CS:GO 9600K vs 3600

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@dogant Açıkcası hangisinin önde olduğu önemli değil benim için. Çünkü farklı kitleye hitap ettiğini düşünüyorum. Aradaki fiyat farkı bayağı fazla maalesef ki Intel'de ekstra soğutucu masrafı var bir de.

Ayrıca CS:GO zaten işlemci ağırlıklı bir oyun Intel'in önde olması doğal geliyor ancak bilemeyeceğim. Diğer oyun testlerine de bakmak gerekiyor ki ortalama performans + ve -'si bulunsun.
Aradaki fiyat farkına bakarsak AMD önde aslında. 9600K'nın 1500 TL seviyesine inmesi gerekir F/P açısından.
Yalnız 3600X için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim F/P açısından bu 3 işlemciden en kötü olanı.

Yüksek FPS rekabetçi oyunlarda bir nebze daha iyidir. CS:GO'da ve Minecraft'ta 60 FPS almak işkenceyken daha yüksek FPS aldığımda oyunun akıcılığı da artıyor. Üstelik monitörüm 60Hz.

Ayrıca başka bir konuda okuduğum rehbere göre şöyle bir örnek verebilirim:

Monitör Input Lag'i (Örnek): 10 ms
1000 FPS'de Frame Time: 1 ms
350 FPS'de Frame Time: 2.9 MS (Video sonundaki Intel ortalama FPS)
300 FPS'de Frame Time: 3.3 ms (Video sonundaki AMD ortalama FPS)
240 FPS'de Frame Time: 4.2 ms
60 FPS'de Frame Time: 16.7 ms

Bu monitörde;
60 FPS'de oyun oynarsak: 26.7 ms
240 FPS'de oyun oynarsak: 14.2 ms
300 FPS'de oyun oynarsak: 13.3 ms
350 FPS'de oyun oynarsak: 12.9 ms
1000 FPS'de oyun oynarsak: 11 ms
görüntü gecikme değeri oluyor.

Yani buna göre Intel, CS:GO'da AMD'den 0.4 ms önde. Bunun için de fazladan para vermek pek de mantıklı değil.

OC yapmak için gereken en düşük parçalar + soğutucu. İkisinde de Asus Prime modelini seçtim.
Biraz adaletsiz davranmışsınız. Z390 Prime modelinin bileşenleri daha kaliteli olduğu için B450 Prime'a kıyasla çok daha iyi OC potansiyeline sahip. En azından B450 Tomahawk Max seçebilirdiniz.

Aradaki fiyat farkına bakarsak AMD önde aslında. 9600K'nın 1500 TL seviyesine inmesi gerekir F/P açısından.
Yalnız 3600X için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim F/P açısından bu 3 işlemciden en kötü olanı.
Katılıyorum. Fiyatı düşürmeleri gerekiyor. Ekstra soğutucu masrafını da ekleyince aradaki %16'dan fazla fiyat farkı ortaya çıkıyor (Ki her oyunda da %16 değil yani). Fiyat biraz daha ucuzlarsa daha iyi rekabet olacak gibi.
@dogant Zaten X işlemcileri çoğu zaman F/P olarak geride kalıyor maalesef.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
@Random.Person haklısınız AMD çok daha ucuza geliyor. Ayrıca son attığınız linkte para birimi Euro değil Sterlin :p

4.1 Ghz stock islemci ile 5Ghz OC islemci karşılaştırması atıp üstüne Intel %16 daha performansli demek baya komik geldi açıkçası. Videoda AMD islemci kullanımı maximum %60ları görürken, Intel tarafında %95lere kadar çıkıyor. Iki işlemci arasındaki fiyat farkı olsun, Intele soğutucu almak olsun, aralarında her konuda fark var. Intelin çoğu oyunda üstünlüğü olabilir fakat böyle eşit olmayan testleri, yanlış başlık adı altında atmaktan nasıl bir zevk alıyorsunuz anlamıyorum...

4.1 Ghz stock islemci ile 5Ghz OC islemci karşılaştırması atıp üstüne Intel %16 daha performansli demek baya komik geldi açıkçası. Videoda AMD islemci kullanımı maximum %60ları görürken, Intel tarafında %95lere kadar çıkıyor. Iki işlemci arasındaki fiyat farkı olsun, Intele soğutucu almak olsun, aralarında her konuda fark var. Intelin çoğu oyunda üstünlüğü olabilir fakat böyle eşit olmayan testleri, yanlış başlık adı altında atmaktan nasıl bir zevk alıyorsunuz anlamıyorum...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Madem saf gücü yarıştıracağız olması gereken bu.

i5 9600K: 1630₺ + 200₺ soğutucu = 1830₺
R5 3600: 1280₺
Fiyat farkı: 550₺ / %30

Ayrıca Intel işlemcilere OC yapmak için de Z370/Z390 anakart gerekiyor bu da fazladan masraf. %16 fazla performans için %30 fazladan ücret verilir mi tartışılır.
Bazı indirim kodlarıyla birlikte 1176'ya kadar düşüyor Ryzen 5 3600. Aradaki fiyat farkı daha da açılıyor.

fereg.jpg

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı