CS2 oynarken ekran kartı ve işlemci kullanımı yüzde 5-7 seviyelerinde

i2aras

Hectopat
Arkadaşlar oyun oynarken işlemcim ve ekran kartımın kullanım yüzdeleri çok düşük bu bir sorun mu? Bunun dışında oyundayken işlemcim biraz fazla ısınıyor işlemci fanı sürekli en hızlı şekilde çalışmakta bunun bir çözümü var mıdır? Oyunu bu sisteme rağmen akıcı oynayamadığımı hissediyorum.

İşlemci: AMD Ryzen 5 7600X.
Anakart: MSI Pro X670-P Wi-Fi 6600MHz(OC) DDR5 soket AM5 hdm.
Ekran kartı: Sapphire VGA AMD 20GB GDDR6 RX 7900 XT Nitro+
Kasa: Cooler Master Masterbox MB520.
PSU: Cooler Master MWE 750W 80+ Gold V2 2xeps 120 mm fanlı PSU.
Sıvı soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB 240mm sıvı soğutma.
SSD: Samsung 970 EVO Plus.
RAM: G.Skill 32 GB (2x16 GB) flare X5 6000MHz CL32 DDR5.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen Master üzerinden Curve Optimzer yapın. (Per Core) FPS'iniz yüksekse işlemci kullanımı veya ekran kartı kullanımı buga girmiş olabilir.

Çözünürlük ne? Ayrıca PSU yeterli değil sistemi de çok kötü tercih etmişsiniz hocam.
4:3 oynuyorum. Sistemin tam olarak neyi kötü? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.
CPU kullanımına Alt+Tab atınca mı bakıyorsunuz? Çünkü Alt+Tab atınca oyun arkada performans moduna giriyor CPU kullanımını kesiyor.
Görev yöneticisinden alt tab yapıp direkt bakıyorum. Göremeyeceğim hızda düşer mi direkt olarak? Afterburner yasaklandığı için başka şekilde bakamıyorum değerlere.
Ryzen Master üzerinden Curve Optimzer yapın. (Per Core) FPS'iniz yüksekse işlemci kullanımı veya ekran kartı kullanımı buga girmiş olabilir.
Bunu yapmam gerekiyor mu? Sanırım bahsettiğiniz OC doğru mudur? Gerçekten kullanım buga mı girdi yoksa benim gördüğüm kullanım değerleri mi bug?

Görev Yöneticisi'nden Alt Tab yapıp direkt bakıyorum. Göremeyeceğim hızda düşer mi direkt olarak? Afterburner yasaklandığı için başka şekilde bakamıyorum değerlere.

-allow_third_party_software
Bu kodu CS2'nin başlatma seçeneklerine eklersen Afterburner oyun içinde açılır.

Bunu yapmam gerekiyor mu? Sanırım bahsettiğiniz OC doğru mudur? Gerçekten kullanım buga mı girdi yoksa benim gördüğüm kullanım değerleri mi bug?
Curve Optimizer yapmak OC değildir. Çekirdekler optimize edilir Curve Optimizer'da AMD Ryzen Master üzerinden, Curve Optimzer yapıp Per Core seçeneğini seçin. Bu bütün çekirdekleri teker teker tarayarak optimize eder. Lakin bu işlem 40 dakika cıvarında sürer ve işlemci tam yüke girer, kısacası bu işlemi uyumadan önce, dışarıya çıkacağınız zaman falan yapın. Start Optimmizing tuşuna basınca gelecek olan sayfada Max Offset'i -30 olarak seçin.

Dosya Ekleri

• Ryzen Master.png
    Ryzen Master.png
    84,3 KB · Görüntüleme: 52
PSU yeterli bir arkadaş yetersiz demiş anlayamadım? İşlemci 110 ekran kartı 300 çekse düz hesaplıyorum. Diğer parçaları da eklersen Max 600W geçmez. Oyuna gelirsek CS2 işlemci tüketen bir oyun ekran kartından daha çok tüketiyor. Bazı oyunlarda tam ekran veya pencereli ekran hatasından dolayı işlemci ve ekran kartı kullanımı 3, 5'lerde dolaşıyor. Ayrıca işlemcini kaç dereceleri görüyor belirtir misiniz?

Görev Yöneticisi'nden Alt Tab yapıp direkt bakıyorum. Göremeyeceğim hızda düşer mi direkt olarak? Afterburner yasaklandığı için başka şekilde bakamıyorum değerlere.

Üst yorumada belirttigim gibi olabiliyor veya Alt Tab yapınca değerler düşük gözüküyor. Kaç FPS aldıgınızı yazarsınız ve FPS düşmesi varsa kaç FPS'ten düştügünü yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

-allow_third_party_software
Bu kodu CS2'nin başlatma seçeneklerine eklersen Afterburner oyun içinde açılır.
teşekkür ederim değerleri oyun içinde bu şekilde kontrol edeceğim
PSU yeterli bir arkadaş yetersiz demiş anlayamadım? İşlemci 110 ekran kartı 300 çekse düz hesaplıyorum. Diğer parçaları da eklersen Max 600W geçmez. Oyuna gelirsek CS2 işlemci tüketen bir oyun ekran kartından daha çok tüketiyor. Bazı oyunlarda tam ekran veya pencereli ekran hatasından dolayı işlemci ve ekran kartı kullanımı 3, 5'lerde dolaşıyor. Ayrıca işlemcini kaç dereceleri görüyor belirtir misiniz?

Üst yorumada belirttigim gibi olabiliyor veya Alt Tab yapınca değerler düşük gözüküyor. Kaç FPS aldıgınızı yazarsınız ve FPS düşmesi varsa kaç FPS'ten düştügünü yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Amd adrenalin'den takip ettiğimde 75 dereceleri görüyor ama fan dediğim gibi çok hızlı çalışıyor ve bilgisayardan nasıl anlatsam bilmiyorum sıcağın kokusunu alıyorum :D Ekran kartı da 60 civarlarında oluyor adrenalin uygulamasında. FPS oyun içinde genelde 350-500 arasında ortalama 400 düşüş çok yaşamıyorum fakat bazı durumlarda akıcılık bozuluyor(çok nadir bugün 2 kez yaşadım) Sanki ekranda titreşim oluyormuş gibi.

Teşekkür ederim değerleri oyun içinde bu şekilde kontrol edeceğim.

AMD Adrenalin'den takip ettiğimde 75 dereceleri görüyor ama fan dediğim gibi çok hızlı çalışıyor ve bilgisayardan nasıl anlatsam bilmiyorum sıcağın kokusunu alıyorum :D ekran kartı da 60 civarlarında oluyor adrenalin uygulamasında. FPS oyun içinde genelde 350-500 arasında ortalama 400 düşüş çok yaşamıyorum fakat bazı durumlarda akıcılık bozuluyor(çok nadir bugün 2 kez yaşadım) sanki ekranda titreşim oluyormuş gibi.

Garipmiş. V-Sync kapalı mı? Bazen açık oluyor akıcılığı etkiliyor. 75 dereceleri görmesi normal zaten AMD üst segment işlemcileri sıcak çalışıyor.

Geri
Yukarı