CrystalDiskMark yanlış ölçüyor

Yer
Nazilli.
Daha fazla  
Meslek
Technopat'ta gezinmek.
Arkadaşlar forumda birçok Apacer ve Patriot Burst SSD kullanıcı düşük hızdan şikayetciydi. Hepsinde de CrystalDiskMark okuma ve yazma hızlarına bakıyorlardır ve hızları genelde 300/250 olarak çıkıyordu. Attodiskbenchmark ile yaptıklarında ise gayetde normal değerler alıyorlardı. Bunu kendimde Apacer kullanıcı olduğum için denemek istedim ve sonuçlar şaşırtıcıydı. Diğer kullanıcılar gibi bende CrystalDiskMark'ta düşük hızlar alıyordum. Sistemi restartladığımda ise daha yüksek hızlarda ölçüyordu. Attodiskbenchmarkta ise durum tamamen farklıydı çok daha iyi okuma ve yazma değerlerine sahiptim. Bir dosya aktarımı yaptım ve sonuç CrystalDiskMark'tan tamamen farklıydı. 500mb/s civarında bir değerle 12 GB'lık bir dosyayı kolayca taşıdım. Sonrasında CrystalDiskMark'ın doğru bir şekilde ölçmediği kanısına vardım. Bu yüzden CrystalDiskMark değil attodiskbenchmark kullanın.

Ekran Görüntüsü (255).png

Ekran Görüntüsü (254).png

@PossibleTurco

@Alpha Centauri hocam yapmıştı şöyle bir konu.

"Herkes bu programı kullanıyorsa yanlış olamaz dedim"(!)

Ben de ilk test için eski sürümü kullanıp düşük alınca yeni versiyonunu denemiştim ve eskisine göre yüksek gelmişti sonuçlar. Sonra fazla takmasam iyi olur diye silmiştim :)

SSD'nin yazılımı ile alakalı bu hız testi değerleri. Phison S11 daha çok ATTO ile doğru sonuç verebilen bir kontrolcü. Phison S11'in varsayılan yazılımın arası pek iyi değil CrystalDiskMark ile. Diğer Phison S11 kontrolcülü SSD'lerden Barracuda Q5 ise varsayılan yazılım yerine özel bir yazılım kullandığı için Patriot ve Apacer gibi ATTO değil CrystalDiskMark ile doğru sonuçlar veriyor mesela. :) SBFM ile başlayan yazılım Phison'a ait varsayılan yazılımdır. Bazı üreticiler ise kendi özel yazılımını atınca orası değişiyor. Misal STRDS013 yazıyor benim SSD'min yazılımında. Aynı kontrolcüyü (Phison S12) kullanan diğer SSD'lerde ise SBFM yazıyor. Yani özel bir yazılım var benim SSD'min kontrolcüsünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı