Crucial MX300 SSD Boot Olmuyor

Eelektrikcii

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar.

Bir adet Lenovo Idepad 700-15-ISK laptop sahibiyim. Yurtdisindan aldim ve sadece HDD'li olan modeli satin aldim. Bu yuzden sonrasinda bilgisayarimin daha da hizlanmasi icin M.2 Crucial Mx300 275 GB SSD aldim.

Bilgisayara montajini yapip güzel bir sekilde icinden cikan program ile (Acronis) kendi HDD'min icindekileri SSD'me klonladim. Klonlama islemi bittikten sonra bilgisayarimi program otomatik kapatti. Ben de sonrasinde acma tusuna basarak (HDD'den Boot edip Windows'a girer dusuncesi ile) acmaya calistim ancak bilgisayarim ilk giristeki lenovo logosundan sonra asagida donen bir yuvarlak surekli birseyler dolduruyordu ve ben Windowsa ulasamadim. Sonrasinda SSD'yi bilgisayarimdan cikardim ve oyle acmaya calistigimda artik eskisinden de yavas bir sekilde HDD'den boot etti.

SSD'mi tekrar bilgisayarima taktigimda ise bilgisayarimi yine yavas bir sekilde olmak uzere HDD'den Boot edip Windows'u acti. Windows'ta SSD'min boyutunu ve icine kopyaladigi seyleri gordum. Herseyi birebir kopyalamisti. SSD'me dosya atip silebiliyordum ancak Windows'um hala HDD'den boot edilmisti.

Sonrasinda BIOS'tan onceligimi SSD yaparsam duzelecegini dusundum. Birinci sırada Windows boot manager vardi. 2. sirada USB 4. sıradae benim HDD ve 10. sirada ise SSD'mi gordum. SSD mi 1. siraya getirdim. Sonasinda kaydet cik dedim. Ancak yine ayni sorunu yasadim. Bilgisayarim Lenovo logosundan sonra altta Windows'un donen yukleme isareti cikti ancak sifre ekranina ulasamiyordum. Sadece faremi hareket ettirdigim isaretci ve isaretcinin ustunde bir islem yaptigini gosteren mavi yuvarla donup tam tur atamadan tekrar baslayip surekli duruyordu. Mecbur tekrardan SSD'mi cikarip sadece HDD'mden boot ettim.

Kisaca bilgisayarim SSD'yi goruyor ulasabiliyorum kullanabiliyorum ancak SSD uzerinden onceligi SSD'ye verdigim halde boot edemiyorum. Yardim edebilirseniz cok sevinirim.

Not: BIOS ekranindaki boot onceliginde SSD'mi gorebilirken, BIOS'un information kisminda bu yazıyor:
Kod:
Hard disk 1 : Not installed
Harddisk 2 : WD ......

Ancak HDD'den boot ettiginde bu durumda dahi SSD'min icerigini vs gorebiliyorum.

1 - Windows boot manager
2- SSD
olacak şekilde düzenlermisin? Aynısı başıma bir kere geldi ve böyle yaparak sorunu çözümlemiştim.

1 - Windows boot manager
2- SSD
olacak şekilde düzenlermisin? Aynısı başıma bir kere geldi ve böyle yaparak sorunu çözümlemiştim.
Merhaba, arkadaşım Türkçe klavye kullanmadığı için ban yediğinden ben cevaplayayım. Maalesef buda işe yaramadı. HDD yi sökmeden boot etmenin bir hal çaresi var mıdır acaba? Yada neden not installed diyor ona bir çare var mıdır?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı