CS:GO - Yeni Başlayanlar İçin Çözünürlük Rehberi

gvvn

Decapat
Merhabalar, ortalama 3500+ saat CS:GO tecrübesine sahip olan biri olarak, tecrübe kazanmaya çalışan yeni başlayan oyuncularımızın çoğu profesyonel oyuncuların kullandığı görüntü seçeneklerinden hangisini seçebilecekleri, bu konuda fikir alabilecekleri bir konu ayarlamak istedim. Kendi fikirlerimden bahsedip çok fazla teknik detaya inmeden direkt çözünürlüklerin bazı özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

Black bar çözünürlükler eski tip CS 1.6 oyuncularının alışık olduğu bir çözünürlük tipi olduğu için bu yazıda bunlara değinmeye gerek duymadım. Çünkü hedefim yeni başlayanlar.
16:9 ve 16:10 çözünürlükler
Oyunun en geniş çözünürlükleri. Verim olarak kare hızı düşüktür, fakat görüntü açısı fazladır. Monitörü tam anlamıyla kullanabileceğiniz çözünürlüklerdir.

lY8et95.jpg

Kimler kullanıyor?
  • Dev1ce
  • Yekındar
  • Swag
  • Rallen
  • Ropz
Stretched çözünürlükler.
1280x1024

20210504224125_1.jpg

Çok fazla piksel aldığımız bu çözünürlükte diğerlerine göre çok daha dar bir alanı geniş yüzeyde görmekteyiz. Bu çözünürlüğümüz 4:3 değil, 5:4 olarak geçmektedir fakat yine de oyun içinde 4:3 olarak sınıflandırılıyor. FPS bakımından diğerlerine göre -piksel yoğunluğundan dolayı- birkaç değer düşük görüyoruz. Görüş alanımız sağdan soldan bir tık küçülüyor.

Kimler kullanıyor?
  • Zedko
  • Electronic
  • Perfecto
  • Calyx
  • Chrisj
  • Nbk
1280x960

20210504224154_1.jpg

Oyuncular arasında en yaygın çözünürlüklerden biridir. Daha düşük görüntü değerlerinden buna geçen çok fazla oyuncu vardır günümüzde. Çünkü görüntü kalitesi gelişip, görüş açısında herhangi bir değişiklik olmuyor.

Kimler kullanıyor?
  • S1mple
  • Zywoo
  • Niko
  • Coldzera
  • Woxic
  • Felps
1024x768

20210504224220_1.jpg

Bu çözünürlüğümüz birinci derecede en yaygın çözünürlüklerden diyebiliriz, çünkü günümüzde birçok profesyonel hala bu ayarı kullanmakta. Black bar olanı hala yaygındır. Eski geleneklerine bağlı oyuncuların çoğu bu ayardan kolay kolay vazgeçemediler. En iyi verim alınan, görüntü kalitesi kendinden daha düşük olan diğer çözünürlüklere göre daha iyi olduğundan hala kullanılmaktadır.

Kimler kullanıyor?
  • Xantares
  • Tabsen
  • Apex
  • Allu
  • Frozen
  • Fox
800x600

20210504224300_1.jpg

Üvey evlat gibi gözüken bu çözünürlüğümüz, 1.6 veya 1.5 dönemlerinde herkesin birkaç kez deneyimlemek zorunda kaldığı çözünürlük. Görüntü kalitesi oldukça kötü olup, patates(!) bilgisayara sahip olanların gözlerinin kanamasına neden olan çözünürlüktür. Black bar için uygun olmasına karşın stretched kullanıldığı zaman görüntü kalitesi bir hayli bozuluyor.

Kimler kullanıyor?
  • (Veri bulamadım)
Profesyonel oyuncularının kullandığı çözünürlükler.

Ekran Alıntısı.PNG

Oyuncu rollerinin çözünürlük seçimine etkisi var mı?

Bu biraz göreceli kavram. Herkes kendi nasıl rahat ediyorsa öyle oynamalı. Fakat ben şöyle düşünüyorum, bir entry oyuncusunun 16:9 da oynamasını önermem açıkçası 4:3 veya 5:4 yeterlidir. Çünkü o kişinin çok fazla detaya ihtiyacı yoktur. Onun işi gireceği yere Crosshair koyup çıkması ve hedefini indirmesi kafi. Kim için önerebilirim 16:9 ve 16:10 ayarlarını, o kişiler muhtemelen entry oyuncularına göre ikinci plandaki fakat yeri önemli olan Support, ıgl rolleri için önerebilirim. Bu kişilerin genellikle oyuna hakimiyet kurması ve oyun içinde düzeni sağlaması önemli olduğu için daha fazla detay görmesinde sakınca olduğunu düşünmüyorum. Awper, lurker posizyonları için ise 4:3 öneririm. Lurker gibi beklemeye önem veren ve tetik disiplininin üst seviyelerde olması gereken oyuncuların çok fazla detay görüp gözünü yormasına gerek yok. Entry oyuncular gibi onları da Crosshair'leri dışında ilgilendiren pek fazla bir şey yok. Awper rolü için de aynı şey geçerli olduğunu düşünüyorum. Gördüğünü vurması yeterli olduğundan, ani kararlar ve refleksler verebilmesi gerektiğini savunuyorum, bundan dolayı da yüksek kare hızı tercih ederim. Ondan dolayı 4:3 yeterli gelir bana.

Ben ne kullanıyorum?

Rol olarak entry fragger rolünü benimsiyorum, sabırsız biri olduğumdan dolayı nasıl rahat edersem öyle oynuyorum çoğu zaman.
1280x1024 görüntü ayarını kullanıp 3.00 sens ayarıyla 400 DPI ayarını kullanıyorum.

Hassasiyet ve çözünürlük dengesi

Çözünürlük arttığı zaman piksel sayısı artar, düştüğü zaman azalır.

Çözünürlük arttığı zaman ise (inch başına düşen piksel sayısı) DPI genellikle yüksek tutuluyor.
Çözünürlük düştüğü zaman ise DPI genellikle düşük tutuluyor.

Dosya Ekleri

• lY8et95.jpg
    lY8et95.jpg
    420,2 KB · Görüntüleme: 117
Şunu çok merak ediyorum. Piksel sayısı artsa da fareyi hareket ettirdiğimizde değişen piksel sayısı da artmıyor mu? Yani aslında sanki aynı şeyi farklı görüntüyle yapıyoruz gibi geliyor bana. Hassasiyeti düşürünce fark oluyor mu mesela?

Şunu çok merak ediyorum. Piksel sayısı artsa da fareyi hareket ettirdiğimizde değişen piksel sayısı da artmıyor mu? Yani aslında sanki aynı şeyi farklı görüntüyle yapıyoruz gibi geliyor bana. Hassasiyeti düşürünce fark oluyor mu mesela?

Evet. Yani yüksek çözünürlükdeki sens ayarın ile düşük çözünürlükteki sens ayarı aynı değil. Aynı fakat hissettirdiği hissiyat bir tık hızlanma veya yavaşlama hissedersin. Görüş açısı geniş olduğundan ve piksel sayısının fazla olmasından dolayı dengelemek lazım.

Ama kesinlikle alıştığınız ayarın dışına çıkmamasını öneririm herkes için.

Yeni konular

Geri
Yukarı