CS:GO FPS optimizasyonu

Burak Sarıoğlu

Hectopat
FPS düşme sorunu son zamanlarda iyice nüks etmeye başladı. Ne zaman bir güncelleme gelse FPS yerlerde geziyor. Eskiden 150-300 arası FPS alıyordum 5V5 fightlarda bile en düşük 130'u görüyordum map fark etmez. Yeni güncellemelerden sonra bu FPS 80-90'lara kadar düşmeye başladı. Arkadaşım'da aynı sorundan muzdarip eskiden 220'den aşagı düşmeyen FPS'i şimdi 170leri görüyor. İnsanı irite ediyor FPS düşmesi. Aranızda aynı sorunu yaşayan var mı?

Sistemim eski olduğu için zaten düşük FPS alıyorum ve daha ne kadar düştüğünü bilmiyorum :D ama şu son güncellemelerden bu yana bir sorun yok, hatta biraz daha iyi.

*Sisteminiz nedir? Özellikle yeni bileşenlere sahipseniz sürücülerin güncellemelerini kontrol etmeni tavsiye ederim.

*Halihazırda kaç tane atölye haritası yüklü ve topluluk sunucularında çok takılır mısınız? HellianTv'den öğrendiğim kadarıyla çok fazla atölye haritasının yüklü olması da FPS'nin düşmesinde bir etken(miş). Mesela bende bir aralar çok fazla atölye haritası vardı. Birçoğundan daha fazlasını kaldırdım ("Abonelikten Çık" ile). En azından daha stabil.

Eğer internetin hızlıysa bunu yaptıktan sonra ayarlarını kaydedip oyunu sil-kur yapmanda fayda var hatta bunu yaptıktan sonra kurulu olduğu yerdeki dosyayı silmende fayda var. Genelde atölye öğelerinden vs. artık dosyalar kalabiliyor ve eğer tamamen CS:GO'nun dosyasını silmediysen bir dahaki indirişinde onlar hala orada kalabilir. Aynısını GMod'da yaşamıştım, ne olur ne olmaz bahsetmek istedim.

*Bir diğer etken de oyun içi arayüzdeki tarayıcıyı çok kullanıyorsanız arada temizlemenizde fayda var. Yine aynı şekilde HellianTv'den öğrendim. ("Bütün tarayıcı çerezlerini sil" kısmına tıklamasan da olur, önemli olan onun üstündeki)
technopat.jpg

*Oyun içindeki ayarlarınızı kontrol edin. Son güncellemelerle birkaç yeni ayar geldi. Bunları kontrol edip ona göre ayar çekmende fayda var.

Hatırladıkça yazarım. Şimdilik aklımda bunlar vardı. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
Hocam ben bu oyunu G210M ile oynuyordum 7 yıl önce. Güncellemelerle beraber FPS maalesef düşüyor. Son güncellemelerle herkesin FPS'i düştü. Arkadaşın dediği gibi yeni gelen ayarlara bakın ama büyük artış olacağını sanmıyorum.

Özellikle Unlost FPS arttırma videosunu çektikten sonra bir güncelleme gelmişti oyuna. Oyunda, Shader Detail kalıcı olarak en yüksek ayarda kaldı. Zaten ne olduysa bundan sonra oldu.

Sistemi FX 6300 & RX570 tüm sürücüler güncel fazla da atölye haritasında takılmam aim botda ısınır Faceit atarım o kadar. Arkadaşın dediği gibi shader detail ayarlarından sonra FPS düşmeye başladı. Source 2'yi bekleyeceğiz galiba.

Grafik ayarlarındaki "Boost Player contrast" kısmını disable yapın.

Onun ile alakası yok sanırım. Dediğiniz ayar enable olduğunda FPS Benchmark mapinde average 170 alıyorum. Kapalı olunca da 170 alıyorum.

Son düzenleme:
Sistemi FX 6300 & RX570 tüm sürücüler güncel fazla da atölye haritasında takılmam aim botda ısınır Faceit atarım o kadar. Arkadaşın dediği gibi shader detail aylarından sonra FPS düşmeye başladı. Source 2'yi bekleyeceğiz galiba.

Onun ile alakası yok sanırım. Dediğimiz ayar enable olduğunda FPS Benchmark mapinde average 170 alıyorum. Kapalı olunca da 170 alıyorum.

O işlemci RX 570'i besleyebiliyor mu? Çünkü normalde RX 570 gibi bir kart ile CS:GO'yu her ayarda çok rahat oynayabilmen gerek. Aynı zamanda eski sürüm bir ekran kartı sürücüsü kullanıyorsan son sürüme güncellemeni tavsiye ederim. Eski sürümlerdeki birçok sorunu düzelttiler.

O işlemci RX 570'i besleyebiliyor mu? Çünkü normalde RX 570 gibi bir kart ile CS:GO'yu her ayarda çok rahat oynayabilmen gerek. Aynı zamanda eski sürüm bir ekran kartı sürücüsü kullanıyorsan son sürüme güncellemeni tavsiye ederim. Eski sürümlerdeki birçok sorunu düzelttiler.

Ekran kartının sürücüsünü zaten en son sürümünde kullanıyorum. Rahat bir şekilde oynayabiliyorum tabii ki de ama FPS 200'den 90'a kadar düşünce insan irite oluyor.
Ekran kartının sürücüsünü zaten en son sürümünde kullanıyorum. Rahat bir şekilde oynayabiliyorum tabii ki de ama FPS 200'den 90'a kadar düşünce insan irite oluyor.

GTA 5 story Mode'da 75-80 FPS görürken CS:GO'da 80-90ları görünce insan şaşırıyor.

GTA 5 story Mode'da 75-80 FPS görürken CS:GO'da 80-90ları görünce insan şaşırıyor.

Sorunun işlemciden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. R3 2200G ve RX 570 kullanan arkadaşım bahsettiğiniz o iki oyunda da herhangi bir sorun yaşamadan oynuyor (GTA 5 High ayarlarda 80 küsür, CS:GO en düşük ayarda 100'den aşağı inmiyor). Ha, bir aralar sürücü sorunu vardı o yüzden dedim güncel tutun diye ki artık bu sorunu da halletmişler.

Sorunun işlemciden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. R3 2200G ve RX 570 kullanan arkadaşım bahsettiğiniz o iki oyunda da herhangi bir sorun yaşamadan oynuyor (GTA 5 High ayarlarda 80 küsur, CS:GO en düşük ayarda 100'den aşağı inmiyor). Ha, bir aralar sürücü sorunu vardı o yüzden dedim güncel tutun diye ki artık bu sorunu da halletmişler.

İşlemcim zaten güzel bir işlemci değil. Hele şu shader updatedinden sonra FPS sağlam bir düşüş yaşadı. Tüm oynayışımı etkiledi shader olayı. 4 yıl boyunca en düşük shader ayarında oynadıktan sonra yüksek ayar olunca bir afallamıştım.

Geri
Yukarı