Crystal DiskInfo Sağlamlık Durumu %2

furkancayir

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Apacer Panther 480 GB SSD kullanmaktayım. Bilgisayar neredeyse 24 saattir açık. Crystal DiskInfo programına girdiğimde Dikkat yazısını görüyorum. Bu problem nedir? Bana sorun yaşatır mı?

Desktop Screenshot 2020.10.03 - 18.30.06.62 (2).png

48 derece biraz yüksek gibi, dandik bir marka, sensör arızalı da olabilir, daha serin çalıştırmakta fayda var.
Gayet normal sıcaklıklar. SSD'ler 60-65 dereceye kadar sorunsuzca çalışabilirler. Daha üzeri sıcaklıklar yonga bileşenleri için zarar verici olmaya başlar.

Örnek olması açısından,

Takılı olan NVMe SSD diskim için SMART görüntüsü.

1601740200313.png

Takılı olan SATA SSD diskim için SMART görüntüsü.

1601740136584.png

Gördüğün gibi bir diğerinin iyi, kötü ve tolerans değer hesapları hiç gözükmüyor. Diğer diskimde ise bu değerlerin hepsi 100 100 olarak yani NULL olarak atanmış. Önemli olan RAW değerleri kısmındaki "trigger" yani tetiklenmiş değerleridir. Onlarda yeteri kadar sağlam gözüküyorlar.
Bahsettiğiniz sıcaklıklar kaliteli marka performans modelleri için geçerli
Kaliteli marka ile kalitesiz markanın kullandığı NAND yonganın hammadde bileşeni değişiyor da benim mi haberim yok acaba? Yonganın üretiminde kullanılan hammadde aynı hammadde arkadaşım. Tek farkı, birisinin wafer denen tabletin merkezinden çıkan ve istenen tasarımı birebir vermesi, diğeri ise tabletin daha dış çaplarında kalıp istenen elektronik tasarımın tolerans değerleri içerisinde olan tasarımı vermesi. Ufak tolerans farkları ise elektronikte performans farkına yol açmakta. Olay bundan ibaret.

Yeni konular

Geri
Yukarı