CS:GO'da biri küfürden dolayı dava edilebilir mi?

zıbab ivjj

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. CS:GO yoldaş maçında maç bitiminde oyun içi sohbet yöntemiyle birbirine edilen küfürler dava edilebilir mi? Yani böyle bir ihtimal var mı? Çünkü bugün arkadaşım aynı şeyi yaptı ve karşıdaki arkadaş dava edeceğim tarzı mesaj attı. Arkadaşım Steam'den profilini gizledi ve karşıdaki şahsı engelledi. Yine de dava gibi bir durum olabilir mi?

Karşıdaki kişinin açık kimlik bilgilerine ulaşsanız belki şikayetçi olabilirsiniz. Sosyal medya veya sosyal ortamlarda yapılması bir suçu engellemez. Suç hala suç fakat kimlik bilgilerine ulaşma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bir seferinde LoL'deyken kendini bilmezin biri epey küfür etmişti. Ona dava açmak istemiştim kendim adliyede çalışmaktayım zaten fakat sağ olsun Riot bu durumda kişinin kimlik bilgilerini bulma konusunda bana yardımcı olmamıştı.

Kanka Riot her kufur vakasina veri verse adamlar oyunla ilgilenemez.

Steamde veriyo mu veri çünkü riotun vermediğini biliyorum

Dikkatli olmakta fayda var. Ülke takıntılı psikopat dolu. Gider "Cumhurbaşkanı ve Allah'a küfürler etti" der. O dava her türlü açılır. Kanıt olmadığından ceza almaz fakat savcılığa ve karakola ifadeye gidip gelmek bile berbat hissettirir. Örnekleri var.
Peki diyelim böyle bi durum var İnşallah olmaz tabii ama ihtimal maalesef veriyorum. Dava açtıktan sonra bu ifade falan tahmini kaç ay sonra olur

Steam'de veriyor mu veri çünkü Riot'un vermediğini biliyorum

Peki diyelim böyle bir durum var inşallah olmaz tabii ama ihtimal maalesef veriyorum. Dava açtıktan sonra bu ifade falan tahmini kaç ay sonra olur

Belli olmaz. Bizim ülkede davalar çok ağır ilerliyor. Mesela bir tanıdık ergenliğinde ufak tefek suça karışmış. Üniversiteye girdi bitirdi, evlendi, çocuk sahibi oldu, pat diye tebligat geldi. Hapis cezası aldı da denetimliyle kurtuldu diye biliyorum.

Yazdığım psikopatlığı yaparsa, muhtemelen süreç daha hızlı işler. Neye göre bu kadar eminsiniz anlamadım? Sanki daha fazla, daha başka olaylar geçmiş de yumuşatmışsınız gibi geldi.

Belli olmaz. Bizim ülkede davalar çok ağır ilerliyor. Mesela bir tanıdık ergenliğinde ufak tefek suça karışmış. Üniversiteye girdi bitirdi, evlendi, çocuk sahibi oldu, pat diye tebligat geldi. Hapis cezası aldı da denetimliyle kurtuldu diye biliyorum.

Yazdığım psikopatlığı yaparsa, muhtemelen süreç daha hızlı işler. Neye göre bu kadar eminsiniz anlamadım? Sanki daha fazla, daha başka olaylar geçmiş de yumuşatmışsınız gibi geldi.

Başka olay aslında yok burda belirtmedigim bir durum şu karşıdaki arkadaş annem yok demişti diye hatırlıyorum. Küfür ailevi olunca o yüzden yüksek tepki verdi ve bende bundan korktum. O yüzden ihtimal vermem daha yüksek

Başka olay aslında yok burda belirtmedigim bir durum şu karşıdaki arkadaş annem yok demişti diye hatırlıyorum. Küfür ailevi olunca o yüzden yüksek tepki verdi ve bende bundan korktum. O yüzden ihtimal vermem daha yüksek
tanıdığın arkadaşda aynı sebebten ötürü mü yoksa farklı bir suçtan dolayı dava yemişti?

Vermek zorunda, kendi eğer oyunu temizleyemiyor hala ortalıkta küfür eden kendini bilmez 3 yaşındaki çocuklar dolanıyorsa SMS doğrulaması yapsa doğruladığı telefon numarasını verse dahi bana yeter. Oradan dava açmakta hiç bir şey yok.

E yani normal, saçma sapan bir oyunda, saçma sapan küfürler edildi diye dava mı açılır :D RTE'leşmeye gerek yok yani.
Hayır adım gibi düşünün, önce burada ettiğinde bir şey olmadığını düşünüyor, sonra sosyal medyada ettiğinde bir şey olmadığını düşünüyor sonra senin karşına çıkıp ağız dolusu küfürler ediyor. Bu oyunu oynayanların daha 10 15 yaşında çocuklar olduğunu unutuyorsunuz.

Vermek zorunda, kendi eğer oyunu temizleyemiyor hala ortalıkta küfür eden kendini bilmez 3 yaşındaki çocuklar dolanıyorsa SMS doğrulaması yapsa doğruladığı telefon numarasını verse dahi bana yeter. Oradan dava açmakta hiç bir şey yok.

Hayır adım gibi düşünün, önce burada ettiğinde bir şey olmadığını düşünüyor, sonra sosyal medyada ettiğinde bir şey olmadığını düşünüyor sonra senin karşına çıkıp ağız dolusu küfürler ediyor. Bu oyunu oynayanların daha 10 15 yaşında çocuklar olduğunu unutuyorsunuz.
Aynen öyle! Siz bu oyunu oynayanlarken küfür edenlerin yaşının (ya da akıl yaşının) max 10-15 olduğunu unuttuğunuz için böyle diyorsunuz. Açıkçası internette gördüğünüz hiçkimsenin size küfür etmesi insanları etkilememeli. İnsanlar internetteyken çok can yakıcı olabiliyorlar çünkü karşındaki kimseyi göremiyorsun. Onun insan/gerçek olduğuna inanamıyorsun. Bu durumda da o kişi bir bireymiş gibi hareket edemiyor ve etik davranışlardan sapınılınıyor. Dava saçma bir iş. 10 yaşındaki çocuğu dava etmek de saçma bir iş. Oyunlarda susturma özelliği var. Sizi rahatsız eden birisini rahatlıkça susturabilir ve engelleyebilirsiniz. Dava'dan çok daha kolay bir süreç. Mesela CS:GO'da bir kişi çok toksik davranınca o kişi ceza olarak 1 hafta / ay susturuluyor. Sosyal bir oyunda bu yeterince büyük bir ceza zaten. İnternet kısmen özgür olduğumuz tek yer. Orayı da yasaklarla boğmaya gerek yok bence. Benim rahat nefes aldığım tek yer ve özgür ifadenin olduğu da tek yer. Tamam ben de bana küfür edilmesini istemem ancak çok da büyük bir olay değil bence.

Aynen öyle! Siz bu oyunu oynayanlarken küfür edenlerin yaşının (ya da akıl yaşının) max 10-15 olduğunu unuttuğunuz için böyle diyorsunuz. Açıkçası internette gördüğünüz hiçkimsenin size küfür etmesi insanları etkilememeli. İnsanlar internetteyken çok can yakıcı olabiliyorlar çünkü karşındaki kimseyi göremiyorsun. Onun insan/gerçek olduğuna inanamıyorsun. Bu durumda da o kişi bir bireymiş gibi hareket edemiyor ve etik davranışlardan sapınılınıyor. Dava saçma bir iş. 10 yaşındaki çocuğu dava etmek de saçma bir iş. Oyunlarda susturma özelliği var. Sizi rahatsız eden birisini rahatlıkça susturabilir ve engelleyebilirsiniz. Dava'dan çok daha kolay bir süreç. Mesela CS:GO'da bir kişi çok toksik davranınca o kişi ceza olarak 1 hafta / ay susturuluyor. Sosyal bir oyunda bu yeterince büyük bir ceza zaten. İnternet kısmen özgür olduğumuz tek yer. Orayı da yasaklarla boğmaya gerek yok bence. Benim rahat nefes aldığım tek yer ve özgür ifadenin olduğu da tek yer. Tamam ben de bana küfür edilmesini istemem ancak çok da büyük bir olay değil bence.
Yok maalesef ben size bu durumda katılamıyorum, benim düşünceme göre benim dini değerlerime veya saygı duyduğum insanlara hakaret etmek kim oluyorsa olsun cezasını çekmeli. 10-15 yaşında ise ailesinin hatası doğru düzgün eğitim versin, veremiyorsa üremesin. Ben adliyede çalışıyorum, suça karşı hiç bir şekilde affım yoktur. Kim ne işliyorsa cezasını sonuna kadar paşa paşa çekmeli.

Yok maalesef ben size bu durumda katılamıyorum, benim düşünceme göre benim dini değerlerime veya saygı duyduğum insanlara hakaret etmek kim oluyorsa olsun cezasını çekmeli. 10-15 yaşında ise ailesinin hatası doğru düzgün eğitim versin, veremiyorsa üremesin. Ben adliyede çalışıyorum, suça karşı hiçbir şekilde affım yoktur. Kim ne işliyorsa cezasını sonuna kadar paşa paşa çekmeli.

Peki hocam dava etme şansı var mı? Etse de ceza yer mi?

Öncelikle merhaba. CS:GO yoldaş maçında maç bitiminde oyun içi sohbet yöntemiyle birbirine edilen küfürler dava edilebilir mi? Yani böyle bir ihtimal var mı? Çünkü bugün arkadaşım aynı şeyi yaptı ve karşıdaki arkadaş dava edeceğim tarzı mesaj attı. Arkadaşım Steam'den profilini gizledi ve karşıdaki şahsı engelledi. Yine de dava gibi bir durum olabilir mi?
Onun yerine bunları kayıt altına alıp Steam'e atsanız steamin güzel topluluk yaptırımları var. Bence bunları deneyin.

Peki hocam dava etme şansı var mı? Etse de ceza yer mi?
En kötü ihtimalle ifadeye çağırılır hocam, savcıda tahminimce takipsizlik verir fakat onu uğraştırmak bile yeterli olur diye düşünüyorum. İnsanlar artık küfürün bir cezasının olduğunu öğrenmesi gerekiyor.

Geri
Yukarı