi bir durum var.

Arkadaşlar BIOS'unuzda Memory Context Restore ayarı varsa devreye alın. Bu özellik bellek eğitim sonuçlarının yeniden kullanmasını sağlıyor. Bu sayede BIOS her açılışta tekrar tekrar memory training yapmıyor.

Peki Memory Training nedir?

Bellek eğitiminin amacı bellek denetleyicisi ile bellek yongaları arasında iyi bir sinyal kalitesi elde etmektir. Bunu başarmak için bellek denetleyicisi sonlandırma dirençlerini, sonlandırma ve referans voltajlarını, sürücü güçlerini ve sinyal eğrilerini değiştirebilir. Bunlar için gereksinimler yeniden başlatmadan yeniden başlatmaya biraz değişebilir. Bu nedenle, bellek denetleyicisi sınırda olan bir dizi ayarı eğitmişse, bir sonraki açılışta bunları uygulamaya çalıştığınızda yeterince iyi olmayabilir. Yani bazı kullanıcılar Memory Context Restore ayarını devreye alınca sorun da yaşayabilir.

Özetle sisteminiz hızlı açılırsa Memory Context Restore > Disabled, yavaş açılıyorsa Enabled yapıp deneyin.

Son düzenleme:
CPU: Ryzen 5 7600X.
Anakart: Gigabyte B650M DS3H. 6400 MHz (OC)
RAM: Kingston Fury Renegade RGB 6400MHz CL 32. 16x16
SSD: Samsung 980 Pro M.2

Benım sıstemımde de aynı sıkıntı var. PC çok geç açılıyor. PC açılırken 2 defa PC kendını kapatıp açıyor. Her defasında benı BIOS'a yonlendırıyor. BIOS ayarlarını yapıp F10 tıkladığımda ıse yıne ıkı defa reset atıp sonra PC kendını açıyor. RAM'leri AMD EXPO aldım. PC açıldığında kullanırken donanımsal sıkıntı çıkarmıyor fakat açılışta resmen işkence. BIOS en güncel surum yuklediğimde ise bu sefer de RAM'leri 4800MHz ustune alınca PC hiç açılmıyor ya da açılsa bıle 4800MHz uzerınde açılıyor. Resmen Paradox.

Bu yuzden BIOS surumunu Gigabyte B650M DS3H de F8a surumune gerı yukledım. Bu surumde daha stabıl hiç olmazsa XMP de 6400 MHz'lerı gorebılıyorum.

Sorunun BIOS guncelleştırmelerınle çözülebileceğini pek zannetmıyorum.

Tam olarak bu sorun tam olarak kac kere reset atiyorum anca aciliyor BIOS'tan bir sekilde XMP kapatinca duzeliyor. BIOS Update surekli yapsamda hiçbir etkisi yok. Gercekten cile. Anakart ımda ayni.

Aslında AMD'nin BIOS kodunu güncelleyip ASUS'a vermesi gerekiyor gibi bir durum var.

Arkadaşlar BIOS'unuzda Memory Context Restore ayarı varsa devreye alın. Bu özellik bellek eğitim sonuçlarının yeniden kullanmasını sağlıyor. Bu sayede BIOS her açılışta tekrar tekrar Memory training yapmıyor.

Peki Memory Training nedir?

Bellek eğitiminin amacı bellek denetleyicisi ile bellek yongaları arasında iyi bir sinyal kalitesi elde etmektir. Bunu başarmak için bellek denetleyicisi sonlandırma dirençlerini, sonlandırma ve referans voltajlarını, sürücü güçlerini ve sinyal eğrilerini değiştirebilir. Bunlar için gereksinimler yeniden başlatmadan yeniden başlatmaya biraz değişebilir. Bu nedenle, bellek denetleyicisi sınırda olan bir dizi ayarı eğitmişse, bir sonraki açılışta bunları uygulamaya çalıştığınızda yeterince iyi olmayabilir. Yani bazı kullanıcılar Memory Context Restore ayarını devreye alınca sorun da yaşayabilir.

Özetle sisteminiz hızlı açılırsa Memory Context Restore > Disabled, yavaş açılıyorsa Enabled yapıp deneyin.

Bende o da pek etki etmiyor. Gigabyte ile ilgili mi bu sorun yoksa genel mi? Çözülmeyecek bir sorunsa bilelim de artık uğraşmayalım.

Merhaba. Ben de yeni sistemimi 2 hafta once topladim
  • RTX 4080 Ventus.
  • MSI B650 Carbon Wi-Fi.
  • 6000 MHz 64 GB 4x16 Kingston Fury best RAM EXPO.
  • R7 7900x3D islemci.
İncehesap'tan topladim. Kurup, BIOS guncelleyip yolladik dediler.

BIOS guncel değildi. 6000 MHz aldigim RAM'ler 5000'ne manuel sabitlenip yollanmisti. BIOS guncelledim 3000 kusure dustu ve reset attigimda 21 saniyede açıldı PC.

Daha sonra EXPO ile tekrar 6000'e cektim ancak goruntu vermedi kasa. Daha sonra BIOS pili sok tak ile 5000'e sabitledim ve şu anda 1 dk suruyor ortalama yani uzattim ama kisacasi EXPO kaynakli RAM'lerden feragat edip standartta kullanirsaniz normal bir acilis hizina sahip oluyorsunuz. Deli gibi guncelleme ekranini her gun kontrol ediyorum.

Bu hafta GameGaraj'dan bir sistem topladım.

Anakart BIOSTAR A620 MP-E Pro DDR5 AM5 (mATX)
İşlemci Ryzen 5 7500F.
RAM G.Skill Flare X5 2 X 16 GB 6500 MHz CL30 DDR5.

EXPO açınca görüntü alamıyorum. Kapatınca bilgisayar 1 dakika civarında açılıyor. Anakart 5200MHz üstünü OC ile destekliyormuş. Uyumlu RAM'ler listesinde kendi RAM'imi göremedim. Çoğu RAM'de ise XMP varken EXPO yok. Muhtemelen benim RAM'im de öyle. EXPO kapayıp 4800MHz de kullanmak yerine manuel olarak 5200MHz'e ayarlasam sıkıntı olur mu acaba? 4800 ile 5200 arasında ne kadar fark olur onu da bilmiyorum.

Geri
Yukarı