Crucial P5 SSD Ömrünü Doldurdu | Ne Kadar Dayanacak? #10

Salt okunur moda geçtikten sonra veya geçmeden önce, kullanıcıya verilen blokları da yedeğe alabilmenin yolu var mı? Böylece daha düşük kapasitede de olsa kullanabilir miyiz?
Bunlara firmware ile birlikte kontrolcü karar veriyor. Teknik olarak dediğiniz şey mümkün ancak yine aynı kapıya çıkıyor.
Yıpranma miktarı aynı kalıyor. Bir veri yazılırken tüm hücrelerin durumuna bakılıp en sağlam olana veri yazılıyor öncelikli olarak.

Basit bir örnekle anlatmaya çalışayım:

2 tane yedek ve 8 tane de aktif kamyonunuz var ve yük taşıyorsunuz. Her kamyon 10 tondan sonra bozuluyor diyelim.
100 tonluk yükü, 8 kamyonla taşıyıp biri bozulunca yedeklerdekini onun yerine koyup devam ediyorsunuz.

Bir diğer senaryoda 5 yedek ve 5 aktif kamyonunuz olsun. Yine 100 tonu taşımanız gerekiyor. Bu sefer aktif olanlar daha fazla sefer yapıp daha erken bozulacak. Yedekleri de bozulanların yerine koyacaksınız.

Sonuç olarak iki senaryoda da eşit sayıda kamyon ile eşit miktarda yük taşıdınız ve tüm kamyonlar bozuldu.

@Lord Raiden tamam orasını anladım sıkıntı yok, ama yapabilir miyiz? Sonuçta sizin mantığınızla baktığımızda bu SSD tüm yedek kamyonları bozulduğu için işi bırakma kararı almış. Halbuki elinde çalışan bir sürü kamyon var. Kullanıcıya; kalan kamyonlarımın %10'u daha yedeğe koyup bir süre daha çalışmaya devam edebilirim derse ne olur ki ya da asıl demek istediğim buna müdahale edebiliyor muyuz, SSD'nin içini açmadan falan? Hız kaybı, toplam hafıza kaybı tamam benim için.

@Lord Raiden tamam orasını anladım sıkıntı yok, ama yapabilir miyiz?
Firmware'i değiştirebilirseniz evet.

Sonuçta sizin mantığınızla baktığımızda bu SSD tüm yedek kamyonları bozulduğu için işi bırakma kararı almış.
Hayır, tek neden o değil. Aktif hücrelerin de yıpranma oranına bakılıyor.

Halbuki elinde çalışan bir sürü kamyon var. Kullanıcıya; kalan kamyonlarımın %10'u daha yedeğe koyup bir süre daha çalışmaya devam edebilirim derse ne olur ki ya da asıl demek istediğim buna müdahale edebiliyor muyuz, SSD'nin içini açmadan falan? Hız kaybı, toplam hafıza kaybı tamam benim için.
Böyle bir şey yapılsa bile ömrü çok artmaz. Ayrıca mevcut verilerin de bozulma ihtimali yüksek.

@Lord Raiden Genel olarak bu seviyeden sonra SSD bozulursa bir veri kurtarma uzmanı bile kurtaramaz.

Son olarak SSD'lerin salt okunurluğuna frimware ve kontrolcü karar veriyor zindeliği biten SSD muhtemel kayıplara karşı sadece okuma moduna alarak kendisini korumaya alıyor.

@Windows 7 üreticiler yedek blokları zaten koyup ayarlamakta zaten asıl amacı teknik bir arıza halinde veri kaybını önlemek ve SSD'nin tuttuğu veriyi korumak Recep Baltaş SSD'nin kendi ömrünün 21.4 kat fazla yazdı yani 6,5 sonra SSD artık panik moduna geçti ve "Artık yedek blok ve kullanılabilir bir ek yapı kalmadı böyle devam edersen bana ve verilene zarar vereceksin" diyerek kendisini okunabilir hale soktu.

Son olarak, bu kadar veri yazılan bir SSD'ye istediğin kadar yedek blok ata en fazla tbw değeri ve stabilitesi artar gene bir yerden sonra, SSD panik durumuna geçer çünkü yarıiletken yapı elektiriği tutmakta zorlandığı ve SSD aşındığı için kendisini koruma altına alarak potansiyel veri kayıplarını engellemeye çalışıyor.

SSD kontrolcüsü ve frimware bir yere kadar ufak bir bilgisayar gibi karakterisliği var üreticilerin panik durumj koyması işin özünda dahice bir olay.

Firmware'i değiştirebilirseniz evet.
Hım, teorik olarak ben de öyle düşünüyordum pratikte nasıl acaba. Direkt kontrolcü ile ile iletişime geçmeye izin verebiliyorlar mı; PCI-e bir nebze de Sata'yı bilemedim. Örneği varmı acaba.
Hayır, tek neden o değil. Aktif hücrelerin de yıpranma oranına bakılıyor.
Olay şu yani, 10000 normal 1000 yedek kamyonumuz var, yedekler bitti ama normal kamyonlarında dayanıklılığı düştü. İlk etapta yedeklerin bitmesi 1 yıl sürmüşken, biz ana kadromuzdan aşınmışları yedeğe alırsak 1 ay içinde pert olur. Durum bu mu?
Böyle bir şey yapılsa bile ömrü çok artmaz. Ayrıca mevcut verilerin de bozulma ihtimali yüksek.
Mevcut veriler sadece okuma yazma da bozulmuyor mu (gama ve manyetik alan haricinde)? O zaman sıfır diyebileceğimiz SSD'lerde de yaşanabilir bu durum. Veri güvenliği açısından en mantıklısı HDD aslında, hem de kolayca kurtarılabilir.

@351633 aynı şeyleri söyledik zaten karşılıklı olarak.

Geri
Yukarı