CS:GO Kasaları Neden Pahalı?

Okuduğunu algılayamama konusunda ciddi direnç gösteriyorsun. Türkiye'deki kullanıcılar adına Topluluk Pazarındaki itemlerin değerinin dolar kuru sebebiyle yüksek olduğundan bahsettim. Alım gücünün düşük olmasıyla onlar için 1 dolar artması sende 14 TL olarak yansımasından bahsediyorum örneğin. Konu burada serbest piyasa değil.
Pahalı derken oha çok pahalı hayatta alamam değil eskiye göre yüksek demeye çalışıyorum. Eskiden 3 centdi şimdi 1,50 dolar ama eskiye göre pahalı.

Türkiye'deki kullanıcılar adına Topluluk Pazarındaki itemlerin değerinin dolar kuru sebebiyle yüksek olduğundan bahsettim. Alım gücünün düşük olmasıyla onlar için 1 dolar artması sende 14 TL olarak yansımasından bahsediyorum örneğin. Konu burada serbest piyasa değil.

Tamam da bu apayrı bir konu. TL'nin değersizliği nedeniyle birim farkı/alım gücünün düşük olmasının zaten farkındayız, onu inkar eden yok. Konu sahibinin bahsettiği şey kasaların fiyatının neden kısa sürelerde ekstrem bir şekilde arttığı. Bunun ana ve birincil nedeni Türk lirasının dolar karşısında değerinin düşmesi değil. Yine veriyorum aynı örneği, tam 1 sene önce 0.09 $ olan Tehlikeli Bölge kasası şu sıralar 0.63 $ civarlarında seyrediyor. 1 yıl geri gitmeye de gerek yok, 1 ay önce kasa 0.29 $'dı. Şimdi 0.63 $.

TL'den bağımsız, dolar bazında Tehlikeli Bölge kasası 1 yıllık fiyat grafiği:

1 yillik.png

TL'den bağımsız, dolar bazında Tehlikeli Bölge kasası 1 aylık fiyat grafiği:

1 aylik.png

Son düzenleme:
Bariz düşme olacağını sanmıyorum şu saatten sonra. Dün mesela fiyatlar 1 ay öncesine gerilemiş gibi görüntü Steam pazarı çöktüğü için. Ben bile 1 ay önceki fiyatları görünce biner tane kasa alasım geldi :D

O eski fiyatları unutun.

Abim almayacaksiniz tepki gostereceksiniz her yukseldiginde daha da artar deyip alirsaniz tabii artar.

Kasalar CS2 gelmeden önce de pahalıydı.

CS2 haberinden sonra skinler bile uctu kanka millet almazsa seve seve düşecek fiyatlar ama herkes alayim daha da pahalanir kafasinda oldugu icin daha cok sever saticilar bizi :)

Çünkü o zamanlar arz fazlaydı talep azdı. Pandemiyle CS:GO'ya insan akın edince yeni gelenler YouTuber'lardan ve yayıncılardan görüp kasa açmak istedi, arz yetmedi, fiyatlar arttı.

Güncel arz
1680273950752.png

29 Haziran 2019
1680273975347.png

Güncel arz (Bunun sebebi sevilen Pandora'nın Kutusu gibi eldivenlerin sadece bu kasada ve de Hydra kasasında olmasından dolayı ama yine aynı mantık)
1680274121059.png

5 Eylül 2019
1680274136764.png

Bütün kasaların durumu böyle.

Ek olarak CS2 duyurulunca insanlar CS2'de güzel gözüken skinlere akın edip güzel gözüken skin çıkaran kasaları da alıp açmaya başladı ondan son zamanlarda fiyatlar bir anda çok arttı.

Örneğin Dreams & Nightmares kasası:
1680275788053.png

Son düzenleme:
Abim almayacaksiniz tepki gostereceksiniz her yukseldiginde daha da artar deyip alirsaniz tabii artar.

CS2 haberinden sonra skinler bile uctu kanka millet almazsa seve seve düşecek fiyatlar ama herkes alayim daha da pahalanir kafasinda oldugu icin daha cok sever saticilar bizi :)
Abim mi? Nereden biliyorsun her yükseldiğinde aldığımı? Boş yorum yapmışsın. Bariz düşüş olmayacak valve çok salakça bir hareket yapmadıkça.

Abim mi? Nereden biliyorsun her yükseldiğinde aldığı mı? Boş yorum yapmışsın. Bariz düşüş olmayacak Valve çok salakça bir hareket yapmadıkça.

Bariz bir dusus bir anda olmayacak ama zamanla olacak simdi kendini firsatci sananlar sayesinde bir anda skin fiyatlari artti CS2 yuzunden ciktiktan sonra dususe gececek kasa fiyatlarini bilemem ama. Ayrica yorumum gayet de mantikliydi siz anlamak istemediginiz icin anlamadiniz fiyati yukselen bir seyi alan olmazsa seve seve düşecek o fiyat ama herkes yeniden soyluyorum daha da pahalanir almazsam kafasinda oldugu icin boyle durum şu an.

Bariz bir dusus bir anda olmayacak ama zamanla olacak simdi kendini firsatci sananlar sayesinde bir anda skin fiyatlari artti CS2 yuzunden ciktiktan sonra dususe gececek kasa fiyatlarini bilemem ama. Ayrica yorumum gayet de mantikliydi siz anlamak istemediginiz icin anlamadiniz fiyati yukselen bir seyi alan olmazsa seve seve düşecek o fiyat ama herkes yeniden soyluyorum daha da pahalanir almazsam kafasinda oldugu icin boyle durum şu an.
Dostum skin fiyatları çok geniş bir kavram. Özellikle doppler bıçakların fiyatları arttı kast ettiğin o ise. Belki bazı skinlere yaptıkları gibi o parlaklık "bug" unu düzeltirlerse düşer. Ama ben genel olarak , doppler bug u dışında, skin fiyatlarının çok düşeceğini sanmıyorum. Ayrıca "satmak" zorunda değil hiç kimse kasa veya skinleri, acil nakit ihtiyacı yoksa. CS 2 den önce de artış söz konusuydu, tartıştık burada. CS Go skinlerin fiyatlarının oyuncu sayısı şu ankinin yarısını gördüğünde bile azalmamış. Ben oyunda 100k oyuncu veya CS nin tamamen piyasadan çekilmesi dışında düşeceğini sanmıyorum.

Tam geçen sene bugünlerde 350-399 tl 12cm fanlı. 459 tl rgbli kasa haziranda almıştım. 650 tl corsair 550w yine bu aylarda seyrediyor arada kampanyalarla. Birileri ülkeyi sürekli manipüle ederek doları ve piyasayı korkutmayı hobi edinmiş. Kasa 1000 de olur, 5000 de olur.

300₺'lik keleşim var Keleş hala 300₺ nereye uçtu? Bana cs2 duyurulduktan 1 gün öncesi ve 1 gün sonrası fiyat farkını göster her hangi bir skinde.
Prizma 2 kasası zaten 9-10₺ geziyordu. Son zamanlarda kasa açıp bıçak çıkaranlar olduğu için millet kasalara yığıldı o yüzden fiyatı arttı.

300₺'lik keleşim var Keleş hala 300₺ nereye uçtu? Bana cs2'den 1 gün önce ve 1 gün sonraki fiyat göster her hangi bir skinde.
Prizma 2 kasası zaten 9-10₺ geziyordu. Son zamanlarda kasa açıp bıçak çıkaranlar olduğu için millet kasalara yığıldı o yüzden fiyatı arttı.
Holo çıkartmalar cs2 ile değerlenecek dediler. Holo çıkartma aldım fiyatı 2 defa düştü sonra eski fiyatına geri geldi. Hala 400₺'de sabit duruyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı