CS:GO 4:3 vs 16:9

ezuer

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı: RX 6600
İşlemci: Ryzen 5 5500
RAM: Kingston HyperX Fury 1x16 GB
Anakart: Gigabyte A320M-H
PSU: NZXT C550
SSD: Samsung 970 EVO Plus 1 TB
SSD2: Patriot P210 256 GB
HDD: Seagate Barracuda 1 TB
4:3 ve 16:9'un avantajları ve zararları nedir?

1619044769122.png

Son düzenleyen: Moderatör:
4:3'te pikseller azaldığı için karakterler büyüyor fakat görüş alanı azalıyor ve görüntü kalitesi düşüyor. 16:9'da pikseller artıyor ve görüntü daha net oluyor, ama karakterler de küçülüyor, adam vurmak biraz daha zor oluyor.

Her şeyden önce alışkanlık meselesi ama. 3 yıl boyunca 4:3 oynadım, mükemmel bir monitörüm olsa bile 16:9 oynamam.

4:3 ve 16:9'un avantajları ve zararları nedir?

Eki Görüntüle 986403
4:3'ün avantajı olarak oyuncular daha büyük gözüktüğü için daha rahat vurulduğu söylenir fakat ben hiç kullanamıyorum, alışkanlık.

16:9'un da dezavantajı oyuncular küçük gözüktüğü için daha zor vurulduğu söylenir. Bir de araya çözünürlük farkları falan giriyor sanırım.

4:3 artıları: Adamların kafası daha büyükleşir HS atmanız daha çok kolaylaşır.
Zararları: Görüntü kalitesi düşüktür.

16:9 artıları: Görüntü kalitesi yüksektir.
Zararları: HS atmanız düşecektir çünkü görüntü açılacaktır.

4:3 çözünürlüklerde rakibin karakter modelini daha geniş görürsün, daha kolay vurulacağını zannedersin fakat olay tam olarak öyle değildir. 4:3 çözünürlüğün oluşturduğu yanlara doğru olan yapay gerginlik yüzünden rakibin karakter modeli sağa-sola peeklerken daha hızlı hareket ediyor gibi gözükür, bu da bazı durumlarda ise rakibini vuramamana yol açar. Ayrıca 4:3 çözünürlüklerde görüş açın düşüyor, bu da ara ara dezavantaj oluyor.

16:9 çözünürlüklerde ise rakip biraz daha ince gözükür, yanlara doğru yapay gerginlik olmadığı için rakibin karakter modeli sağa-sola peeklerken normal hızında gözükür. Ayrıca uzak mesafedeki rakiplerini daha rahat görürsün ve görüş açın 4:3 çözünürlüklere göre daha fazla olur.

Kısaca ikisinden birini seç deseler 16:9 seçerdim ama yılların alışkanlığı olduğu için 4:3'ü bırakamıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı