CS:GO için nasıl Hz ayarı yapmalıyım?

• Konuyu başlatan Fyria
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 14B
Yanlış Bilgilendirme
Monitörünüz kaç hertz ise FPS'yi ona sabitleyin, yani FreeSync'yi açın. Çünkü daha yüksek FPS'lerde, örneğin 60 Hz monitörde kalkıpta 300 FPS alırsanız, o FPS'yi göremezsiniz ve sistem boşa ekran kartı ve güç tüketimini arttırıp ömrünü kısaltır. Bu yüzden FreeSync'yi açın, üstüne de montiörünüzün tazeleme hızı kadar FPS limiti koyun.

CS:GO da öyle bir dünya yok kardeşim. CS:GO yu akıcı net bir şekilde oynamak istiyorsan +180 fps nin üzerini görmen lazım. Ben 300 fps den 200 fps düşünce bile bu farkı anlıyorum. Diğer oyunlaı bilmem ama CS:GO da durum böyle denedim tecrübeliyim ve oyunda 4.600 saatim var.
Asıl CS:GO'da öyle bir dünya yok. Yanlış bilgilendirmeyin. Monitörünüz kaç hertz ise, o kadar FPS yararlı olacaktır, daha yükseğini göremezsiniz sistem boşa yorulur. 4600 saat oynamanızın bununla alakası yok.

Monitörünüz kaç hertz ise FPS'yi ona sabitleyin, yani FreeSync'yi açın. Çünkü daha yüksek FPS'lerde, örneğin 60 Hz monitörde kalkıpta 300 FPS alırsanız, o FPS'yi göremezsiniz ve sistem boşa ekran kartı ve güç tüketimini arttırıp ömrünü kısaltır. Bu yüzden FreeSync'yi açın, üstüne de montiörünüzün tazeleme hızı kadar FPS limiti koyun.

Asıl CS:GO'da öyle bir dünya yok. Yanlış bilgilendirmeyin. Monitörünüz kaç hertz ise, o kadar FPS yararlı olacaktır, daha yükseğini göremezsiniz sistem boşa yorulur. 4600 saat oynamanızın bununla alakası yok.
Teoride doğru ama pratikte yanlış. Neden dersen; FPS sabitken (yani Vsync açıkken) input lagdan dolayı oyun oynanmaz hale geliyor. Yani ne yaparsanız yapın vsync acmayin csgo tarzı oyunlarda. Ayrıca arkadaşın dediği şey 200 e düşünce bile anlıyorum olayı biraz doğru. FPS 300 iken oyun sanki biraz daha hizliymis gibi geliyor insana. Buda bizim kullandığımız düşük hz monitörlerde kaynaklanıyor. Bunun da ayrı bir sebebi var ama şuan anlatamam.

Kesinlikle katılmıyorum. Süregelen bir söylem var, monitör 60 Hz ise 60 FPS üstünün herhangi bir faydası yok algılayamazsın deniyor. Ben yaşayarak bunun böyle olmadığını tecrübe ettim. Belki bunun tanımı henüz yapılmamıştır ama kesinlikle 60 Hz ekranda 60 FPS ile 250 FPS arasında bariz fark var.

CS:GO da öyle bir dünya yok kardeşim. CS:GO yu akıcı net bir şekilde oynamak istiyorsan 180 FPS'nin üzerini görmen lazım. Ben 300'den 200 FPS'e düşünce bile bu farkı anlıyorum. Diğer oyunları bilmem ama CS:GO'da durum böyle denedim tecrübeliyim ve oyunda 4.600 saatim var.
Çok fazla bilgi kirliliği var konuda.

75Hz monitörün olması senin için avantaj ama yapacağın ayarlarda şöyle büyük değişiklikler arzetmiyo.

Sistemin eğer 100FPS üzerini almanı becerebiliyorsa VSYNC kesinlikle ve kesinlikle kapalı yapıp konsola fps_max 100 yapman yeterli olacak. Konuda bir sürü saçma sapan şeyler yazılmış okumadım bile. 3000-4000 saatim var diyenlere aldanma oynamış ama boş oynamış :d

Aman Allahı'm. Lütfen tavsiyede bulunma arkadaşım.

Son düzenleme:
Kesinlikle katılmıyorum. Süregelen bir söylem var, monitör 60 Hz ise 60 FPS üstünün herhangi bir faydası yok algılayamazsın deniyor. Ben yaşayarak bunun böyle olmadığını tecrübe ettim. Belki bunun tanımı henüz yapılmamıştır ama kesinlikle 60 Hz ekranda 60 FPS ile 250 FPS arasında bariz fark var.
Aynen fark var ama akıcılık olarak değil. Yaşamamış biri anlamaz ama ben biliyorum ne demek istediğini:). Oyun resmen biraz daha hızlı geliyor oynarken.
Çok fazla bilgi kirliliği var konuda.

75Hz monitörün olması senin için avantaj ama yapacağın ayarlarda şöyle büyük değişiklikler arzetmiyo.

Sistemin eğer 100FPS üzerini almanı becerebiliyorsa VSYNC kesinlikle ve kesinlikle kapalı yapıp konsola fps_max 100 yapman yeterli olacak. Konuda bir sürü saçma sapan şeyler yazılmış okumadım bile. 3000-4000 saatim var diyenlere aldanma oynamış ama boş oynamış :d

Aman Allahı'm. Lütfen tavsiyede bulunma arkadaşım.
Aynen öyle FPS vsync gibi ayarlar çok feci input lag yapar ve oyunu oynayamazsin. En iyisi FPS_max..

Aynen fark var ama akıcılık olarak değil. Yaşamamış biri anlamaz ama ben biliyorum ne demek istediğini:). Oyun resmen biraz daha hızlı geliyor oynarken.

Aynen öyle FPS vsync gibi ayarlar çok feci input lag yapar ve oyunu oynayamazsin. En iyisi FPS_max..
Onun sebebi de başka, 150-200 fps alabileceğin bi sistemin varsa atıyorum 1060 6gb kullanıyorsun 150 FPS alabilmek için 10ms süre gerekiyor o ekran kartı için ama daha eski model bi kartla anca zar zor 60 FPS görebilecek bi kart ve 60FPS yi sunabilmesi için 20-25ms süre gerekiyor. İnsanların 100 FPS ile 250 FPS arasında bariz fark var yalnış konuşuyorsunuz demelerinin asıl sebebi bu aslında. Anlatabilmişimdir sanırım.

Onun sebebi de başka, 150-200 fps alabileceğin bi sistemin varsa atıyorum 1060 6gb kullanıyorsun 150 FPS alabilmek için 10ms süre gerekiyor o ekran kartı için ama daha eski model bi kartla anca zar zor 60 FPS görebilecek bi kart ve 60FPS yi sunabilmesi için 20-25ms süre gerekiyor. İnsanların 100 FPS ile 250 FPS arasında bariz fark var yalnış konuşuyorsunuz demelerinin asıl sebebi bu aslında. Anlatabilmişimdir sanırım.
Aynen öyle. Ama dediğim gibi akicilikta değil sadece hız konusunda. Oda dediğiniz gibi MS farkındadır.

FreeSync açık, V-SYNC kapalı iken FPS değerimi 75-60'a sabitlediğimde bariz bir şekilde micro stutter görüyorum. Böyle tık tık ama düşün çok hızlı tık tık ediyor kareler. Özellikle sağa sola dönerken.

Oyunda 1080p ve istediğim ayarlarda 120FPS'den aşağı, 240FPS'den yukarısını görmüyorum, yüksek ayarlarda RX 560 için fena değerler değil.

Şahsen geçen akşam FPS limiti koymadan ve FreeSync açık bir şekilde oynadım, galiba ortalama FPS değerim 170-175 FPS oldu. Oyun akıyordu, microstutter falan da yoktu. CSGO'nun araştırdığım kadarıyla 100 FPS'nin altındayken akıcılık sorunu var sanırım, reddit ve benzeri forumlarda bir çok kez konusu açılmış ve bu sonuca varılmış.

Ayrıca giriş gecikmesine değinmek isterim, oynarken hiç gecikme olmadı. V-SYNC'si var CSGO'nun, o çok kötü bilen bilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı