CS:GO'da 1280x960'ın 1024x768'e göre avantajlı yanı nedir?

Mantıken piksel sayısı arttığı için kafalar küçülüyor. Ama 1024x768'den 1280x960 geçtiniz diye bi' anda 5 rank aşağı düşmezsiniz, çok ahım şahım bir fark yok. Hangisinde rahat ediyorsanız onda oynamalısınız.

Hocam aslında biraz zorundayız gibi, 16:9 ayarda kolay kolay çok üst ranklara çıkamazsınız çünkü herkes 4:3 oynuyor üstlerde. Adam seni kocaman görüyor, sen adamı nokta kadar görüyorsun 4:3 yapmazsan, adil olmuyor.
Bu mantığa göre WarOwl, Ropz, shroud, fl0m gibi adamların en diplerde sürünmesi gerekir. Ben de zamanında 4:3 oynadım. Gerçekten 16:9 geçince daha iyi oynamaya başladım.

Bu mantığa göre WarOwl, Ropz, shroud, fl0m gibi adamların en diplerde sürünmesi gerekir. Ben de zamanında 4:3 oynadım. Gerçekten 16:9 geçince daha iyi oynamaya başladım.
Hocam sana basitçe bir şey soracağım, sen shroud musun? Veya saydığın 4 isimden biri misin? Bunlar ilk günden beri CS oynayan insanlar, 16:9 olarak başladıysa 16:9 devam eder, 4:3 başladıysa 4:3 olarak devam ederler genelde. O adam 10 yıl 16:9 oynadıysa şimdi tabii 4:3'e geçemez. E-spor oyuncularıyla kıyaslamak mantıklı değil, 4:3 her zaman 16:9'a göre daha avantajlı, birinde küçük birinde ise büyüksün. Bu kadar.

Hocam sana basitçe bir şey soracağım, sen shroud musun? Veya saydığın 4 isimden biri misin? Bunlar ilk günden beri CS oynayan insanlar, 16:9 olarak başladıysa 16:9 devam eder, 4:3 başladıysa 4:3 olarak devam ederler genelde. O adam 10 yıl 16:9 oynadıysa şimdi tabii 4:3'e geçemez. E-spor oyuncularıyla kıyaslamak mantıklı değil, 4:3 her zaman 16:9'a göre daha avantajlı, birinde küçük birinde ise büyüksün. Bu kadar.
Hocam ben CS 1.6'yı yıllardır 16:9 oynadım sanırım. En kaliteli grafik en iyi diye biliyordum hiç araştırma da yapmadım. Gayet de güzel oynuyordum.

Sonra öğrendim bu 4:3 olayını. Yıllardır CS 1.6'yı monitöre göre en yüksek kalitede oynamama rağmen bıraktım ve 4:3'e çok kısa zamanda alıştım. Alışmakta zorluk çekecek bir şey yok bence.

4:3 her zaman 16:9'a göre daha avantajlı, birinde küçük birinde ise büyüksün. Bu kadar.

Yanlış, 4:3 stretched çözünürlük tamamen avantaj değil. Görüş açın daralıyor, yanlara doğru oluşan yapay gerginlik sebebiyle adamlar sağa-sola daha hızlı peekliyormuş gibi gözüküyor. 16:9 bu iki yönden kazanıyor. Adamları bi' tık geniş görüyoruz diye 4:3'ü yüceltmenin manası yok.

Yanlış, 4:3 stretched çözünürlük tamamen avantaj değil. Görüş açın daralıyor, yanlara doğru oluşan yapay gerginlik sebebiyle adamlar sağa-sola daha hızlı peekliyormuş gibi gözüküyor. 16:9 bu iki yönden kazanıyor. Adamları bi' tık geniş görüyoruz diye 4:3'ü yüceltmenin manası yok.
Hocam sizce 1280x960 mı 1024x768 mi daha mantıklı? Ben karar veremiyorum hala. Bana fark yok gibi geldi biraz grafik güzelleşmesi dışında.

Hocam sizce 1280x960 mı 1024x768 mi daha mantıklı? Ben karar veremiyorum hala. Bana fark yok gibi geldi biraz grafik güzelleşmesi dışında.

4:3 için her türlü 1280x960 bence. Oyun daha net, oynanabilir oluyor. Ayrıca ZywOo, s1mple, device gibi üst seviye profesyonel oyuncular 1280x960 oynuyor. Genel olarak profesyonel arenada en fazla kullanılan çözünürlük de 1280x960. Buradan inceleyebilirsiniz:

4:3 için her türlü 1280x960 bence. Oyun daha net, oynanabilir oluyor. Ayrıca ZywOo, s1mple, device gibi üst seviye profesyonel oyuncular 1280x960 oynuyor. Genel olarak profesyonel arenada en fazla kullanılan çözünürlük de 1280x960. Buradan inceleyebilirsiniz:

Hocam verdiğin linkte bazıları 4:3 Black Bars oynuyorlarmış. Çok ilginç değil mi? Yanlar siyah olacak yani ben öyle oynamak istemem şahsen :D

Aradaki tek fark oyunun kalitesi ve modellemelerin hit Box'u ile bizim gördüğümüz kısımlarının neredeyse orijinale en yakın olduğu çözünürlük olduğu için en iyi 4:3 çözünürlüğüdür kendisi. Başka bir yanı ise oyunun kalitesi artıyor çünkü ekrandaki piksel sayısı artıyor bu sebeple uzaktaki rakipleri daha kaliteli görebiliyorsunuz. En güzel yanı ise Crosshair ayarlarının birebir olması. Eğer 1280x960'da yaptığınız Crosshair ile 1024x768'de oynarsanız Cross'un çok büyük olduğunu, 1920x1080'de oynarsanız çok küçük olduğunu görebilirsiniz. 1920x1080'de Crosshair ayarlamak çok daha basit çünkü ince detay yapabiliyorsunuz. 4:3'de bunu 1280x960 çözünürlüğü sağlıyor bize.

Geri
Yukarı