Crucial MX300 525 GB SSD vs Samsung 500 GB SSD

Anıl Budak

Kilopat
500GB SSD almaya karar verdim. Birkaç sorum var.

1. Anakartta Sata II var ama seneye değiştireceğim anakartı, işlemci ve RAM'leri. Sata III SSD'yi SATA II porta takmaya değer mi? Yoksa 2 sene HDD'm ile mi takılıyım.
  2. Pci-E'den M.2 adaptör alsam bunu boot edebilir miyim?
  3. 2 sene (5 senelik) HDD kullanıp sonra M.2 SSD mi alayım esktra hız için yoksa şimdi Sata SSD alıp istersem sonra 128 GB'lik veya 256'lık M.2 mi alayım?
  4. Yeni SSD'yi klonlamak istemiyorum direkt yeni Windows kurmak istiyorum. Yeni Windows kurarken yine Windows 10 anahtarı almam gerekiyor mu? Sonuçta anakart değişmiyorum ama emin olamadım.
  5. N11'de satılan Windows 10 anahtarları güvenli mi?
  6. Crucial MX300 525 GB Sata III SSD mi alayım yoksa Samsung 500 GB Sata III SSD mi? Yazma hızları aynı hemen hemen. 25 GB daha fazla Crucial hem de forumlarda da baya sevilmiş. Samsung'un nedense Amazon.com'dan da .de'den de gönderilmiyor.
  7. Şimdi 240GB Sata III SSD alıp 2 seneye 250 GB M.2 SSD mi alayım yoksa 500 GB Sata III alıp sonradan 250 GB mı alayım?
  8. M.2'nin hızı çok yüksek evet ama oyun sürelerinde çok büyük fark yok. Sadece haftada 1 gün oyun oynayan çok büyük dosyalarla uğraşmayan, render vs. yapmayan birisi için M.2 SSD almak mantıklı mı? Sonuçta M.2'nin hızı büyük dosyalarda belli oluyor. O zaman en az 500 GB M.2 almam gerekiyor. Bu kadar masrafa gerek var mı?
  9. Windows'u tam olarak nasıl kuracağım SSD'ye? HDD'yi sökmem mi gerekiyor. Çünkü onu sökmeden direkt sistem HDD'den boot olacak. USB'den değil.
  10. HDD'deki Windows'u silmem gerekiyor mu? Gerekiyorsa nasıl silerim? Delete tuşu ile olduğunu pek sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı