Crucial SSD Bad Block SMART'ta gözükmüyor

Eki Görüntüle 1075818
1. Crucial P1 500GB model NVMe M.2 SSD kullanıyorum. Hem CrystalDiskInfo programında hem de Crucial'in SSD yazılımında Smart verileri eksik gözüküyor. Örneğin Bad Block bilgisi yok. Daha önceden böyle değildi. Eksik bilgileri nasıl geri getirebilirim?

2. SSD'im ile 4-6TB (Tam emin değilim yani) civarında yazma yapılmışken Secure Erase yapmıştım. Şu anda 7.2TB yazma 10TB okuma olmuş. Tekrar Secure Erase yapmama gerek var mı yoksa daha fazla yazma yapmasını mı bekleyeyim? (Not: SSD'yi alalı 1 yıldan fazla oluyor. Yani SSD ile çok az okuma-yazma yapan biriyim.)

S.M.A.R.T. verilerine oradan değil Hard Disk Sentiniel'den bakın. SSD'lerde bad block yoktur(vardır ama çok çok düşük bir ihtimal hani tirlyonda 1 gibi bir şey. :)).Secure Erase tavsiyem 1-2 yılda bir yapılmasıdır. Gerek yoktur yapmanıza(uzmanlar yani üretciler 6 ayda bir tavsiye eder,fakat ben gerek görmüyorum).

SSD sağlığında büyük önem arz eden sağlığı ve Threshold(eşik) değeridir.

Merak edip Bad Block kavramı üzerinden biraz araştırma yaptım ancak bu program özelinde de bir şey bulamadım. Şu an ben de mevcut programı kullanınca standart verilere ulaşıyorum. Mevcut programın bize sunduğu da bu olabilir. Eski sürümlerden bir kontrol sağlanabilir tabii bulunabilirse.
Önceden vardı. Kayboldu. Crucial yazılımından olduğunu sanmıyorum. Firmware'den olabilir belki. CrystalDiskInfo'da da gözükmüyor çünkü.
S.M.A.R.T. verilerine oradan değil Hard Disk Sentiniel'den bakın. SSD'lerde bad block yoktur(vardır ama çok çok düşük bir ihtimal hani tirlyonda 1 gibi bir şey. :)).Secure Erase tavsiyem 1-2 yılda bir yapılmasıdır. Gerek yoktur yapmanıza(uzmanlar yani üretciler 6 ayda bir tavsiye eder,fakat ben gerek görmüyorum).

SSD sağlığında büyük önem arz eden sağlığı ve Threshold(eşik) değeridir.
Bad sector ile Bad blocku karıştırıyorsunuz.

Ekran Alıntısı.PNG

Resmi, Technopat'ın "SSD Sağlığı Nasıl Nasıl Kontrol Edilir?" videosundan aldım. İlgili videonun Bad Block kısmının linkini bırakıyorum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Secure Erase yapmadım ondan sonra. 1.5 yılda topu toğu 10TB veri yazdım. 1 sefer yaptım zaten 6TB'da.

Kusura bakmayın. Konu eski olduğundan farklı şeyler de sormuşum. Asıl soru hala cevaplanmadı. Hard disk sentiniel de göstermiyor.

Edit: Daha doğrusu sadece Bad block gitmedi de, şu son 7-8 bilginin hepsi gitti. Crucial'in yaptığını düşünmeye başlıyorum.

Pardon ya. Haklısın. Arada kafamız karışabiliyor, insan olarak. :)

Önceden vardı. Kayboldu. Crucial yazılımından olduğunu sanmıyorum. Firmware'den olabilir belki. CrystalDiskInfo'da da gözükmüyor çünkü.

Eki Görüntüle 1224217

Resmi, Technopat'ın "SSD Sağlığı Nasıl Nasıl Kontrol Edilir?" videosundan aldım. İlgili videonun Bad Block kısmının linkini bırakıyorum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Secure Erase yapmadım ondan sonra. 1.5 yılda topu toğu 10TB veri yazdım. 1 sefer yaptım zaten 6TB'da.

Kusura bakmayın. Konu eski olduğundan farklı şeyler de sormuşum. Asıl soru hala cevaplanmadı. Hard disk sentiniel de göstermiyor.

Edit: Daha doğrusu sadece Bad block gitmedi de, şu son 7-8 bilginin hepsi gitti. Crucial'in yaptığını düşünmeye başlıyorum.

Tam ne istediğinizi anlamadım?

Kusura bakmayın.

Hmm... Sizinkilerle aynı bilgileri gösteriyor. Benim de kafam karışık artık.

Teknoloji işte ne dersin. Çok hatalarımız oluyor aslındada fark etmiyoruz...

Bilmediğim o kadar çok şey varki kendimi teknoloji cahil hissetmeme neden oluyor. :(

Yeni konular

Geri
Yukarı